Mersin Ağacı (asmar): Mersingiller familyasından; daima yeşil çalı veya 2-5 metre boyunda bir ağaçcık olan bir bitkidir. Yaprakları deri gibi serttir. Çiçekleri beyazdır. Kokusu güzeldir. 100 kadar türü vardır. Yabani mersin Akdeniz çevresinde yetişir. Meyvesine de mersin denir. Küçüktür.

Tatlı bahratlı ve kokuludur. Yenir. Yapraklarında ve çiçek dallarında reçine, tanen, sinaol, terpen, mirtol, pinen gibi maddeler vardır. Meyvelerinde ise uçucu yağ, şeker, sitrik asit bulunur.

Diğer İsimleri: Murt, Sazak ağacı, Myrtus communis

Yetiştirildiği Yerler: Vatanı Akdeniz ülkeleri olan mersin Türkiye’nin Akdeniz ve Ege bölgesinde yabani olarak yetişir.

Toplanması ve Saklanması: Mersin sürekli yeşil olduğundan yaprakları her mevsim toplanarak değerlendirilebilir. Fakat en uygun olduğu zaman Mayıs’tan Eylül’e kadardır. Zira bu aylarda daha fazla eter yağı içerir.

Faydaları:

İshali keser.
İştah açıcıdır.
Nezlede faydalıdır.
Mide ağrılarını giderir.
Şeker hastalarına iyi gelir.
Saçları boyamakta kullanılır.
Mesane iltihaplarını da giderir.
Bel soğukluğunda ve egzamada faydalıdır.
Ağız, boğaz ve idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır.
Akciğer iltihaplarında kullanılır.
İdrar yolları enfeksiyonlarında antiseptik etkisi vardır.
Peklik verici ve özellikle çocuklarda diyareyi kesicidir.
Doku ve damar büzücü niteliği nedeniyle kanı dindirici etkileri görülür.
Astım, bronşit, sinüzit ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarında faydalıdır.
Kanamayı durdurucu, mikrop öldürücü ve yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkilere sahiptir.

Nasıl Kullanılır? Meyveleri taze ya da kuru olarak yenebilir. Yaprakları da kurutulduktan sonra toz haline getirilip baharat olarak ya da kaynamış suda demlenip çay olarak tüketilebilir. Mersin çayı ile yıkanan saçlar daha siyah olur ve daha hızlı çıkar. Mersinin yapraklarından elde edilen mersin yağı ve mersin suyu da koku verici olarak kullanılmaktadır.

Çay: 1 tatlı kaşığı kurumuş mersin yaprağı üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan çaydan, günde iki kez birer bardak içilir.

Uyarı: Tarife uyulursa hiç bir yan tesiri yoktur fakat aşırı dozajda mersin yaprak çayı mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ve de uykusuzluğa neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.