Doğum tarihi: 18 Mayıs 1972
Kaç yaşında: 52
Burcu: Boğa
Meslek: Diplomat
Doğum yeri: Eskişehir

Semih Lütfü Turgut, 04 Nisan 2024 tarihinde Sri Lanka nezdindeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Kolombo Büyükelçisi olarak atanmıştır.

Semih Lütfü Turgut, 18 Mayıs 1972 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur. Eskişehir Hürriyet İlkokulu, 1990 yılında Eskişehir Anadolu Lisesi ve 1994 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. 1996 yılında Yüksek Lisansını uluslararası ilişkiler teorisi ve tarih üzerine ODTÜ’de tamamlamış; ayrıca Ziraat Bankası Bankacılık Okulunda finans alanında MBA yapmıştır.

Semih Lütfü Turgut, Dışişleri Bakanlığı’na girmeden önce 1995 & 1996 yıllarında Ziraat Bankası’nda kurumsal bankacılık uzmanı ve 1996 & 1997 yılları arasında Kentbank’ta müfettiş yardımcısı olarak görev yapmıştır.

1997 yılında Dışişleri Bakanlığı’na girerek Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcılığı’nda göreve başlamış, 1999 yılında Anamur Hava Radar Mevzi Komutanlığında tamamladığı askerlik görevini takiben Enerji Su ve Çevre İşleri Genel Müdür Yardımcılığı’nda çalışmıştır.

1999 yılında Anamur Hava Radar Mevzi Komutanlığında tamamladığı askerlik görevini takiben Enerji Su ve Çevre İşleri Genel Müdür Yardımcılığı’nda çalışmıştır.

Semih Lütfü Turgut, Moğolistan’da Ulanbator Büyükelçiliği’nde 2000 & 2002 yıllarında sırasıyla Ataşe ve Üçüncü Kâtip olarak; Washington DC Büyükelçiliğinde ise 2002 & 2005 yıllarında sırasıyla Üçüncü Kâtip ve İkinci Kâtip olarak görev yapmıştır.

Semih Lütfü Turgut, Dışişleri Bakanlığı merkez görevine döndüğü 2005 yılında Siyaset Planlama Genel Müdürlüğünde İkinci Kâtip, Başkâtip ve Şube Müdürü olarak çalışmış, 2007 yaz kararnamesiyle atandığı Pakistan, İslamabad Büyükelçiliği’nde Müsteşar olmuş; Pervez Müşerref askeri rejiminin demokrasiye dönüşümü sırasında görev yapmıştır.

Roma’da bulunan NATO Savunma Koleji Kıdemliler Kursu’na 2009 Ağustos & 2010 Şubat döneminde iştirak etmiş, kursun tamamlanmasından sonra Birinci Müsteşar unvanıyla görev üstlendiği Roma Büyükelçiliği’nde dört ay süreyle Geçici Maslahatgüzarlık da yapmıştır.

Mısır’da İskenderiye’ye Başkonsolos olarak atanıp 2010 Eylül ayında başladığı bu görevini 2012 yılının Ağustos ayında tamamlamış; Hüsnü Mübarek diktatörlüğünün yıkılışı sırasında yüzlerce Türk vatandaşının Mısır’dan ve binlerce yabancı kişinin Libya’dan tahliye edilmesine katkıda bulunmuştur.

2012 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda Siyaset Planlama Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı olarak göreve başlamış, 2013 Mayıs ayından itibaren bir yıl süreyle Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik’in Dış Politika Danışmanlığı görevini yürütmüştür.

İskoçya, Edinburg’ta 01 Haziran 2014 tarihinde başladığı Başkonsolosluk görevini 31 Aralık 2018 tarihinde tamamlamak suretiyle merkeze dönmüş, Dışişleri Bakanlığı’nda Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünde 15 Ocak 2019 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında Bakanlık Cari Bütçesinden, Yeni Açılan Misyonların Ödeneklerinden, Yurtdışı Kiralık Binalardan, Yurtdışı Taşıtlardan ve Yurtdışı Hizmet Alımlarından Sorumlu Daire Başkanı olarak görev yapmıştır.

Birinci Sınıf Başkonsolos unvanıyla 01 Temmuz 2020 tarihinde göreve başladığı Afganistan’da Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğundaki görevi sırasında İslam Cumhuriyetinden İslam Emirliğine geçiş döneminde sekiz ayı Kabil’de olmak üzere Afganistan’daki değişim sürecinde görev üstlenmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Hakan Fidan’ın 2023 Aralık sonunda yaptığı tebligatı
takiben Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 04 Nisan 2024 tarihinde imzaladığı kararnameyle Sri Lanka nezdindeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Kolombo Büyükelçisi olarak atanmıştır.

Semih Lütfü Turgut, 1972 Eskişehir doğumlu olup evli ve bir çocuk sahibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir