Selülit (hidrolipodistrofi), derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun sıkışması sonucu kan dolaşımının engellenmesi nedeniyle derinin üst kısmında portakal kabuğuna benzer bir görünümün ve pütürüklerin oluşmasına denir. Deriye dokunulduğunda cildin pürüzlü ve sertleşmiş olduğu görülür.

Selülit, her 10 kadından 9’unda görülen bir sorundur. Ergenlik çağından itibaren, kilolu yada zayıf her yaştaki kadında görülebilir; fakat kilolu kişilerde, selülit’in deride oluşturduğu bozukluk daha belirgin olur.

Çoğunlukla kalça, basen, dizin ve bileğin iç kısımları, baldırların arkası vb. bölgelerde kendini gösterir.

Selilüt’ün nedenleri arasında ilk sırayı kadınlara özgü hormonlar alır. Bunun yanında kalıtsal özellikler, yanlış beslenme,alkol ve sigara kullanımı, stres, hareketsizlik, eğik durmak, yüksek topuklu ayakkabılar giymek vb. de selülit oluşumunu etkiler. Diğer nedenleri arasında ise kabızlık ve doğum kontrol haplarını sayabiliriz.

Selülit tedavisi’nde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlara geçmeden önce kişinin yapabileceklerini saymak gerekirse:

Öncelikle bol su içilmeli ve fazla tuzdan uzak durulmalıdır. Su kan dolaşımını ve toksit maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Beslenmeye dikkat edilmeli, mümkün olduğunca hayvansal yağlar azaltılmalı; taze ve besleyici yiyecekler tercih edilmelidir.

Selülit’li bölgelere uygulanacak masaj da çok faydalıdır. Masaj, kan dolaşımını arttırır ve selülitli bölgede ciddi rahatlama sağlar. Masaj, sağladığı bu faydanın yanında, Selülit için kullanılan kremlerin etkisini de görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir