Doğum tarihi: 09 Aralık 1950
Ölüm tarihi: 23 Aralık 2020
Kaç yaşında öldü: 70
Burcu: Yay
Meslek: Mühendis, Akademisyen, Yazar
Doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Profesör Doktor Orhan Kural, İTÜ Maden Fakültesi Bölüm Başkanı. Ama biz onu bilim adamı kimliğinden ziyade, çılgınca çıkışlarıyla tanırız. Futbola, israfa ve tütüne aşırı derecede karşıdır. Soyadının gereğini yaparak kurallara bağlılık gösterir ve toplumun huzurunu bozanları, kürk giyenleri, çevreyi kirletenleri, hayvanlara eziyet edenleri hiç bağışlamaz. Çiçek kabul etmez.

Orhan Kural, 09 Aralık 1950 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Orta öğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamladıktan sonra, 1968 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinden 1972 yılında “Maden Mühendisi” olarak mezun oldu. Aynı yıl Eylül ayında lisansüstü öğrenimine Henry Krumb bursu kazanarak New York Columbia Üniversitesi’nde başladı.

Mayıs 1973’te burslu okuduğu New York Columbia Üniversitesi’nden Maden Yüksek Mühendisi ünvanını alarak mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinde asistan olarak çalışmaya başladı.

1981 yılında Federal Almanya Hükûmeti’nin DAAD bursunu kazanarak 14 ay süre ile Aachen Teknik Üniversitesi’nde briketleme konusunda araştırmalar yaptı.

İngilizce, Almanca ve İtalyanca bilen Orhan Kural, Birleşmiş Milletlere kayıtlı 193 ülkeyi gezmiş ve Nomadmania Sitesinde, dünyanın en gezgin 50 insanı arasındadır.

1982 Kasım ayında Venezuela Hükûmeti’nin davetlisi olarak Maracaibo Kentinde kömür teknolojisi seminerine katıldı. Kömürün teknolojisi, hava kirliliği ve briketleme üzerine değişik dillerde 50 civarında makalesi bulunuyor. Kömürün briketlemesinde ekonomik olup ve sağlığa zararlı olmayan bazı katkı maddelerini geliştirdi. Bu katkı maddeleri Türkiye ve Türkiye dışında geniş bir uygulama alanı buldu. Yüze yakın ülkede ve Türkiye’de çok sayıda konferans ve seminer verdi. Konuşmacı ve yönetici olarak birçok eğitim programlarına ve panellere katıldı. Kömür konulu, 3 adet Türkçe ve bir adet İngilizce kitabın editörlüğünü yaptı.

Eylül 1978’de ise “Doktor” unvanı aldı.

Profesör Doktor Orhan Kural’ın İngilizce hazırlanan Coal (kömür) isimli kitabına 22 devlet başkanı önsöz yazdı. Bu özelliği ile Guiness Rekorlar Kitabına girdi. Ayrıca, biri TÜBİTAK tarafından desteklenmiş 4 adet araştırma projesi yürütücülüğü ve değişik danışmanlık görevlerinde bulundu.

Yeditepe Üniversitesi’nde bir sömestr İngilizce olarak “İstatistik” dersini verdi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde son dokuz yılı bölüm başkanı olmak üzere tam 44 yıl hizmet verdi.

120 farklı havayolu ile 1003 uçuş yaparak ziyaret ettiği 234 ülkenin bazılarını anlattığı 17 adet gezi kitabı bulunmaktadır. Orhan Kural bu gezileri sırasında altmışa yakın ülkenin televizyon ve yazılı basınına konu olmuştur. Ayrıca kendi yaşam öyküsünü anlattığı “Bu Kitap Başka” adlı bir anı kitabının sahibidir. Kendi dallarında isim yapmış 50 günümüz yazarının anılarının yer aldığı “Sefername I ve Sefername II ve Seferi” adlı eserlerin editörlüğünü yaptı. Türkiye’nin değişik yerlerinde ve yurt dışında 42 kişisel fotoğraf sergisi açtı.

Ayrıca, Orhan Kural Show TV’de Coşkun Aral’ın hazırladığı “Haberci” ve TV5’teki “Yol Çağrısı” adlı gezi programlarına danışmanlık yaptı.

Orhan Kural, bazı film ve dizilerde rol aldı. “Akla Ziyan İşler” adlı tiyatroda oynadı. Serap Yenici ile “Dünya İçin Bir Şey Yap” adlı müzikli gösteride oynadı. Yaşamı “Don Kişot – Orhan Kişot” müzikali olarak sahnelendi. Ayrıca bir “Matematik” kitabının yazarıdır. Çevre duyarlı şiirleri bir antoloji kitabında topladı. Çok sayıda kanalda televizyon ve radyo programı hazırlayıp sunmuştur.

Türkiye Gezginler Derneği’nin ve “Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği” kurucu başkanıdır.

Benin Cumhuriyeti’nin 2003 yılından beri fahri konsolosu ve 2013 yılından beri Vanuatu’nun Fahri Konsolos Yardımcısı’dır. Bine yakın ödül ve plaket sahibi olan Orhan Kural’a, 2014 yılında Cotonou’da “Benin Cumhuriyeti Devlet Nişanı” takdim edildi. Bir dünya rekoru olan 81 ilimizde 205 ilçemizde ve 64 ülkede 6000’ne yakın “Yaşanabilir Bir Çevre İçin El Ele” başlıklı konferans verdi.

Profesör Doktor Orhan Kural, koronavirüs nedeniyle 28 Kasım 2020 tarihinde İstanbul’da kaldırıldığı ve 09 Aralık 2020’den beri de yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü Profesör Doktor Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Kitapları:

– Yol Türküleri
– Bay Gezen 14
– Dünya Döndükçe İnsan Gezdikçe
– Bir Gezginin Dünyası
– Bir Tutam Dünya
– Bu Kitap Başka
– Ve Sekiz Oldu
– Ufukların Ötesinde
– Sibirya’dan Şiliye
– Gezginin Gölgesi
– Göçmen Kuşun Kanadında
– Köşe Bucak Dünya
– Yol Çağrısı
– Gizemli Coğrafyalar
– Dünya Kalemimin Ucunda
– Seyahatname
– Gezi Rehberi
– Anılarım
– Coal
– Kömür
– Çevre Şiirleri Antolojisi
– Matematik

Filmleri ve Dizileri:

2011 – Muhtesem Yüzyıl (Mehmet Çavuş) (TV Dizisi)
2007 – Hicran sokağı (Sinema Filmi)

Tiyatro:

2015 – Akla Ziyan İşler: Barbaros Uzunömer (Anlatıcı) Beşiktaş Kültür Merkezi
2015 – Dünya İçin Bir Şey Yap: Serap Yenici (Müzikal) Beşiktaş Kültür Merkezi

Orhan Kural’ın Bulunduğu televizyon programları:

1. KMP (1995 & 1996) (Kartal, Maltepe Pendik Televizyonu) Bu çevre programı canlı yayın olarak (7) ay devam etti.
2. Kanal 9 (1996 & 1999) önce canlı ve sonra paket program olarak 3 sene devam etti.
3. HBB (1999), Yelda Kılçuval’ın sunuculuğunda “canlı yayınlanan” bu program “Çevre Aktüel” başlığı ile 7 ay kadar devam etti.
4. E TV (Eyilik TV) (1999 & 2004) “Yeşil Bir Dünya” programı, önce stüdyo ve sonra dış çekim olarak 5 yıl kadar devam etti.
5. İstanbul Televizyonu (2004) “Çevre Platformu” olarak isimlendirilen bu çevre programı her salı akşamı bir saat canlı yayın olarak sunuldu. Bu program 7 ay devam etti.
6. Kanal 6 (2005) “Orhan Kural ile Yeşil Bir Dünya Programı” Kanal 6’da Şubat’tan, Eylül’e dek her Cumartesi akşamı ortalama iki konuğun katılımı ile Saat 19:00 & 20:00 arası canlı yayınlandı.
7. Kanaltürk (Mayıs & Haziran 2005) “Türkiye Rekora Koşuyor” başlıklı interaktif, seyircili, bol konuklu ve Guinness rekorlarını esas alan bu programlar bu kanalda defalarca yayınlandı.
8. Star TV “Olmaz Böyle Bir Şey” bir Armağan Çağlayan yapımı idi. Yeteneklerin sergilendiği bu program. Cuma akşamları 4 saat boyunca canlı yayın olarak çekildi.
9. Expochannel (Eylül 2006 & Ocak 2009) “Orhan Kural ile Yeşil Bir Dünya” bir dış çekim idi. Her Pazar günü saat 17’de yayınlandı ve bu kanalda bu yapım iki yıl sürdü.
10. Ulusal Kanal (2009) Nilgün Serimoğlu’nun sunduğu, canlı yayınlanan “Nilgünce Programına” sürekli konuk olarak Orhan Kural katıldı. Farklı Sanat ile Çevre sorunları ve faaliyetleri konuklarla ele alınıyordu.
11. Kanal T (2010) “Kuralsız” Orhan Kural’ın canlı olarak hazırlayıp sunduğu bu tartışma programında Pazartesi akşamları Saat 21:00 & 23:00 arası canlı olarak yayınlandı. Yayının koordinatörü Sisi idi.
12. Bugün Kanalı (Haziran 2009) “Lütfen+1” başlığı ile dış çekim prodüksiyon olarak, çevre sorunlarını ele alan bu program hâlen devam etmektedir.
13. TRT Çocuk Televizyonu (Başlangıcı Nisan 2010) “Dünya Çocuk Rekorları” başlıklı bu programın yapımcısı Aydın Türkgücü. Çocukları yarıştırmadan doğru davranış biçimlerine yönlendiren bu program zaman zaman canlı olarak da yayınlandı.
14. Kanal 34 Yarın Geç Olabilir. Pazartesi günleri 22:00 & 23:00 arasında canlı olarak iki ay Eylül 2011 & Ekim 2011 arasında pazar geceleri 21:00 & 23:00 arasında canlı yayınlandı.
15. Bugün TV “Lütfen+1″ dört yıl boyunca pazar günleri yayınlandı. İki konukla birlikte farklı mekanlarda çekilen ve değişik çevre konularını işleyen ilgi çekici bir program oldu. Orhan Kural, 2011 Kültür Sanat Etik Ödülü’ne layık görüldü.
16. Bloomberg “Lütfen+1″ programı 15 günde 1 Cumartesi günleri saat 15’te yayınlanmaktadır. Beğeni ile izlenen program, İnci Demirhan yönetiminde, ilginç mekanlarda 2 kamera ile çekilmektedir. Her bölümde, 2 konuk ağırlanmaktadır.
17. Kanal 360 Sibel Çakı ile birlikte sunduğu ve her hafta madencilik sektöründen bir konunun ele alındığı “Cevher” programı Mayıs 2014’te son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir