Imacon Color Scanner

Doğum tarihi: 15 Mart 1767
Ölüm tarihi: 08 Haziran 1845
Kaç yaşında öldü: 78
Burcu: Balık
Meslek: Devlet Başkanı
Doğum yeri: Waxhaw, Güney Karolina, ABD
Ölüm yeri: Nashville, Tennessee, ABD

Andrew Jackson, çok sayıda yerlinin ölümüne neden olan Kızılderili Tehcir Yasası’nın mimarı ve çok sayıda kölesi olan bir ABD başkanı olarak biliniyor. 7. Amerika Birleşik Devletleri başkanıdır.

Andrew Jackson, 15 Mart 1767 tarihinde ABD’de Güney Carolina’daki Waxhaw’da doğmuştur. ABD’de iz bırakan başkanlardan biri olarak tarihe geçen Andrew Jackson, yaşamının büyük bölümünü Tennessee eyaletinin Nashville kentinde geçirdi.

1775 & 1783 yılları arasında İngiltere’ye karşı yapılan Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında Andrew Jackson’un ailesi savaş sırasında öldü. Kendisi de bir süre esir kampında kaldı. Esir düştüğü ingilizlerin elindeyken, bir İngiliz subayı ondan çizmelerini parlatmasını istemiş, reddedince İngiliz subay Jackson’un yüzünde kılıçla derin bir yara açmıştır. Burada yaşadığı deneyimler sonucunda İngilizler’e karşı büyük bir düşmanlık duymaya başladı. Savaştan sonra Tennessee’ye gitti. Burada bir avukatın yanında çalıştı. 1788’de, sonraları Tennessee eyaletine dâhil olan Kuzey Karolina’nın batısında savcı oldu. Yeni kurulan Tennessee eyaletinin anayasasını ilan eden meclisin üyeliğinden sonra sırasıyla Temsilciler Meclisi’ne ve Senato’ya girmeyi başardı.

1798 yılından sonra Tennessee Yüksek Mahkemesi’nde hâkim oldu. Görevdeki başkan Thomas Jefferson ile tartışmalar, siyasi yaşamdan geçici süre çekilmesine sebep oldu.

1805 ile 1812 yılları arasında kendi çiftliğini yönetti. 1806 yılında silahlı duelloda ağır yaralandı. Bir kurşun iki kaburgasını deldi ve kalbini az payla ıskalayarak göğüs kafesine takıldı. İkili düellolara devam etti; Bir başka kurşun yarası sürekli devam eden mide ağrılarına sebep oldu. Amerikan halkı tarafından “old hıckory” (ihtiyar ceviz) takma adıyla bilinir.

Amerikan yerlilerine karşı yapılan savaşlara katılan Andrew Jackson İngilizlere karşı verilen 1812 Savaşı’nda ön saflarda çarpıştı. Savaşta gösterdiği başarılar ona yaygın bir ün kazandırdı. Bu bilinirliğin de etkisiyle başkanlığa aday oldu. John Quincy Adams ile giriştiği ilk seçim mücadelesini kaybetse de bir sonraki dönemde başkan olmayı başardı.

Andrew Jackson, 22 Aralık 1828 tarihinde yapılan 1829 yılı başkanlık seçimlerinde ABD başkanı John Quincy Adams’ı yenilgiye uğratarak başkan seçildi ve 04 Mart 1829 tarihinde görevine başladı. ABD devlet tarihinde hiç görülmemiş derecede bir kayırıcılık ekonomisi başlattı. Başkan seçilmesinden sonra başkentteki memurların birçoğunun yerine kendi taraftarları atandı, yeni kurumlar oluşturuldu. Söz konusu kayırıcılığı demokrasinin gelişmesi olarak görüyordu. Bu sayede siyasi kurumlar yeni halk tabakalarına da açılmıştı.

1832 başkanlık seçimlerinde tekrar kazanarak görevine devam etti. 1829 & 1837 tarihleri arasında başkanlık yaptı.

Andrew Jackson, ABD’nin doğu eyaletlerinden gelmeyen, üstelik kolej mezunu ve zengin olmayan ilk başkanıydı. Başkanlığını kutlamak için düzenlediği çılgın parti siyasi bir depremin simgesi oldu. Bir başkan olarak Andrew Jackson, güney ve batı eyaletlerindeki çiftçilerin sorunlarına odaklandı. Beyazların talebi olan Amerikan yerlilerinin güneyden tahliyesi için uğraştı. Jackson dönemi kölelikle ilgili tartışmaların ve bölgesel ayrışmaların şiddetlendiği bir zamana denk geldi. Kendisi de bir köle sahibi ve Güneyli olmasına rağmen eyaletlerin hak doktrinine karşı çıktı. Federal güçleri, halk tarafından tepki toplayan bir vergi kanununu yürürlüğe sokması için Güney Karolina’ya gönderdi. Çok popüler olmasına rağmen Jackson iki dönem başkanlık yapmasının ardından Hermitage adlı çiftliğine geri döndü. Aynı zamanda çok ön plana çıkmasa da ulusal politikada etkili olmaya devam etti. Kendinden sonra gelen başkanlara danışmanlık yaptı ve Demokrat Parti’nin kuruluşuna yardımcı oldu.

Andrew Jackson, Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda önemli rol oynayan George Washington, John Adams, Thomas Jefferson ve James Madison’ın aksine, eğitimli kesimden gelmeyen ilk başkandır.

Andrew Jackson, zamanında Amerikan Merkez Bankası’nı ortadan kaldırması ve Güneydoğu’dan Mississipi’nin batısına kadar olan alan içindeki Kızılderililer’in zorunlu tehciri ve yerleştirilmesini başlatmasıyla bilinir.

Andrew Jackson, 1791 yılında Rachel Donelson ile evlendi. Eşi 22 Aralık 1828 tarihinde kalp krizinden vefat etti.

Andrew Jackson, 08 Haziran 1845 tarihinde Nashville, Tennessee, ABD’de 78 yaşında ölmüştür.
20 Dolar – Andrew Jackson

Amerika Birleşik Devletleri başkanları listesi…

20 Nisan 2016 tarihinde Amerikan Hazine Bakanı Jack Lew’in açıkladığına göre, 20 dolarlık banknot üzerindeki Amerikan Başkanı Andrew Jackson resmi yerine Harriet Tubman’ın resminin konulacağını açıklamıştır. Ancak 2020 yılında tedavüle gireceği açıklanan 20 dolar, ABD başkanı Donald Trump onaylamadığı için yapılamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir