Doğum tarihi: 31 Aralık 1971
Kaç yaşında: 53
Burcu: Oğlak
Meslek: Doktor
Doğum yeri: Haymana, Ankara

Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı. Türkiye’de ilk yüz naklini, Dünyada ilk kez kadavradan rahim naklini gerçekleştirdi.

Ömer Özkan, 31 Aralık 1971 tarihinde Ankara, Haymana’da doğmuştur. Ankara’nın Haymana İlçesi’nde oturan manifaturacı baba Mustafa Özkan ve ev hanımı annenin 6 çocuğundan birisidir.

İlkokulu ve ortaokulu Haymana’da bitirdi. 1988 yılında Ankara Bahçelievler’deki Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. 1995 yılında da Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden doktor olarak mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’nda 1995 yılında başladığı uzmanlık eğitimini 2001 yılında tamamladı.

Ömer Özkan, dünyada mikro cerrahi konusunda en ileri iki ülke olan Japonya ve Tayvan’da 6’şar ay kaldı, Avrupa Plastik Cerrahi Derneği’nin verdiği bursla da Almanya’nın Münih kentinde 3 ay çalışma yaptı. 2004 yılında Japonya’da 6 ay Tokyo Üniversitesi’nde Perforator Flepler ve Supermikrocerrahi, 2005 yılında 6 ay Tayvan IShou Universitesi, E-Da Hastanesi, 2006 yılında 3 ay Almanya, Münih’te Bogenhausen Technical University, EURAPS Young Plastic Surgeons’da fellowluk yapmıştır.

2004 yılında yardımcı doçent, 2006 yılında doçent oldu. Aralık 2011 tarihinde profesör oldu.

Profesör Doktor Ömer Özkan, Antalya, Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir. Burada Profesör Doktor Ömer Özkan ve ekibi, Türkiye’nin ilk çift kol naklini Cihan Topal’a , Türkiye’de ilk yüz naklini Uğur Acar adında bir erkeğe ve dünyada kadavradan ilk rahim naklini Derya Sert adında bir bayana gerçekleştirdi. Ayrıca Türkiye’nin ilk tam yüz naklini de ekibiyle birlikte gerçekleştirmiştir.

Profesör Doktor Ömer Özkan, 27 Eylül 2010’da yaptığı çift kol nakliyle adını Türkiye’ye duyurdu. trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel’in kolları ekip tarafından kollarını silaj makinesine kaptıran 31 yaşındaki Cihan Topal’a nakledildi. Bu başarılı operasyon Türkiye’nin ilk çift kol nakil operasyonu olarak literatüre geçti. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan ameliyatın dünyada 16’ncı, Türkiye’de ise ilk çift kol nakli olduğunu belirtti.

21 Ocak 2012 tarihinde Atilla Kavdır’a çift kol ve bacak nakli yapılmış, 25 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra servise alınmıştı. Kavdır, nakilden 69 gün sonra basın mensuplarının karşısına geçirilip taburcu edilmişti. Fizik tedavisinin daha kolay geçirilmesi için Kavdır tekrardan 02 Nisan tarihinde hastaneye yatırılmıştı. Ancak 01 Mayıs 2012 tarihinde kan zehirlenmesi ve düşük tansiyon gerekçesiyle yoğun bakıma alındı ve 04 Mayıs 2012 tarihinde öldü.

Profesör Doktor Ömer Özkan’ın ekibinde olan eşi Yardımcı Doçent Doktor Özlenen Özkan’da Plastik Cerrahi Uzmanı olup aynı zamanda Antalya Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanıdır.

Profesör Doktor Ömer Özkan’ın ilgilendiği uzmanlık alanlarından bazıları şunlardır; Yüz ve vücut estetiği, meme rekonstrüksiyonu, doku kayıplarının onarımı, yüz siniri felcinde yüz kaslarının restorasyonu, mandibula rekonstrüksiyonu, ürogenital cerrahi vb. ilgilendiği konular arasındadır.

Profesör Doktor Ömer Özkan 2013 Eylül ayına kadar 4 yüz nakli, ilk çift kol ve kadavradan rahim naklini gerçekleştirdi.

Akdeniz Üniversitesi’nde uzman olarak çalışan Ömer Özkan, 2002 yılında asistan olarak işe başlayan Özlenen Özkan ile tanıştıktan 5 yıl sonra hayatını birleştirdi.

Ömer Özkan, Akdeniz Üniversitesinde görevli Plastik Cerrahi Uzmanı Yardımcı Doçent Doktor Özlenen Özkan ile 2007 yılından beri evlidir. Zeynep Lara (d. 2010) ve Lidya Naz (d. 2013) adlı iki kız çocuğu vardır.

02 Şubat 2016 tarihinde Mustafa Sağır’a çift kol nakil ameliyatı gerçekleştirdi.

26 Kasım 2019 tarihinde Türkiye’nin dördüncü çift kol nakili Yusuf Oğuz Şimşek adlı hastaya yapıldı.

Ödülleri:

2002 – PSEF (Plastic Surgery Educational Foundation) Scientific Essay Contest Junior Basic Science Ödülü
2005 – EURAPS Young Plastic Surgeons Scholarship bursu
2007 – Akdeniz Üniversitesi Teşvik ödülünü aldı.
2012 – Türk Sağlık Sen tarafından ‘yılın hekimi’ ödülü verildi.

Kitapları:

2010 – Devrimci Girişimciler
2010 – Paradigma Değiştirenler2
2009 – İş Dünyasında Paradigma Değiştirenler
2008 – Derviş Gubari Gazavat-Name-i Midilli Midilli Kıssası
2007 – Osmanlı Toplum Hayatı / Divan Şiirinin Penceresinden
1999 – Kırşehirli Ramazan Türk Bütün Şiirleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir