Doğum tarihi: ?? ?? 1971
Kaç yaşında: 52
Meslek: Siyasetçi
Doğum yeri: Tutak, Ağrı

Savcı Sayan, 1971 yılında Ağrı’nın Tutak ilçesinde, Kürt asıllı olan Savcı Sayan, 24 çocuklu ailenin 12. çocuğu olarak doğmuştur. İlkokulu Tutak’da, Ortaokulu Muş Malazgirt’de, Lise öğrenimini Tutak Lisesinde okul birincisi olarak tamamlamıştır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur.

Savcı Sayan, Eğitim Fakültesi’nde Pedagojik Formasyon eğitimini tamamlayıp, çeşitli okullarda öğretmenlik yapmıştır.

1996 ve 2000 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Gençlik Kolu, İl Gençlik Kolu ve Genel Merkez Gençlik Kolları MYK üyeliği görevlerinde bulunmuştur. CHP İlçe Başkanlığı ve CHP Ağrı İl Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

1999 ve 2004 yerel seçimlerinde CHP’den Tutak belediye başkan adayı oldu. Seçilemedi.

CHP genel merkez MYK üyeliklerinde bulunan Savcı Sayan, Deniz Baykal’a en yakın isimlerden birisiydi. Deniz Baykal’ın Kaset skandalı’ndan sonra Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetimini sıklıkla eleştiren Savcı Sayan, parti kurallarına uymadığı gerekçesiyle 2012 yılında CHP’den ihraç edildi. Kaset skandalı sürecinde Deniz Baykal’ın istifasında ağlamasıyla tanınmıştır.

Tarım ve inşaat sektörüyle de uğraşan Savcı Sayan’ın ulusal kanallarda yorumculuk, doğu ve güney doğu Anadolu yörelerinde töre cinayetleri, kadınların eğitimleri konularında çeşitleri çalışmaları mevcuttur.

2014 yılında cumhurbaşkanlığı seçimi’nde Recep Tayyip Erdoğan lehine seçim çalışmaları yapan Savcı Sayan, 2015 yılında AK Parti’ye geçti ve İzmir’den milletvekili adayı oldu fakat seçilemedi.

Savcı Sayan, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti Ağrı Belediye Başkan adayı oldu ve seçildi.

Savcı Sayan, 02 Nisan 2019 ve 17 Mart 2023 tarihleri arasında Ağrı Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

Savcı Sayan, 2012 yılında Gülşah Koyuncu ile evlendi. Bir çocuğu vardır.

Savcı Sayan, 2023 Genel Seçimlerinde AK Parti’den milletvekili adayı olmak için Ağrı Belediye Başkanlığından istifa etti. AK Parti tarafından İzmir 1’inci bölgede 6’ıncı sıradan aday gösterildi.

Siyasi Partisi:

1996 & 2012 – Cumhuriyet Halk Partisi
2015 – Adalet ve Kalkınma Partisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir