Vitamin Nedir? Vitaminler, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşiklerdir.

Vitamin Latince yaşam anlamına gelen “vita” sözcüğünden gelir. Vitaminler yağda ve suda eriyenler olarak iki gruba ayrılır.

1) Yağda Eriyen Vitaminler: A, D, E ve K vitaminleridir.
2) Suda Eriyen Vitaminler: B grubu vitaminler ile C vitaminidir.

Hangi Vitamin Ne İşe Yarar?

A vitamini Enfeksiyonlara karşı direnci arttırır normal büyüme, üreme, Enfeksiyonlara karşı direnci arttırır normal büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi, görme için gereklidir. Cildin tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Diş ve dişetleri için büyük önem taşır.
Kayısı
Kuşkonmaz
Maydanoz
Ispanak
Havuç
Kereviz
Marul
Portakal
Erik
Domates
D vitamini İnce bağırsaklardan kalsiyumun emilmesine yardımcı olur, kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde tutulmasını sağlar .
Balık Yağı
Balık
Yumurta
Tereyağı
Karaciğer
Et
Sebzeler
Güneş
E vitamini Antioksidan etkilidir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor. Yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlar.
Buğday Tohumlu Besinler
Soya Fasülyesi Yağı
Arı Sütü
Ceviz
Marul
Tere
Kereviz
Maydanoz
Ispanak
Lahana
Mısır Yağı
Mısır
Yulaf
K vitamini Karaciğere gelen Kvitamini burada üretilen bazı pıhtılaşma faktörlerinin yapımında rol alır. K vitamini takviyesi yanlızca kanamalı hastalarda verilir.
Ispanak
Kabak
Marul
Yeşil Domates
Yeşil Biber
İnek Sütü
Peynir
Tereyağı
Yumurta
Kırmızı Et
Pirinç
Karaciğer
Mısır
Muz
Şeftali
Çilek
B1 vitamini Kasların ve sinir sisteminin faliyeti için gereklidir. Yetersizliğinde iştahsızlık, huzursuzluk, bellek zayıflığı ve dikkat azalması görülür.
Buğday
Kepek
Bira Mayası
Taze Sebze ve Meyve
Koyun Eti
Sığır Eti
Balık Eti
Yumurta
Süt
B2 vitamini Eksikliğinde dilde kızarma, yanma hissi, ağız çevresi ve dudaklarda kızarma, tahriş, çatlaklar, gözlerde kaşıntı, yanma hissi, katarakt oluşumu, saçların dökülmesi, çocuklarda büyüme yavaşlaması, kilo kaybı, sindirim sorunları oluşur.
Karaciğer
Böbrek
Buğday Unu
Patates
Et
Süt
Yumurta
Peynir
Kepek
Yeşil Sebzeler
Havuç
Fındık
Yer Fıstığı
Mercimek
B3 vitamini Yetersiz beslenme sonucu deriyi sinir sistemini tutan pellegra adlı hastalık ortaya çıkar. Hücrelerin oksijeni kullanabilmeleri için gereklidir. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar.
Bira Mayası
Kepek
Yer Fıstığı
Sakatat
Kırmızı Et
Balık
Buğday
Baklagiller
Un
Yumurta
Süt
Limon
Kabak
İncir
Portakal
Hurma
B5 vitamini Doğada bol olduğu için eksikliğine rastlanmaz. Ayrıca bir miktar bağırsaklarda da yapılmaktadır. Eksikliği kan şekerinde düşme, ellerde titreme, kalp çarpıntıya neden olur.

 

Karaciğer
Kırmızı Et
Tavuk
Yumurta
Ekmek
Sebzeler
B6 vitamini Sinir sistemi ve hormonların çalışmasını düzenler. Vücudun savunmasında antikor ve akyuvar oluşumunda rol oynar. Eksikliğinde migren tipi baş ağrısı, kansızlık, ciltte kuruluk, görme problemleri, uyuşukluk, adele zayıflığı ve krampları oluşur.
Karaciğer
Böbrek
Kırmızı Et
Balık
Yumurta
Ekmek
Sebzeler
B11 vitamini Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir. Bu etkisi ile büyümeyi de sağlar. Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de gereklidir. Eksikliğinde iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı gibi bazı kalp sorunları oluşabilir.
Karaciğer
Böbrek
Kırmızı Et
Ispanak
Marul
Yumurta
Ekmek
Portakal
Muz
B12 vitamini Besinlerle veya sigara gibi alışkanlıklarla vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir. Eksikliğinde dilde hassasiyet, şişme, kızarma, hayal görme, depresyon, adalelerde kasılmalar, sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma şikayetleri oluşur.
Karaciğer
Yürek
Böbrek
Kırmızı Et
Tavuk
Balık
Süt
Peynir
Yumurta
C vitamini Vücudumuz C vitaminini üretemez bitkiler ve bazı hayvanlar bu vitamini üretebilmektedir. Besinlerle alınan vitamin 2 saat içersinde kullanılır 4 saat sonunda kandan uzaklaşır. Yaraların iyileşmesini, damarların sağlıklı olamalarını sağlar. Vücudun savunma sistemini artırıcı etkisi vardır. Histamin yapımını azaltarak allerjik olayların şiddetini düşürür. Eksikliğinde diş eti kanamaları ve çekilmeleri olur.
Siyah Üzüm
Narenciye
Çilek
Kavun
Karpuz
Yeşil Biber
Maydanoz
Brokoli
Havuç
Soğan
Bezelye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir