Malzemeler:

2 adet Kuru Soğan
2 adet büyük Havuç
2 sap Pırasa
1 bütün Tavuk
Tuz
Karabiber Taneleri

Tarifi:

Soğanları soyup ikiye bölün. Havuç ve pırasayı temizleyip iri iri kıyın. Tavuğun içini ve dışını iyice temizleyin ve yıkayın.

Çorbanın lezzetini arttırmak için soğan, havuç ve pırasayı çorba yapımında kullanmadan önce bir tencerede kavurun. Tavuk, tuz ve karabiberi 1 litre su ile birlikte ilave katın. Kaynama esnasında beyaz bir köpük oluşacaktır. Köpüğü dikkatlice çorbanın üzerinden alın. Çorbayı 2, 5 saat yarı kapalı kapakla kısık ateşte kaynatın.

Tavuğu çorbanın içinden alın. Suyu yavaşça bir süzgeçten geçirin. Tavuğun etini kemiklerinden ayırın. Önce kanat ve butlarını ayırın. Eti küp küp doğrayıp çorbaya ekleyin.

Öneri: Çorbayı Dondururken: Eğer sadece az miktarda tavuk suyuna ihtiyacınız varsa kalanı dondurabilirsiniz. Bunun için çorbanın soğumasını bekleyin. Et ve suyu ayrı ayrı kaplara alarak dondurun. Dondurulmuş çorbayı buzlukta 6 ay saklayabilirsiniz. Kullanmadan bir gece önce buzdolabına alın.

Tavuk suyunu tatlandırırken: Tavuk suyuna çeşitli baharatlarla değişik tatlar verebilirsiniz. Örneğin zencefil, köri, acı biber, nane, kekik gibi baharatlardan yararlanmayı deneyin.

Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir