Doğum tarihi: ?? ?? 1965
Kaç yaşında: 59
Meslek: İş Adamı
Doğum yeri: İstanbul

Mete Sönmez, Faik Sonmez Tekstıl San ve Tic A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Faik Sönmez giyim markasının sahibi Mete Sönmez 1965 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Uğur Mete Sönmez’dir. Babası Faik Sönmez, annesi Nesrin Sönmez’dir. Mete Sönmez 1977 & 1984 yılları arasında İstanbul Amerikan Robert Lisesinde okuyarak mezun oldu. 1984 & 1988 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Bachelor of Arts (BA), işletme eğitimi aldı. Arthur Andersen danışmanlık şirketinde çalıştı. Sonra ABD’ye gitti. 1989 & 1991 yılları arasında Northwestern Üniversitesi Kellogg İşletme Fakültesinde MBA, Pazarlama, Finans, Örgütsel Davranış yüksek lisansını tamamladı.

Mete Sönmez, ABD’de finans sektöründe çalışacaktı. Ama babasının sağlığı bozulmaya başlamıştı. Türkiye’ye döndü. Terzilikten, giyim işinden anlamamasına, tamamen farklı bir alanda tahsil etmesine rağmen babasının yanında, babasına yardımcı olmak için çalışmaya başladı. Babasının hastalığı ilerledi. Ve o da erken öldü.

Faik Sönmez’in mağazası oğlu Mete Sönmez’e kaldı. Çok kişi Mete Sönmez’in bilmediği baba işini kapatacağını veya başkasına devredeceğini sanıyordu. Ama o, babası ile çalışan sanatkarları toplayarak baba adını markalaştırdı. İşi büyüttü.

Mete Sönmez, aynı zamanda 1993 & 2005 yılları arasında Türkiye’nin ilk güzellik ve kişisel bakım perakende zinciri olan Cosmo Shop’un kurucu ortakları arasında yer aldı. 2000 yılından beri Birleşmiş Markalar Derneği üyesi olan Mete Sönmez, 2005 yılından itibaren de BMD Yönetim Kurulu üyesidir. Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Mete Sönmez’in babası Faik Sönmez ve annesi Nesrin Sönmez, Kırşehir’de başladığı terzilik mesleğini,1950 yılında İstanbul’da sipariş üzerine dikiş yapan kadın terzisi olarak çalışmaya devam ettikten bir süre sonra kısa sürede İstanbul’un en aranılan kadın terzisi oldu. Beyoğlu’ndaki dükkanında karısı ile birlikte diktikleri hanım elbiselerini satıyordu. Faik Sönmez, şehrin ileri gelen hanımlarına abiye kıyafetler, tayyörler diker, bir taraftan da Olgunlaşma Enstitüsü’nde ders verir. Enstitünün ilk erkek öğretmeni olan Faik Bey’e Gönül Yazar gibi isimler mankenlik yapmaktadır. Kalıplarının düzgünlüğü ve dikişindeki özen sayesinde dikkati çeken Faik Sönmez kısa sürede İstanbul’un en ünlü terzisi olur.

Faik Sönmez, 1972 yılında ısmarlama dikişten gelen prova ve kalıp bilgisini aynı titizlikle konfeksiyona aktardı. 1976 yılından beri sadece büyük beden üretim yapan Faik Sönmez ilk mağazasını 1983 yılında açar. Şu anda biri Bakü’de 15’i Türkiye’de 16 mağazaları var, 100’e yakın corner’da Faik Sönmez etiketli ürünler satılıyor.

Annesi Nesrin Sönmez erken yaşta öldü.

Mete Sönmez babasının ölümünden sonra babasının ismini markalaştırarak dört yılda 5 mağaza açmış. Bayiilikler oluşturmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir