Doğum tarihi: ?? ?? 1982
Kaç yaşında: 42
Meslek: Dansçı
Doğum yeri: Sicilya, İtalya

Cortese Ferringo Türkiye Dans Federasyonu kurucu üyelerindendir.

Cortese Ferringo, 1982 yılında İtalya’nın Sicilya adasında doğmuştur. Tam adı Giancarlo Cortese Ferringo’dur. İtalya’da 1996 yılında başladığı Bologna Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümünden Dünya Dansları sanatçısı ve eğitmeni olarak 2000 yılında mezun olmuştur.

Cortese Ferringo, Uluslararası Dans yarışmalarında üç kez Dünya Şampiyonu olmuştur. Bu dereceler, 1996 International Latin Dance Sports Dans Şampiyonu 1998 Rome Universal Latin Dans Şampiyonu 1999 Arizona Phoenix Dance Championship – The Flamenco Dans Şampiyonu.

Sunuculuğunu “Huysuz Virjin” olarak bilinen Seyfi Dursunoğlu’nun yaptığı, Türkiye’de Kanal D’de yayınlanan ünlü ‘So You Think You Can Dance’ orijinal adlı ‘Benimle Dans Eder misin?’ Türkiye TV dans yarışmasının eğitmenliğini ve koreograflığını Cortese Ferringo üstlenmiştir. Jüri üyeliklerini ise; Yonca Evcimik, Uğurkan Erez, Tan Sağtürk ve Asena Onur Çakmak yapmıştır.

Yonca Evcimik Kültür ve Sanat Okulu’nda dans bölüm başkanlığı yapmıştır.

Cortese Ferringo, Türkiye Dans Federasyonu kurucu üyelerindendir. Devlet Opera ve Balesi Süreyya Operası’nda koreograf olarak yer almıştır. Ardından Moda Akademi, Açık Sanat ve Müjdat Gezen Konservatuarı’nda dans bölüm başkanlığı yapmıştır. 7/24 Fitness Club Studyo’da dans çalışmaları yapmıştır. Hayat Olcay & Emin Olcay Atölye Sanat’ta dans bölüm başkanı olarak yer almıştır. Italian Dance Company kurucu ortaklarindandir.

Cortese Ferringo, Ocak 2000 & Ocak 2006 tarihleri arasında İtalya’da MASSIMO Tiyatro Vakfı’nda dans eğitmeni olarak görev yaptı. Eylül 2005 & Haziran 2006 tarihleri arasında Türkiye’de Kanal D’de yayınlanan ünlü ‘So You Think You Can Dance’ orijinal adlı ‘Benimle Dans Eder misin?’ Türkiye TV dans yarışmasının eğitmenliğini ve koreograflığını yaptı.

Ocak 2006 & Ocak 2008 tarihleri arasında Türkiye Dans Sporları Federasyonu kurucu ortaklığını yaptı.

Eylül 2003 & Temmuz 2009 tarihleri arasında İstanbul’da Yonca Evcimik Kültür Merkezinde dans eğitmeni olarak görev yaptı.

Eylül 2008 & Temmuz 2009 tarihleri arasında Devlet Opera ve Balesi Süreyya Operası’nda koreograf olarak yer almıştır.

Eylül 2010 & Temmuz 2011 tarihleri arasında Mars Atletik Kulübü’nde (MAC) çalıştı.

Eyiül 2012 & Temmuz 2018 tarihleri arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezinde dans bölüm başkanlığı yapmıştır. Aynı zamanda Ocak 2006 & Eylül 2018 tarihleri arasında İtalya Palermo Bölgesi, İtalyan Dans Topluluğu dans eğitmeni olarak görev yaptı.

Başarıları:

1996 – International Latin Dance Sports Dans Şampiyonu
1998 – Rome Universal Latin Dans Şampiyonu
1999 – Arizona Phoenix Dance Championship – The Flamenco Dans Şampiyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir