Doğum tarihi: ?? ?? 1953
Kaç yaşında: 71
Meslek: İş Adamı
Doğum yeri: Sos Köyü, Aşkale İlçesi, Erzurum

Tekin Acar Cosmetics Yönetim Kurulu Başkanıdır. 41 yıldır kozmetik perakendeciliği yapıyor.

Tekin Acar, 1953 yılında Erzurum’un Aşkale İlçesi Sos Köyü’nde doğmuştur. Annesi Düriya Acar, babası rahmetli Mecit Acar’dır. Ailesi 1954 yılında Ankara’ya taşındı. İlkokulu Keçiören’de İncirli İlkokulu’nda bitirdi. Etlik Ortaokulu, Yıldırım Bayezid Lisesi ile devam eden tahsil hayatı Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Dış Ticaret Turizm Bölümü’nden 1975 yılında mezun olması ile sona erdi. Lise tahsili sırasında MEB Ankara Akşam Sanat Okulu’nda 3 yıl süreyle teknik resim kurslarına katıldı. 1971 yılında pekiyi derece ile diplomasını aldı.

Askerliğini yedek subay olarak Ankara Muhafız Gücü’nde yaptı. Babası inşaat ustası, annesi ev hanımı olmasına rağmen, ailesi 3 erkek ve 1 kız çocuklarının okuması için her türlü fedakârlığı yaptı. Tekin Acar, ortaokul yıllarında aile bütçesine katkı ve okul masraflarını karşılamak için yaz tatillerinde gazete, mısır ve su sattı. Lise yıllarında ise garsonluk, sıvacı ustalığı, Ziraat Fakültesi’nde santral memurluğu ve teknik ressamlık yaptı.

Tekin Acar, Yüksek tahsilini gece yaptığı için 1972 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün memur sınavını kazanıp, spor teşkilatında işe başladı. Spor federasyonlarında ve muhasebe servislerinde çalıştı. Görevi gereği yaptığı seyahatlerde Türkiye’yi baştan sona tanıma imkanı buldu. Yurtdışında birçok organizasyona katıldı. Bisiklet Federasyonu Genel Sekreterliği görevini uzun yıllar sürdürdü. 12 Eylül 1980 öncesi ve sonrası yaşanan gelişmelerden dolayı 1979 yılında görevinden istifa etti.

Ticaretle uğraşma isteği okul yıllarından itibaren gelişerek büyümüş, istifasında da etkili olmuştu. Aynı yıl karşısına çıkan bir fırsatı değerlendirip 1979 yılında ticaret hayatına atıldı. Ankara Kızılay Onur Çarşısı’ndaki dayısına ait bebek giyim mağazasının işleri iyi gitmemişti ve tasfiye edilmekteydi. Dayısının izni ile tasfiye halindeki bu 16 m2’lik küçük mağazanın bir vitrininde çok küçük bir alanda parfümeri işine başladı. Mağaza zamanla tümüyle parfümeriye döndü ve 1980 yılında aynı çarşıda ikinci mağazanın açılması ve birkaç yıl içinde mağaza sayısının altıya ulaşmasıyla ilk zincir mağaza deneyimini yaşadı. Toptancılık yaptı. 1983 sonrası ithalatın serbest bırakılması ile başlayan ithal marka ve seçili ürünlerin çoğalması ile bu yönde gelişmeye yöneldi. Toptancılığı ve ıtriyat grubunu bırakarak seçilmiş kozmetiğe ağırlık verdi.

1996 yılında barkod okuyucu kasa ve bilgisayarlı sisteme geçiş yaptı. Bu gelişme onun ve mağazaları için bir dönüm noktası oldu. 1996 yılında iki olan mağaza sayısı 2017 yılında 84 mağazaya ulaştı ve Türkiye’nin en yaygın parfümeri mağazaları zinciri oluşturuldu.

Türkiye’de ilk defa self servis anlayışıyla alışverişe uygun kozmetik mağazaları dizayn etti. Yine Türkiye’de ilk defa her mağazasına bilgisayarlı bilgi monitörleri yerleştirerek müşterilerin arzu ettiklerinde kimseye ihtiyaç duymadan ilgilendikleri ürünün fiyatını ve o ürünle ilgili içerik ve kullanım bilgilerine ulaşmasını sağladı. Mağaza dizaynında ‘Yeni Çıktı’ ve ‘Çok Sattı’ reyonlarına yer vererek müşterileri için bilgilendirici ve yönlendirici bir hizmet vermeyi amaçladı.

Kendisine ve şirketine ait ilke ve hedefleri belirledi ve bunu tüm personeliyle paylaştı. Bugün Tekin Acar kendisine özgü logosu, mağaza dizaynı, eğitimli ve bilgili uzman personeli, kuvvetli ve güvenilir bilgisayar altyapısı, önceden belirlediği ve sıkı sıkıya sahip çıktığı ilke ve hedefleri ve en önemlisi müşteri memnuniyetini her şeyden üstün tutan anlayışı ile sektöründe lider olmayı başarmıştır.

Tekin Acar, 41 yıldır kozmetik perakendeciliği yapıyor. Bu süre zarfında parfüm şişesi biriktiren Acar’ın ciddi bir koleksiyonu oldu.

Tekin Acar, Meltem Acar ile evlidir. Tolga Acar (d. 1984), Cem Acar ve Bartu Acar adlarında üç oğlu vardır.

10 Ocak 2020 tarihinde Türkiye’nin büyük kozmetik perakendecilerinden Tekin Acar’ın iflas ettiği resmen duyuruldu. 2017 yılında Türkiye genelinde 80 mağazası olan Tekin Acar’ın mağazalarının 19’u 2017’de Fransız Sephora’ya satılmıştı. İstanbul 1. İflas Dairesi’nin 2019/28 sayılı kararına göre firmanın iflası resmileşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir