Doğum tarihi: ?? ?? 1950
Kaç yaşında: 74
Meslek: İş Adamı
Doğum yeri: İstanbul

1986 yılından bu yana gerçekleşen pek çok büyük futbol organizasyonunda yorumcu olarak görev almış olan Türk spor yorumcusu ve iş adamı. Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın 1996 yılından bu yana neredeyse bütün maçlarında yorumcu olarak görev almış olan Üründül, Milli Yorumcu ünvanını kazanmıştır.

Ömer Üründül, 1950 yılında, İstanbul’da Verda Hanım ve Sedat Üründül çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. Fransız Saint Benoit Lisesi’nde okudu ve 10. sınıfta iken Şişli Koleji’ne geçti, 1969 yılında nezun oldu. ardından İstanbul Üniversitesi’ne kayıt olan Üründül, burada İşletme üzerine eğitim aldı ve 1975 yılında mezun oldu.

Babası Atatürk Barajı gibi büyük projeleri gerçekleştiren Ata İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı olan Sedat Üründül olan Ömer Üründül’ün kendisi de başarılı biradamı. Tat Gıda’nın %30 oranında hissedarı, Ytong Holding’în yönetim kurulu üyesi olan Üründül, maddi imkanlarının yeterli olması ve de bağımsız bir yazar olmak istemesi nedeniyle yorumculuktan para almadığını kaydetmekte.

Meslek hayatına 1977 yılında Yapı Mal A.Ş. adıyla kurduğu yapı malzemeleri pazarlama şirketi ile başlamıştır. Yapı Mal A.Ş. zamanının büyük şirketlerinden Entegre Kireç Fabrikasının %60’lık Pazar payı, yine döneminin en büyük mermer fabrikası olan Göksan Göynük’ün ve Nuh Çimento’nun ana bayisi olarak Atatürk Barajı’nın yapım aşamasında tüm taahhüt işlerini üstlenmiştir.

Aynı zamanda, 1987 yılında kurduğu Hurdemir Ltd Şti. İle de Atatürk Barajının hurda demirlerinin pazarlamasını yapmıştır. Firma Ereğli Demir Çelik Fabrikasının da bayiliğini yapmıştır. Ömer Üründül bu şirketlerde bilfiil çalışmış ve bu iki şirket 1993 yılında Atatürk Barajı’nın inşaatının bitimiyle kapatılmıştır.

Burger King ve Ytong Türkiye şirketlerinin hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olan Ömer Üründül, inşaat, gıda, eğlence ve özellikle enerji sektöründe çeşitli faaliyetler gösteren Sedko İnşaat A.Ş. ve Üründül Enerji Yatırımları A.Ş.’nin de kurucu ortaklarındandır ve halen Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır.

Babasının yanında hiç çalışmayan Ömer Üründül, kendi işini kurar. Önce kireç pazarlamacılığı işi yapar. Sonra Atatürk Barajı’nın yapılması ile şehirleşmeye başlayan bölgede inşa edilecek otel, camii, okul binası gibi inşaatları ortakları ile beraber onun şirketi gerçekleştirir. Bugün ise babası henüz ‘işin başına geç’ demediğinden sadece kendi işlerini yürütmeye devam eden, babasının ortağı olduğu Ytong’da yönetim kurulu üyeliği bulunan, Türkiye’de bir benzeri daha yapılmamış, Mehmet Ali Erbil ile Emel Sayın’ın oynadığı Aşkım Aşkım adlı dizi ile Ateş Hattı gibi programların da çekimlerinin yapıldığı bir film platosu sahibi olan, fast food sektörünün önemli şirketlerinden Burger King’de yüzde 15 hissesi bulunan Ömer Üründül, özelde futbola, genelde de spora olan merakı sebebiyle kırılması zor ilginç rekorların da sahibidir. 1978 ve 1988 yılları arasında, ikinci ve üçüncü ligde iken İstanbulspor’da yöneticilik yapan, takım maddi sıkıntıya girip de teknik direktör sıkıntısı olduğunda 2-3 haftalığına takımın hocalığını da üstlenir.

Ömer Üründül, 1980 yılından beri kendi imkanları ile dünya kupaları, Avrupa şampiyonaları ve olimpiyatların en sadık izleyicisi olur. 1988’de Seul Olimpiyatları’nda günün yarısını spor müsabakası izleyerek geçirir. 1986 yılında dünya kupası maçlarının oynandığı Meksika’da 24 saat içinde üç ayrı şehirde oynanan maçları izler: “Bu bir rekordur. En fazla maça giden spor yazarı unvanı ondadır.” Üründül zaten bu merakı yüzünden spor yazarı olmuştur. Spor organizasyonlarında sürekli karşılaştığı, 1986’daki dünya kupası maçlarından sonra da dostluğunu iyice ilerlettiği, 1988’deki olimpiyatlarda ise ‘Sen bu işi çok seviyorsun. Bize yazı yaz’ diye teklif aldığı Tercüman gazetesi spor müdürü Necip Kapanlı vesilesi ile Üründül spor basınına katılmıştır. Tercüman adına ilk izlediği maç Sarıyer –Sakaryaspor maçıdır. Ömer Üründül, bugün de büyük–küçük maç ayrımı yapmadan, nerede ise oynanan bütün maçlara gitmeye devam etmektedir. Trabzon’da oynanan bir 2. lig maçı Akçaabat Sebat –İzmir maçı bile onun ilgi alanına girmektedir.

Üründül, futbol yorumculuğa ilk olarak 1986 yılında, Tercüman Gazetesi ile başladı. Seyirci olarak bulunduğu Meksika, Dünya Kupası’nda, Tercüman Gazetesi’nin spor müdürü Necip Kaplanlı ile tanışan Üründül, Kaplanlı’nın önerisi üzerine ilk futbol yorumlarını bu turnuva sonrasında gerçekleştirdi. Başarılı yorumcunun ilk A Milli maç yorumunu ise 1996’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda gerçekleşti.

1996 Avrupa Şampiyonası, 2000 Avrupa Şampiyonası çeyrek finali, 2002 Dünya Kupası ve 2008 Avrupa Şampiyonası maçlarının tamamında gerçekleşen Türkiye A Milli karşılaşmalarını yorumlayan Üründül, bu özelliği nedeniyle Milli Yorumcu ünvanını kazandı.

Futbol dışında basketbol maçları da yorumlayan Üründül, verdiği bir röportajda futbol ve basketbol dışında voleybol ve tenis maçlarını da yorumlayabilecek bilgi ve yeteneğe sahip olduğunu belirtti.

1982 yılından bu yana gerçekleşen bütün Dünya Kupası maçlarının yanı sıra, Avrupa Ligi’nde gerçekleşen pek çok önemli karşılaşmayı da yerinde izleyen Üründül, Türkiye’de futbol yorumculuğuna kolektif oyun, çizgi defans ve benzeri pek çok teknik terimi yerleştiren insan olarak biliniyor.

Ömer Üründül, 2010 Dünya Kupası’nda TRT 1’in canlı maçlarda kullandığı tek yorumcu oldu. Bu organizasyonda çok fazla tepki alan Üründül, izleyiciler tarafından ağır bir şekilde eleştirildi, internet sitelerinde “vuvuzela ile beraber dünya kupasını batıran iki şeyden birisi” gibi ağır hakaretlere maruz kaldı. TRT eleştirilere kulak vererek Dünya Kupası’nın sona ermesinin ardından Üründül ile yollarını ayırdı.

Ömer Üründül halen Sabah gazetesinde spor yazılarını yayınlamakta ve ticaretle uğraşmakta.

Ömer Üründül, 1976 yılında Pınar Hanım’la yaptığı birinci evliliğinden Mert ve Aslı adında iki çocuğu vardır.

Ömer Üründül, 1990 yılında Vildan Manisalıoğlu ile yaptığı ikinci evliliğinden 1 oğlu vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir