Doğum tarihi: ?? ?? 1972
Kaç yaşında: 51
Meslek: Üst Düzey Yönetici
Doğum yeri: Ankara

Yusuf Kıraç, 07 Ekim 2023 tarihinde Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığına atandı.

Yusuf Kıraç, 1972 yılında Ankara’da doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında mezun oldu.

1996 yılında Siemens firmasında kariyerine başlayan Yusuf Kıraç, daha sonra Planlama ve Entegrasyon Yönetimi Yöneticisi olarak çalışmış ve ardından Nokia Siemens Networks şirketinde aynı unvan ile görevine devam etmiştir.

Yusuf Kıraç, 2008 yılında Türk Telekom’da çalışmaya başladı ve Kırsal Dönüşüm, Türk Telekom NGN ve Fiber Dönüşüm projeleriyle Türk Telekom’un All IP mimarisinde aşama atlatan başarılı dönüşüm projelerini yürüten ekipte yer aldı. 2010 yılında Network Direktörlüğü görevini üstlenerek, Fiber Dönüşümü, DWDM, MPLS, DC Dönüşüm ve TTVPN gibi Türk Telekom’a karlılık ve kapasite kazandıran pek çok projeye liderlik etti.

2010 & 2014 tarihleri arasında mevcut görevinin yanı sıra merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Telekomünikasyon Operatörleri Organizasyonu ETNO’nun NANI Çalışma Grubu Başkanlığı’nı da yapmıştır. Başkanlık görevi boyunca ETNO’da numaralandırma ve adresleme konularında; özellikle IPv4’ten IPv6’ya geçiş, numara taşınabilirliği, M2M gelecek stratejileri ve politikalarının belirlenmesinde başta Avrupa komisyonu olmak üzere CoCom, ECC, ITU, ETSI, ICANN, RIPE gibi uluslararası kuruluşlarla yakından çalışmıştır.

Yusuf Kıraç, Türk Telekom, AVEA ve TTNET şirketlerinin birleşmesi ile oluşan yeni yapılanma sonrası Core & Transport Network Direktörlüğü görevini yürütmüştür.

Yusuf Kıraç, Aralık 2016 & Ağustos 2018 tarihleri arasında Türk Telekom International’da Genel Müdür olarak görev yaptı. Ağustos 2018 tarihinden itibaren Türk Telekom’da Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı (CTO) olarak; Şirketin fiber ve dijital dönüşüm mimarisinin planlanması, LTE-A, Wifiv6, 5G gibi yeni nesil kablosuz erişim ağlara geçişleri, NFV, SDN, IMS, ürün ve kanal tekilleştirme, servis ve şebeke optimizasyonu, siber güvenlik gibi alanlarda liderlik görevleri yaptı.

Mevcut görevine ilave olarak Yusuf Kıraç ayrıca; ESB (Erişim Sağlayıcıları Birliğinde) Yönetim Kurulu Üyeliği, ONF (Open Networking Foundation) Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Telekom Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Innova A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

Yusuf Kıraç, Ağustos 2018 tarihinden itibaren Türk Telekom’da Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı (CTO) olarak çalıştığı görevinden 09 Ağustos 2023 tarihinde ayrıldı.

Yusuf Kıraç, 07 Ekim 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığına atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir