Doğum tarihi: 10 Mart 1922
Kaç yaşında: 102
Burcu: Balık
Meslek: Şarkıcı, Besteci
Doğum yeri: Adana

“1940’lı yılların “Tango Kralı” olarak anılırdı.

Celal İnce, 10 Mart 1922 tarihinde Adana’da doğmuştur. Tam adı Nuri Celal İnce’dir. Babası Mustafa İnce berberdi. Henüz dokuz aylıkken yürümeye başlayan Celal İnce, çocukluğunda çok yaramaz idi. İlkokulu İstiklal mektebinde okudu. Sonra Gazi okuluna geçti. İlkokulu bitirdikten sonra müziğe olan ilgisi giderek artınca babasının müziğe olan desteğiyle 1933 & 1934 ders yılında Ankara’daki Musiki Muallim Mektebi’ne başladı. Bir yandan da Gazi terbiye enstitüsü Müzik bölümünde okudu. 1940 yılında mezun olduktan sonra Ankara Radyosu’nda kariyerine başladı.

Celal İnce, 1940 yılında müzik öğretmeni olarak mezun olduktan sonra Ankara 4′üncü ortaokulda müzik öğretmenliği kariyerine devam ederken, 1941 yılında Ankara Radyosu’ndan gelen teklif üzerine müzikle ilgili bir programa katıldı. Nihad Esengin’in şefliğinde, besteci Fehmi Ege’nin keman çaldığı konserde “Mehtaba Sitem” adlı tangoyu seslendirmişti. Daha sonra 1944 yılında Çankırı’ya tayin olunca öğretmenlik kariyerine son vererek müzikle ilgili çalışmalara ağırlık verdi. Bir süre işsiz kaldı. Celal İnce, daha sonra Fehmi Ege’nin teklifiyle 01 Haziran 1944 tarihinde Kavaklıdere’deki bir lokalde çalışmaya başladı. Günlerini tenis oynamak, müzik çalışmak ve akordeon çalmakla geçiren Celal, yaz aylarının sona ermesiyle tekrar işsiz kaldı.

Ankara Radyosu Dans Orkestrası’nda akordeonist ve solist olarak altı yıl boyunca görev yaptı.

08 Mart 1945 tarihinde yedek Subay olarak Gelibolu’ya gitti, acemi eğitiminden sonra askerliğinin geriye kalan bölümünü yedeksubay olarak İzmir’de yaptı. Yedek subaylığı sırasında kampta iken ilk tangosunu besteledi: Maramam. Askerlik görevi bitince sonra ailesinin yanına Adana’ya geldi. Sonra İzmir’e davet edildi. Önce Mersin, ardından da İzmir Tüccar kulüplerinde iki yıl kadar çalıştı.

Celal İnce, 1950 yılında İstanbul’a yerleşti ve “Sahibinin Sesi” plak şirketi ile 20’ye yakın plak yaptı. Onu tanıtan ilk şarkı “Sensiz Kaldığım Geceler”di. Aynı yıllarda 1951 & 1955 yılları arasında İzmir, Mersin ve İstanbul Taksim gazinolarında çalıştı. O yıllarda bir kovboy şarkısı olan “Çiftliğim” ve “Ayrılık”, “Ayşe”, “Kalbimi Bu Şarkıya Döktüm” gibi şarkıları okudu. “Çiftliğim (kovboy şarkısı, swing)” ve “Kalbimi Bu Şarkıya Döktüm (slow fokstrot)” büyük ilgi topladı. Bu ikincisi radyo ve konserlerinin de değişmez açılış parçası oldu. O dönemler ün kazanmış diğer besteleri arasında “Kumralıma, Jale, Kalbim Yalnız Seni Sevecek” bulunuyordu.

“Sensiz Kaldığım Geceler” adlı tango plağı ile tanınan Celal İnce, yaz aylarında da İzmir Fuarındaki gazinolarda çalışıyordu. 1951 yılında, İzmir Fuarı’ndaki Mogambo isimli gece kulübünde Erdoğan Çaplı ve Ahmet Muvaffak Falay’la birlikte sahne aldı. 1950 & 1953 yıllarında İstanbul Radyosunda “Celal İnceden Sevdiğiniz Şarkılar” adlı çok beğenilen bir program yaptı. Aynı dönemde Taksim Belediye Gazinosu’nda da çalışmaya başladı. Burada dört yıl sahneye çıktı. Topluluğunun elemanları arasında yine ünlü isimler vardı. Örneğin kontrabası Yorgo Dimitriyadis, trompeti Müfit Kiper, bateriyi Vasfi Uçaroğlu çalıyordu. Bir ara da Tarabya Konak Oteli pavyonunda çalıştı.

1951 yılında “İstanbul Çiçekleri” adlı filmde konuk sanatçı olarak bir şarkı söyledi. Ardından “Ahretten Gelen Adam” isimli komedi filminde oynadı.

1954 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Turgut Demirağ’ın yaptığı “Ahretten Gelen Adam” adlı filmde başrol olarak Zeki Alpan, Vahi Öz, Muazzez Arçay, Feridun Çölgeçen ve Ali Şen ile oynadı. Bu film hemşerisi Ali Şen’inde ilk filmiydi

1955 yılında tahsili için Amerika’ya gitti. Chicago’da konservatuarda ses ve kompozisyon alanında master yaptı. Amerika’da “Adanalı” türküsünü okumak ona büyük sükse sağladı. Bu şarkı milyonlarca kişinin diline düştü. Eğitimi sırasında ayda bir kere Washington DC’ye giderek Amerika’nın Sesi-Voice of America radyosunda program yaptı. Arada Türkiye’ye geldi ve gitti, konserler verdi. Repertuarına “Yesterday” ve “I Wait For you” parçalarını ekledi.

1958 & 1962 arasında özel bir radyo istasyonunda sabahları “Celal İnce ile Kahvaltı” adlı bir program yaptı. Daha sonra Chicago’daki Knicker Bocker Hotel ona müdürlük teklif edince kabul etti. 1966 yılında çeşitli markalarda dünyanın en kaliteli içkilerini satan bir mağazada çalışmaya başladı, sonra da yöneticisi oldu. Burada aynı zamanda şarap uzmanlığı ve kalite kontrolü yapıyordu.

ABD, Chicago’da konservatuvara devam ederken tanıştığı Amerikalı eşi Melinda ile 1960 yılında evlendi, 1961 ve 1963 doğumlu iki kızı vardır. 1970 yılında küçük kızı Şebnem ile gezmek için Türkiye’ye geldi, konserler verdi. Bu arada halk türkülerindeki ve Alaturka müziğin diğer kollarında bilinen melodilerin motiflerin işlenip dans müziği biçimine sokulmasını savundu. “Avcı Vurma Beni” şarkısı mükemmel bir Samba olabilir dedi. Senelerce Türkiye’deki bütün düğünlerde onun Tangolarıyla dans edilmiştir.

Celal İnce, Amerika’da Chicago’da 1966 yılında başladığı ve yıllarca büyük bir mağazanın yöneticiliğini ve şarap uzmanlığını yaptı.

Celal İnce, halen Amerika’da Chicago’da yaşamaktadır.

Filmleri:

1954 – Ahretten Gelen Adam (Sinema Filmi)
1951 – İstanbul Çiçekleri (Konuk Oyuncu) (Sinema Filmi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir