Doğum tarihi: 16 Kasım 1981
Kaç yaşında: 42
Burcu: Akrep
Meslek: Avukat, İş Adamı
Doğum yeri: Mersin

Erden Timur, 16 Kasım 1981 tarihinde Mersin’de doğmuştur. Ortaöğretimini Tarsus Amerikan Kolejinde 2000 yılında mezun olarak tamamladı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyarak 2005 yılında avukat olarak mezun oldu. Ardından İngiltere’de London School of Economics’te (Londra Ekonomi Okulu) ekonomi yüksek lisansına başladı ancak babasının rahatsızlanması nedeniyle eğitimini yarım bırakarak üçüncü ayda Türkiye’ye döndü.

Erden Timur, Türkiye’ye döndükten sonra aile şirketlerine ait bir arsada yarım kalan bir projeyi tamamlamak için inşaat sektörüne girdi.

2010 yılında Timur Gayrimenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım A.Ş. bünyesinde profesyonel yaşama başladı ve Timur Gayrimenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım A.Ş. çatısı altında NEF Gayrimenkul markasını kurdu ve başta İstanbul olmak üzere Bodrum, Londra gibi şehirlerde markalı konut projeleri geliştirmeye başladı. Projelerinde patenti kendisine ait olan foldhome konseptini uyguladı. Forbes 2020 verilerine göre 400 milyon dolar servetiyle Türkiye’nin en zengin 100. İnsanıdır.

Erden Timur, 2010 yılında kurduğu Nef markası ile gayrimenkul sektörüne, sektörün çalışma ve üretim anlayışını yönlendirecek ilkler kazandırdı. Nefes’ten ilham alarak kurduğu Nef markasında çalışma anlayışını ‘Başkasının derdine dertlenmek’ üzerine kurdu. Tasarımı insanlar için lüks olmaktan çıkararak, bir yaşam biçimi haline getirme anlayışını misyon edinen Timur, 24 odalı ev konsepti Foldhome/Foldoffice ile Türkiye’de ve dünyada bir ilke imza atarak, 2011 yılında Nef markasını, dünyanın en önemli tasarım fuarlarından “%100 Design London”a katılan dünyadaki ilk gayrimenkul firması yaptı. İnsan beklenti ve ihtiyaçlarını çalışmalarının merkezine alan Erden Timur geliştirdiği 18 (patenti alınan veya alınmakta olan) keşifle ulusal ve uluslararası ölçekte farklılaşmaktadır. Erden Timur’un yenilikçi vizyonu ile geliştirdiği projeleri, bugün Türkiye ve dünyanın farklı noktalarında uygulanmaktadır. Erden Timur Nef markasının yanı sıra NEF ve Kentsel Strateji şirketlerinin gönüllü işbirliği ile Kentsel Vizyon platformunda yer almaktadır.

Nef markasıyla aralarında Wired’ın da bulunduğu dünyaca ünlü medya kanallarında projeleriyle Erden Timur, Yapay Zeka ve Teknoloji Derneğinin kurucu üyesidir. Aynı zamanda Foldhome ve Foldoffice konseptlerinin yaratıcısı, aynı zamanda Nef Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Erden Timur, dağıtılabilir kar üzerinden en az yüzde %51’ini toplumsal fayda sağlamak için Nef vakfını 2015 yılında kurmuştur.

Erden Timur, üniversiteden sınıf arkadaşı Emine Timur ile evlendi. Ala Bade adında bir kız ve Yusuf Kenan[ adında 2 çocuğu vardır.

11 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen Galatasaray Spor Kulübü Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu’nda Dursun Aydın Özbek’in başkanlığa seçilmesinin ardından Erden Timur Galatasaray Sportif A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanvekili olarak görev yapmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir