Doğum tarihi: ?? ?? 1975
Kaç yaşında: 48
Meslek: Akademisyen, İş Adamı
Doğum yeri: İstanbul

Doktor Bilhan Karabulut yenilenebilir enerji ve inovasyon alanında doktorasını tamamlayan akademisyen ve girşimci iş insanıdır.

Bilhan Karabulut 1975 yılında İstanbul’da, Selanik’li anne ve Osmaniye’li babadan eğitimci bir ailenin çocuğu olarak İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde doğmuştur. Eğitimci bir ailede büyüyen Bilhan Karabulut’un annesi İngilizce öğretmeni, babası ise fizik öğretmenidir. Annesi ikinci üniversite olarak İstanbul Hukuk fakültesini bitirdikten sonra dönemsel olarak hâkimlik ve avukatlık görevlerinde bulundu. T.C. Halk Bankası İstanbul ve Trakya bölge Müdürlüğü’nden emekli oldu. Doktor Bilhan Karabulut’un dedesi ise emekli İstanbul Emniyet Müdürü, Kardeşi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde doktor, eşi Adalet Bakanlığı İstanbul Savcılık’da görevlidir.

Küçük yaşlardan başlayarak bilim ve teknolojiye merak sarmasına rağmen bilginin ticarileşmesi yönünde ilk önce ticareti öğrenebilmek isteyen Bilhan Karabulut, annesi hukuk okumasını istemesine rağmen kabul etmiyor. Global ticareti anlamak ve içinde olabilmek için İngilizce öğrenimine ilkokul çağlarında başlayan Bilhan Karabulut, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü İngilizce ve sonrasında ise Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İngilizce bölümünü 1997 yılında bitirdikten sonra tahsiline yurtdışında devam etti.

2006 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Guangdong bölgesinde Shenzhen şehirindeki Shenzhen Institute of Information Technology’den (Shenzhen Bilgi Teknolojisi Enstitüsü’den) lisans derecesi (bakalorya) ile mezun oldu. 2011 yılında da Shenzhen Üniversitesinden yüksek lisans eğitimini bitirdi. 2016 yılında ABD’de California State University, Long Beach’de Doktorasını “Yenilenebilir Enerji” konusunda vererek Doktor ünvanını aldı.

Bilhan Karabulut, üniversite yıllarında ABD’de Kaliforniya, Los Angeles’e gidip gelerek ilk girişimini bir medya ve prodüksiyon şirketini Ağustos 1997 ayında kurarak gerçekleştirdi. Halen ortağı olarak şirket yönetimindeki faaliyetlerini devam ettiriyor.

Bilhan Karabulut, Türkiye’deki üniversite tahsilinden sonra Çin halk Cumhuriyeti Shenzhen iline giderek akademik tahsiline devam ettiği dönemde ticaretdeki girişimlerini gerçekleştirme fırsatları yakaladı. Yaklaşık ondört yıl Çin Halk Cumhuriyeti’nde bir fiil yaşayarak Shenzhen University Information Technology ve Shenzhen University Master of Science’da yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Shenzhen üniversitelerinde ve özel eğitim kurumlarında eğitmen olarak dersler veriyor.

Bilginin ticarileşmesi yönünde önemli mücadeleler veren Doktor Bilhan Karabulut, Çin vatandaşı ortaklarıyla Hongkong merkezli iki farklı teknoloji şirketleri kurdu. Bu şirketler halen faaliyetlerine hızla devam etmektedir. İlk e-ticaret girişimini Çin’de ebay üzerinden online ürünler satarak gerçekleştirdi. O yıllarda Türkiye’de e-ticaret pek bilinmeyen bir sektör iken Çin’den ilk ihracatını ise Kanada’ya yaptı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde faaliyetleri devam ederken, Doktor Bilhan Karabulut Avrupa’da e-ticaret, girişimcilik ve startup ekosisteminde yer alabilmek için Ukrayna Kiev merkezli bir e-ticaret ve teknoloji şirketi kurdu. Kiev’de ortak paylaşımlı ofis imkânları sunan startup merkezlerinde eğitimler veriyor, etkinlikler düzenliyor. Kiev’de özel ve devlet üniversitelerinde inovasyon ve ekonomi dersleri de veriyor.

Doktor Bilhan Karabulut, Ukrayna Kiev’deki çalışmaları sırasında ABD, California’ya gidip gelerek; CSU’da (California State University) yenilenebilir enerji alanında doktorasını tamamladı. Doktor Bilhan Karabulut, Kiev’deki eğitim kurumlarında hem enerji dersleri veriyor hem de devlet ve özel sektörün faaliyetleri kapsamındaki yenilenebilir enerji projelerinde başarı ile yer alarak önemli projeleri gerçekleştiriyor.

Doktor Bilhan Karabulut, yenilenebilir enerji alanındaki projeler için ithal edilen ve üretilen teknoloji ürünlerini Ukrayna’da kurduğu e-ticaret sitesinde online olarak satışa açmakla yetinmeyip, yenilenebilir enerji ve e-ticaret faaliyetlerini Avrupa Birliği standartlarına getirebilmek, ürün ve hizmetlerin AB içinde rahatça dolaşıma açılabilmesi için Estonia dijjital startup programına başvurusu kabul ediktikten sonra Estonya’nın başkenti Talinn’e giderek bir teknoloji şirketi daha kurdu.

Bu sırada dünyanın en büyük startup şirketlerinden olan WeWork Doktor Bilhan Karabulut’u eğitime Stockholm’e davet ediyor. Doktor Bilhan Karabulut Nobel ödüllerinin verildiği İsveç WeWork yerleşkesinde ”İnovasyon ve Blockchaim=Geleceğin Teknolojileri”eğitimi veren ilk Türk kökenli akademisyendir. Doktor Bilhan Karabulut’un verdiği eğitim katılım rekorları kırarak ayakta alkışlandı. Devamında Amsterdam üniversitesi’nden bir teklif geliyor ve yarı zamanlı olarak Amsterdam’a giderek eğitimler veriyor.

Pandemi sırasında eğitimler verdiği için Amsterdam’da olan Doktor Bilhan Karabulut başka eğitimler olduğu için Türkiye’ye geliyor. Ama pandemi dönemindeki kısıtlamalardan dolayı eğitimler online sistemler üzerindne gerçekleştirilmeye başlamasına rağmen kendisi Ukrayna’ya uzun bir süre dönemiyor. Devamında Rusya – Ukrayna savaşı başladıktan sonra Türkiye’de bir e-ticaret ve bilişim akademisi şirketi kurarak İstanbul Beykent Üniversitesi ile düzenlenen ve imzalanan protokol ile ortak eğitim projeleri üretmektedir.

Eş zamanlı olarak Bulgaristan, Plovdiv’da bir teknoloji şirketi kurarak Plovdiv Ticari Ateşeliği ile de görüşerek ticari ve akademik faaliyetlerini AB sınırları içinde yürütüyor.

Doktor Bilhan Karabulut ultrasonik ses teknolojileri, görüntüleme, frekans ve ses teknolojileri, inovasyon ve yenilenebilir enerji teknolojileri alanlarında global çapta hem devletler nezdinde hem de özel sektörde önemli projeler gerçekleştirmektedir.

Doktor Bilhan Karabulut Türkiye’de İstanbul Beykent Üniversitesi’nde, Bulgaristan’da Plovdiv Paisii Hilendarski Üniversite’sinde hem eğitimler veriyor, hem de eğitim koordinatörlüğü yapmaktadır.

Doktor Bilhan Karabulut, Türkiye’de Rumeli Üniversitesinde Eylül 2022 & Eylül 2023 tarihleri arasında kurucu ortağı olduğu Bilişim Akademisinin Başkanlığını’da yapmıştır.

Doktor Bilhan Karabulut Türkçeden başka İngilizce, Çince ve Rusça bilmektedir. Doktor Bilhan Karabulut evli ve ikiz çocuk babasıdır.

Doktor Bilhan Karabulut Nobel ödüllerinin verildiği İsveç WeWork yerleşkesinde ”İnovasyon ve Blockchaim=Geleceğin Teknolojileri”eğitimi veren ilk Türk kökenli akademisyendir.

Doktor Bilhan Karabulut, 2021 yılında yazdığı “İnovasyon ve Blockchain: Yeni Dünya Düzeni” adlı kıtabında İnovasyon Ne Değildir sorusundan yola çıkarak, ters bir açı ile inovasyon tekniklerini farklı açılardan anlatan ve yine bir inovasyon ürünü olan Blockchain ile devam ederek yeni dünya düzeninin nasıl kurulduğunu ve ne şekilde devam edeceği konusunda akademik bilgiler içermesine rağmen herkesin anlayabileceği tatlı bir dille anlatılmıştır.

Kitapları:

2021 – İnovasyon ve Blockchain: Yeni Dünya Düzeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir