Doğum tarihi: 13 Ekim 1980
Kaç yaşında: 43
Burcu: Terazi
Meslek: Mühendis, Gazeteci, Yazar
Doğum yeri: İstanbul

Barış Terkoğlu, 13 Ekim 1980 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı. Doktora öğrenimini ise aynı üniversitede sürdürmektedir.

Gazeteciliğe başlayan Barış Terkoğlu, CNN Türk’te yayımlanan Oradaydım adlı belgesel programında 2008 & 2010 yılları arasında araştırmacı olarak çalıştı.

2008 yılından itibaren OdaTV’de çalışmaya başlayan Barış Terkoğlu, OdaTV’de 2021 yılına kadar haber müdürlüğü görevini ifa etti. Ergenekon soruşturması kapsamında 14 Şubat 2011 tarihinde gözaltına alınıp, tutuklandı. OdaTV Davası kapsamında Silivri Cezaevi’nde 19 ay tutuklu kaldıktan sonra, OdaTV iddianamesinin temelini oluşturan dijital dokümanların, bilgisayar korsanlığı yoluyla tutuklu gazetecilerin bilgisayarlarına yüklendiği ve tutuklu gazetecilere ait olmadığı; üç ayrı Türk üniversitesi (Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ) ile bir Amerikalı Data Devastation adlı bir bilişim şirketi tarafından kanıtlandı. 14 Eylül 2012 tarihinde görülen duruşmada tahliye edildi.

Barış Terkoğlu, 2018 yılından itibaren Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenazesine ilişkin haberin OdaTV’de yayımlanmasıyla ilgili soruşturmada 05 Mart 2020 tarihinde tutuklandı. 24 Haziran 2020 tarihindeki ilk duruşmasında Ferhat Çelik ve Aydın Keser ile birlikte tahliye edildi. “devlet sırlarına karşı suçlar” ve “MİT Kanununa muhalefet” iddialarıyla haklarında 8 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Barış Terkoğlu, davanın 09 Eylül 2020’deki ikinci duruşmasında tahliye oldu. Tüm sanıklar “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasından beraat etti.

Barış Terkoğlu, 2019 yılında Özge İzdeş ile evlendi. Ali Derya (d. 16 Şubat 2014) adında bir oğlu vardır.

Barış Terkoğlu, Halk TV’de Şirin Payzın ve Emin Çapa ile beraber her Çarşamba günü “Sözüm Var” isimli programı yapmaktadır. Ayrıca Barış Pehlivan’la birlikte açtığı “B yüzü” isimli bir de Youtube kanalı vardır.

Barış Terkoğlu, 2012 yılında Sızıntı: Wikileaks’te Ünlü Türkler kitabını Barış Pehlivan ile birlikte yazmıştır.

Kitapları:

2012 – Sızıntı: Wikileaks’te Ünlü Türkler (Barış Pehlivan ile)
2015 – Mahrem: Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları (Barış Pehlivan ile)
2019 – Metastaz (Barış Pehlivan ile)
2020 – Metastaz 2: Cendere
2022 – Size Yalan Söylediler: Çetin Doğan’ın Gözünden 28 Şubat (Sami Menteş ile)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir