Doğum tarihi: 13 Ocak 1949
Ölüm tarihi: 02 Kasım 2004
Kaç yaşında öldü: 55
Burcu: Oğlak
Meslek: Müzisyen
Doğum yeri: Karşıyaka, İzmir
Ölüm yeri: İstanbul

Kerim Çaplı, 13 Ocak 1949 tarihinde İzmir’in Karşıyaka ilçesinde doğmuştur. Babası Erdoğan Çaplı caz piyanisti, annesi Azra Gün’de opera sanatçısıydı. Babası, annesi ile 1955 yılında boşandıktan sonra 1957 yılında, henüz 8 yaşında olan oğlu Kerim Çaplı ile birlikte ABD’ye taşındı.

Kerim Çaplı, daha on yaşında iken babasının konserlerinde bongo çalarak yer aldı. Bu performanslardan birini Ed Sullivan Şov’da yaptılar. Babasının 1963 tarihli albümü Exciting Rhythms of Piano Pasha’da bongo ve bateri çaldı.

1964 yılında ilk The Beatles cover grubu olan The Groop Ltd. adlı bir grupta davul çaldı. Kendi yazıp vokal yaptığı iki şarkıdan oluşan bir 45’lik plağı (Tomorrow / As Time Goes By) çıkardılar. Bu grubun ilk ve son 45’liğiydi. Hemen ardından The Heard adlı bir gruba geçen Kerim Çaplı, bu sefer gitar çaldı. Grup tek bir (Stop It Baby / Laughing With The Wind) adlı 45’lik çıkardı, vokaller ve ilk şarkının sözü ve bestesi Çaplı’ya aitti. Stop It Baby daha sonra başka yerel gruplar tarafından da tekrar yorumlandı.

Kerim Çaplı, 1965 yazında annesini görmeye Türkiye’ye geldi ve kısa bir süre için Gökçen Kaynatan Orkestrası’na katıldı. Böylelikle ilk kez Türk basınında kendisini göstermiş oldu.

1965 & 1966 döneminde The Heard grubuyla çalışmaya başlayan Kerim Çaplı, 1966 yılında Audition Records’tan yayımlanan “Stop It Baby-Laughing With The Wind” 45’liğinde vokallere ve ilk şarkının bestesine imzasını attı.

1966 yılında The Sundowners adlı gruba davulcu olarak katılan Kerim Çaplı, adını Kim Capli olarak kullanmaya başladı. New York’ta ünlü Decca Records ile ilk single’larını çıkardılar. 45’liğin ilk yüzü “Always You” dikkat çekti. Bu esnada Los Angeles’a taşınıp, bir single da orada çıkardılar. Şansları The Monkees’in 1967 turuna dahil edilmeleriyle döndü. Bu turnede Jimi Hendrix de yer almaktaydı. Kerim Çaplı’da Hendrix ile tanışıp, beraber çalma şansına erişti. 1969’da grup ilk ve tek albümleri Captain Nemo’yu çıkardı. Albümün açılışını yapan “Sunny Day People” şarkısını Dominick DeMieri ile yazdı. (2007 yılındaki yeniden basımda Kerim Çaplı’nın adı yazmamaktadır.) “Easy Does It” şarkısında ise vokalleri yaptı. Albümün kaydı bittikten sonra albüm daha yayınlanmadan gruptan ayrıldı. Albüm başarısız olunca grup da dağıldı.

1967’deki The Monkees turnesinde grup lideri Davy Jones ile tanışan Kerim Çaplı, grubun 1967 yılında çıkan albümü Pisces, Aquarius, Capricorn & Jones Ltd.’de “Hard to Believe” şarkısının söz ve bestesine katılıp, çoğu enstrümanlarını ve 1968 yılında The Birds, the Bees & the Monkees albümünden ise “Ceiling in My Room” şarkısının davulunu çaldı. The Monkees, 1987 yılında 1967 turnesinden bir konseri Live 1967 adıyla yayınladı ve albümdeki 4 şarkıda The Sundowners ile beraber Kerim Çaplı da yer almaktaydı. Kerim Çaplı, Jimi Hendrix ile beraber Woodstock Festivali’nde bulundu. Woodstock’da da çalma şansına erişti. Kerim Çaplı, “Woodstock” filminde Jimi Hendrix’in ABD “Milli Marşı” çalmadan kısa bir süre önce hasta bir haliyle sahnede görünmekteydi.

1968 yılına gelindiğinde ise Chad & Jeremy grubunun 3 in the Attic albümünde davul ve perküsyon çaldı. Bu albüm aynı zamanda aynı adlı filmin film müziğiydi. 1976 yılında The Lance grubu ile bir plak çıkardı. Ekonomik nedenlerden dolayı grup dağıldı. Bir süre daha ABD’de yaşadıktan sonra aniden 1978 yılında Türkiye’ye döndü.

1978 yılında Türkiye’ye geldiğinde askerlik görevini tamamladı ve sonra müzik çalışmalarına devam etti. Askerlik dönüşünde bir süre Seyyal Taner’in evinde yaşadı. Seyyal Taner’in Med Cezir gibi gruplarında farklı zaman dilimlerinde çaldı.

Seyyal Taner, Nur Yoldaş, Nükhet Duru ve Umay Umay ile beraber çaldı.

1980 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrasına katıldı. Şubat 1981’de Şerif Yüzbaşıoğlu’nun ölümünden sonra bir süre Şenay Yüzbaşıoğlu ile çalıştı. Akabinde 1980 yılında davulcu olarak destek verdiği MFÖ’a (Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur) davulcu Murat Akaltun (Hacı Murat) ile birlikte yeniden katıldı. Grubun düzenlemelerini üstlenen Kerim Çaplı gitar ve klavye de çalıyordu. Grubun plak öncesinde ilk kez ses getirdikleri Kasım 1981 yılındaki Şan Sineması konserinde de yine Kerim Çaplı vardı.

Nisan 1982’de bu kez Ergüder Yoldaş’ın eşi Nur Yoldaş’ın plağını konser anlamında desteklemek üzere kurduğu Workshop Naturious grubunda yer aldı. Grupta Kenan Tahaoğlu ve Nevzat Kadıoğlu davul, Raif Atmaca ve Erkan Delen bas, Fırat Baydar klavye, Hakan Ebiler ve Kerim Çaplı da gitar çalıyordu.

1983 yılında Neco ile çalışan Kerim Çaplı, daha sonra Kadri Ünalan ile de trio formatında Ziya Restaurant ve Günay Tuncel’in sahibi olduğu Günay Restaurant gibi önemli mekanlarda çalıştı. Aynı yıl Selda Bağcan’ın Erkek kardeşi olan Serter Bağcan’ın Türkülerle albümünde yer aldı.

1982 yılına kadar Grup Lokomotif ile çalışan Seyyal Taner, Kerim Çaplı’nın da gitarist olarak yer aldığı Med Cezir ile çalışmaya başladı. Grup, Mustafa Özhan (klavye), Fikret Şani (gitar), Samet Şani (bas), Kerim Çaplı (gitar) ve Derya (davul) adlı bir müzisyenden oluşuyordu.

1984 & 1985 yıllarında Export adlı all stars bir cover grubunda çalıştı. Bu grupta gitar partisyonlarını Gür Akad ile paylaştı. Grupta ayrıca basta Hakan Beşer, klavyede Orhan Erişir, davulda Cihangir Akkuzu’da yer almaktaydı. Grup, Barış Manço Kurtalan Ekspres’in konserlerinde ön grup olarak sahne almıştı. Kadrodan da anlaşılacağı üzere gelecekte Kurtalan Ekspres’e de eleman tedarik eden bir fonksiyon üstlenmişti.

1985 yılında ise Kerim Çaplı bu kez yine Med Cezire benzeyen bir kadronun yer aldığı bir başka Seyyal Taner grubuna katıldı. Grup, davulda Kerim Çaplı, klavyede Mustafa Özhan, gitarda Fikret Şani, basta Samet Şani ve gitarda Mehmet Temel’den oluşuyordu.

1988 yılında Orhan Atasoy ile birlikte Lost Ghost adlı rock grubu kurdular ve Orhan Atasoy’un 1993 yılındaki Yanmışız albümünde birlikte çalıştılar. Aynı yıl Mavi Sakal rock müzik grubunun albümü Mavi Sakal 2’nin çıkış şarkısı “Şaşkın”da piyano çaldı.

Kerim Çaplı, bir konserde tanıştığı jenny adında bir kız ile 1985 yılında evlendi ve Deniz, Aylin, Alican ve Ahmet adında 4 çocuğu oldu. 1994 yılında eşinden boşandı.

1991 yılından 2002 yılına kadar blues grubu Blue Blues Band’de bateri çaldı. Blue Blues Band Batu Mutlugil, Zafer Şanlı ve Yavuz Çetin tarafından 1990 yılında kurulmuştu. Kerim Çaplı ve Sunay Özgür gruba daha sonra dahil oldular. Kerim Çaplı Band, gitar ve vokalde Kerim Çaplı, gitarda Tansel Küçükseyhan, davulda Bozkurt Coşkunoğlu ve bas gitarda Sezgin Yılmaz olmak üzere kuruldu. 1998’den itibaren davulda Deniz Alemdar ve bas gitarda Tayfun Avdan ile İstanbul başta olmak üzere, Ankara’da ve Türkiye’nin güney kıyılarındaki turistik merkezlerde konserler verdi.

Kerim Çaplı 03 Kasım 2004’te beyninde oluşan ödem nedeniyle hayatını kaybetti. Mezarı, Anadolu Hisarı Yeni Mahalle Mezarlığı’nda bulunan Blue Blues Band’dan grup arkadaşı Yavuz Çetin’in iki blok ötesindedir.

2017’de çekilen Blue isimli belgesel filmle Yavuz Çetin’le birlikte hayatları, müzikal performansları, trajik sonları, tanıklıklar ve orijinal kayıtlarla gösterime sunuldu. Başta bateri olmak üzere çeşitli enstrümanlar çalabilen Kerim Çaplı, 1995 ve 1996 yılları arasında kaydettiği, 2019 yılında Arpej Yapım etiketi ile yayımlanan, bütün enstrümanlarını çaldığı ve düzenlediği Kayıp adında bir albümü vardır.

Kerim Çaplı, 02 Kasım 2004 tarihinde İstanbul’da 55 yaşında beyninde oluşan ödem nedeniyle hayatını kaybetti.

Albümleri:

2019 – Kayıp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir