Doğum tarihi: ?? ?? 1926
Ölüm tarihi: ?? Kasım 1977
Kaç yaşında öldü: 51
Meslek: Müzisyen, Piyanist, Aranjör
Doğum yeri: Trabzon
Ölüm yeri: New York, ABD

Keman yorumcusu, eğitimci, müzikolog, caz piyanisti, besteci, aranjör.

Erdoğan Çaplı, “Piano Pasha” lakabıyla da bilinen piyanistdir.

Erdoğan Çaplı, 1926 yılında Trabzon’da doğmuştur. Aslen Trabzonludur. Ankara Devlet Konservatuarı’nda küçük yaşta başladığı eğitimini 1948 yılında piyano ve kemanda usta bir yorumcu olarak tamamladı.

Uzun süre Ankara Radyosu’nda çalıştı ve “Daldan Dala”, “Keman Konçertosu”, “Sihirli Kemanlar” programları ile tanındı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda baş kemancı olarak görev yaptı.

Aynı zamanda iyi bir piyanist olan Erdoğan Çaplı, 1951 yılında İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Celal İnce ve Ahmet Muvaffak Falay’la birlikte Mogambo isimli gece kulubünde çalıştı. 1952 yılında, Münih’te konserler verdi.

Erdoğan Çaplı, 1953 yılında “Sextet” orkestrası ile İsmet Sıral, Cüneyt Sermet, Arif Mardin, Sevinç Tevs, Hasan Kocamaz gibi isimlerle konserler ve radyo programları yaptı. Radyo konserleri de veren “Sextet” orkestrası bir yıl sonra dağıldı.

Erdoğan Çaplı, 1954 yılında Erol Pekcan ile kurduğu trio ile müziğe devam etti. Erol Pekcan’la ilk konserleri veren Erdoğan Çaplı, “Erdoğan Çaplı Radyo Orkestrası” olarak Ankara Radyosu’nda caz programlarına başladı. Bir süre sonra Ankara Radyosu Müzik Yayınları Şefi oldu. “Daldan Dala” programıyla klasik müziğin kitlelere yayılmasında büyük çaba veren Erdoğan Çaplı, eğtimci kişiliğiyle de “Radyo Çocuk Kulübü” programını da hazırladı.

1955 yılında, karısı soprano Azra Çaplı (sonradan Aydın Gün ile evlenip Gün soyadını alacaktır) ile boşanmasının ardından o yıllarda Washington DC’de Türkiye’nin basın ateşesi olan Altemur Kılıç’ın yardımıyla 1957 yılında, henüz 8 yaşında olan oğlu Kerim Çaplı ile birlikte ABD’ye taşındı.

Erdoğan Çaplı, New York’ta “Türk Haberler Büroları Müzik Müşaviri” olarak çalışmaya başladı. Erdoğan Çaplı, 1957 yılında “Julliard School Of Music” akademisine birincilikle kabul edildi.

1957 yılında ABD’ye giden Erdoğan Çaplı, New York’ta müzik çalışmalarına devam etti. Burada çeşitli kulüplerde caz müziği yaptı. New York’ta ‘Türk Haber Bürosu Müzik Bölümü’nde çalışırken Embers adlı ünlü kulüpte de programlar ve kulüpten canlı yayınlanan radyo programları yapmaya başladı. Erdoğan Çaplı, Türk müziğini piyano ile harmanlamasından dolayı 50’li ve 60’lı yılların New York’unda ses getirmiştir. Bu ezgileri ve bestelerini daha geniş kitlelere sunmak isteyen Erdoğan Çaplı, bir Amerikan plak şirketi olan “Dot Records”un plak teklifi ile 1959 yılında “Piano Pasha” isimli ilk albümünü çıkarttı.

Türk ezgilerinin çok başarılı bir caz düzenlemesi ile sunulduğu bu albümde Erdoğan Çaplı piyanoda yer alırken davulda 10 yaşındaki oğlu Kerim Çaplı, kontrbas’ta Sam Bruno ve perküsyonda da William Ryan eşlik ediyordu.

Erdoğan Çaplı ABD’de kendini kabul ettirmek için New York’ta sosyete partilerinde sıkça boy göstermişti ve piyano çalmıştı. Bu partilere Erdoğan Çaplı ile birlikte Chicago’da müzik eğitimi almakta olan Celal İnce de katılmıştı.

Dönemin ülkemizdeki en ünlü aktüalite dergisi Hayat mecmuası 16 Ekim1959 tarihli sayısında bu plağın haberini “Plak firması ona Türk geleneğinin en yüksek rütbesi olan ‘Paşa’lığı vermiş, plağın adını ‘Piyano Paşa’ koymuştu. Amerikan halkı artık Türklerin, bateri ve piyano girmiş klasik ve halk musikisi ile dans ediyordu.” diye verecekti.

Ardından 1963 yılında “Time” plak şirketinin etiketi ile “The Exciting Rhytms of Piano Pasha” adlı ikinci albümünü çıkardı.

Erdoğan Çaplı, opera sanatçısı soprano Azra Gün ile evlli idi 1955 yılında boşandı. Müzisyen, Kerim Çaplı (d. 13 Ocak 1949 & ö. 02 Kasım 2004) adında oğlu vardı.

380’nin üzerinde bestesi de olan Erdoğan Çaplı, 08 Kasım 1977 tarihinde ABD, New York’da 51 yaşında ölmüştür.

Albümleri:

1959 – Piano Pasha – Plays His Unique Modern Arrangements of Favorite Turkish Melodies
1963 – Exciting Rhythms Of Piano Pasha
1963 – Ritmos Excitantes Por Erdogan Capli, Piano, Rytmo Y Percussion

Tarih; 22 Şubat 1957. New York. Soğuk, karlı bir gece. New York’un ünlü “TwoGuitars” gece kulübünün sahibi sahneye çıkmış ve mikrofonda şöyle diyor;

-Aranızda meşhur bir Türk piyanisti bulunduğunu öğrendim. Acaba bizlere kendisini dinleme fırsatını lütfeder mi?

Masaların birinden, 30’lu yaşlarında, orta boylu, zayıf, esmer, dalgalı siyah saçlı bir erkek şaşırarak yerinden kalkıp salondan yükselen alkışlar arasında sahneye doğru yürüyor. İşte bu genç adam, Erdoğan Çaplı idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir