Doğum tarihi: ?? ?? 1897
Ölüm tarihi: ?? ?? 1987
Kaç yaşında öldü: 90
Meslek: Yazar
Doğum yeri: Antalya
Ölüm yeri: İstanbul

Asıl adı ‘Mahmut Baler’ olan ünlü güldürü ustası yazar, Bal Mahmut dönemin fıkra denilince ilk akla gelen kişilerindendi.

Mahmut Baler, 1897 yılında Antalya’da doğmuştur. Babası Sultan Abdülaziz’in Başmabeyincisi Hafız Mehmet Bey idi. Abdülhamit II padişah olunca, Abdülaziz’in intiharında sorumlu gördüklerini çeşitli yerlere sürgün etmiş. O sırada Birinci Osmanlı Meclisi Mebusanı’nda Üsküdar Mebusu olan Hafız Bey’i de Antalya’ya sürmüş. Mahmut Baler, İzmir Dârü’l-İrfân Mektebi’nde, İstanbul, Üsküdar Merkez Rüştiyesi’nde ve Üsküdar İdâdîsi’nde eğitim gördükten sonra Sanayi-i Nefise Mektebi’nde eğitim gördü.

Mahmut Baler, yaşadığı dönemde katıldığı sohbetlerde kendisine özgü üslup ve başarılı taklit yeteneğiyle ün salmış ve halk arasında, “Bal Mahmut” adıyla tanınmıştır.

Mahmut Baler, Atatürk’ün ve Celal Bayar’ın sohbetlerinin aranan ismi olmuştur. Bal Mahmut Celal Bayar’a yakınlığı nedeniyle 27 Mayıs 1960 Darbesini müteakip Balmumcu garnizonunda aylarca sorgusuz sualsiz hapis yatmıştır.

Mahmut Baler, önce radyo programlarında daha sonra televizyonun çıktığı dönemlerde televizyon programlarında baldan sohbetleriyle halk tarafından sevilen bir kişi olmuştur.

O yıllarda dinleyicilerin kendisine taktığı “Bal Mahmut” adıyla çok sevilmiş ve büyük ün yapmıştır. Ardından 1969 yılında “Baldan Damlalar” adlı fıkra kitabı çıkarmıştır.

Mahmut Baler, 1926 yılında Seniha Hanım ile evlendi. Mehmet Baler adında oğlu vardı. 3 kere evlenen Mahmut Baler’in üçüncü eşi Cemile Baler idi.

Mahmut Baler, 90 yaşında 1987 yılında hayatını kaybetmiştir.

Kitapları:

1969 – Baldan Damlalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir