Doğum tarihi: 13 Mart 1911
Ölüm tarihi: 24 Ocak 1986
Kaç yaşında öldü: 75
Burcu: Balık
Meslek: Yazar, İş Adamı
Doğum yeri: Tilden, Nebraska, ABD
Ölüm yeri: Creston, Kaliforniya, ABD

L. Ron Hubbard, bilim ve kurgu hikâyeleri yazarıdır. Ölümünden sonra bir dini akıma dönüşmüş olan “Scientology tarikatının kurucusudur.

L. Ron Hubbard, 13 Mart 1911 tarihinde ABD’de Nebraska eyaletinin Tilden şehirinde Harry Ross Hubbard, Ledora May çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Lafayette Ronald Hubbard’dır. Babası ABD Deniz kuvvetlerinde bir subay olduğu için çocukluüu ABD’nin çeşitli yerlerinde ve birçok değişik ülkede geçti. Virginia eyaletinde 1930 yılında liseden mezun oldu. George Washington Üniversitesinde inşaat mühendisliği Fakültesinde okumaya başladı. Üniversite yıllarında üniversitenin gazetesinde yazılar yazmaya başladı. Üniversitede sadece 2 yıl okutabildi. Notlarının düşük olması nedeni ile 1932 yılında okuldan kaydı silindi.

L. Ron Hubbard, 1933 ve 1938 yılları arasında 138 adet mini roman kaleme aldı. Bilim ve kurgu türünden olmasının yanı sıra havacılık, spor gibi genel konuları da işlemektedir. İlk romanı olan Buckskin Brigades’i 1937 yılında yayınladı.

L. Ron Hubbard kendinin geliştirdiği Diyanetik ismini verdiği bir teknik ile adını duyurmayı başardı.

Bu metot L. Ron Hubbard’ın vefatından sonra bir din akımı haline geldi. L. Ron Hubbard dünyada en çok yabancı dilde eseri bulunan yazar olarak Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdırmıştır. 233 milyondan fazla kitabı satılmıştır. 1084 basılı eseri ile başka bir dalda Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında ‘Birleşik Devletler Donanması’nda görev yaptı. Ancak sağlık sorunları nedeniyle kısa süre sonra ‘Amerika Birleşik Devletleri Donanması’ndan ayrıldı.

Daha sonra okültist Jack Parsons ile tanıştı. Bir dizi büyülü ritüel geliştirmek için Parsons ile işbirliği yaptı. Hubbard, insan zihniyle ilgili araştırma ve gözlemlerine dayanarak ‘Dianetics: The Modern Science of Mental Health’ kitabını yazdı.

Zihinsel gerginliğe şifa bulmak amacıyla psikolojinin bir dalı olarak Dianetics’i geliştirdi ve felsefesini yaymak için çeşitli organizasyonlar kurdu. Ancak çeşitli sorunlar yüzünden Dianetics iflas ettikten sonra zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirmenin yollarına sahip olduğu söylenen ‘Scientology Kilisesi’ni kurdu.

Uyuşturucu rehabilitasyonu, eğitim teknolojileri, suçluların ıslahı, organizasyon gibi alanlarda birçok eser bırakmış olan L. Ron Hubbard, çeşitli konularda herhangi bir bilimsel kanıya dayanmayan çözüm önerileri sunmuştur. Hubbard, geliştirdiği “elektrometre”yle domateslerin acı çekip çekmediğini ölçmüştür. Dediğine göre domatesler dilimlenirken çığlık atıyordu.

L. Ron Hubbard, “Kelimesi bir sente hikâye yazmak saçmalıktır. Eğer biri gerçekten 1 milyon dolar kazanmak istiyorsa, bunun en iyi yolu kendi dinini kurmasıdır” şeklinde bir sözü de bulunmaktadır.

Evlilikleri:

1. eşi: Margaret Grubb (e. 1933 & 1947), Ronald DeWolf ve Katherine May adında 2 çocuğu oldu.
2. eşi: Sara Northrup Hollister (e. 1946 & 1951), Alexis Valerie adında 1 çocuğu oldu.
3. eşi: Mary Sue Whipp (e. 1952 & 1986), Quentin, Diana, Suzette ve Arthur adlarında 4 çocuğu oldu.

Ronald DeWolf, Alexis Valerie Hubbard, Quentin Hubbard, Katherine May Hubbard, Diana Hubbard, Suzette Hubbard, Arthur Hubbard adlarında 7 çocuğu vardır.

L. Ron Hubbard, 24 Ocak 1986 tarihinde Creston, Kaliforniya, ABD’de 75 yaşında öldü. Scientology’nin takipçileri onu bir aziz olarak görse de, halk onun iddialarına inanmıyor.

Kitapları:

1937 – Buckskin Brigades
1939 – Uykunun Köleleri
1940 – Ölümün Vekili
1940 – Final Blackout
1951 – Psikolojik bir gerilim filmi olan Fear
1951 – Gökyüzündeki Daktilo
1979 – Yıldızlarda İsyan, Xenu hikayesinin senaryo versiyonu
1982 – İnsanlığın tehlikeli bir tür haline geldiği 3000 yılında geçen bir roman olan Battlefield Earth, kötü bir uzaylı ırkı olan Psychlos’a karşı insanlığı isyana yönlendiren kabile üyesi Johnny Goodboy Tyler’ın hikayesini anlatıyor.
1987 – Mission Earth, Voltarian adı verilen uzaylıların Dünya’yı istilasını konu alan, ölümünden sonra yayınlanan on kitaplık seri.

Dianetik ve Scientology İle İlgili Kitapları:

1950 – Dianetics: The Modern Science of Mental Health
1951 – Hayatta Kalma Bilimi
1952 – Ne Denetlenmeli, daha sonra Scientology: A History of Man olarak yeniden adlandırıldı, evrim tarihi boyunca travmatik olayları modern sağlık sorunlarıyla ilişkilendirdi; örneğin çene sorununun, bir deniz tarağı olmasından kaynaklanan çözülmemiş travmadan kaynaklandığı söyleniyordu.
1952 – Scientology 8-80 ve Scientology 8-8008 , fiziksel evrenin zihnin bir yaratımı olduğunu öğreterek büyülü dünya görüşünü benimsedi.
1956 – Düşüncenin Temelleri, hayatın bir oyun olduğunu savundu ve bazı insanları “parçalar”, diğerlerini “oyuncular” ve seçkin bir avuç kişiyi “oyun yapıcılar” olarak tanımladı.
1957 – Radyasyon Hakkında Her Şey, radyasyon zehirlenmesinin ve kanserin vitaminlerle tedavi edilebileceğini iddia etti.
1958 – Scientology’ye Giriş Etik, otoriter bir dizi ‘etik koşulları’ kodladı.
1973 – Mission Into Time, Hubbard’ın 1968’de geçmiş yaşamlarına dair fiziksel kanıtlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir