Doğum tarihi: 23 Haziran 1763
Ölüm tarihi: 29 Mayıs 1814
Kaç yaşında öldü: 51
Burcu: Yengeç
Doğum yeri: Martinik, Fransa
Ölüm yeri: Rueil-Malmaison, Fransa

Napolyon Bonapart’ın eşi olarak tanınmaktadır.

Josephine de Beauharnais, 23 Haziran 1763 tarihinde Karayiplerde bulunan Fransa’nın denizaşırı illerinden biri olan Martinik’de fakir bir Fransız çiftçisinin kızı olarak doğmuştur. Tam adı Marie Josèphe Rose Tascher de La Pagerie’dir. Babası Joseph Gaspard Tascher de La Pagerie, annesi Rose Claire des Vergers de Sannois’dir. Josephine, hayatının ilk 15 yılını Martinik adasında yaşadı

Josephine de Beauharnais, 1779 yılında 16 yaşında iken zengin bir subay olan general Vikont Alexandre Beauharnais ile evlendi ve Paris’e taşındı. Çiftin iki çocuğu oldu. Ancak eşi Alexandre, Josephine’in taşralı tavırlarından ve bilgisizliğinden utanıyordu ve onu Versailles Sarayı’nda Marie Antoinette ile tanıştırmaktan imtina etti. Eşi Alexandre’nın kayıtsızlığı o kadar büyüdü ki, 1785 yılının Mart ayında ayrılık yaşadı. Üç yıl Paris’te kaldı, moda dünyasının yollarını öğrendi ve 1788 yılında Martinik’e geri döndü.

1790 yılında Martinik’e adasındaki bir köle ayaklanması, Josephine’i tekrar Paris’e dönmeye mecbur bıraktı.

Eşi Alexandre, Fransız Devrimi’nin ardından on ay süreyle iktidarı ele geçiren Jacobenlerin yürüttüğü, devrim karşıtlarının yargılandığı Terör Dönemi sırasında Mart 1794’te tutuklandı ve ölüm cezasına çarptırılarak Paris’te giyotin ile idam edildi. Josephine de Beauharnais de uzun zaman hapiste kaldı, giyotine gitmekten kendini güç kurtardı. Josephine serbest kaldıktan kısa bir süre sonra, devrin en ileri gelen hükûmet adamlarından biri olan Paul François Jean Nicolas Barras’ın nüfuzundan yararlanarak eski kocasına ait para ve malın bir kısmını yeniden ele geçirdi.

Josephine de Beauharnais, Paris kibar çevrelerinde en çok aranılan kadınlardan biri oldu. Hiçbir daveti ve baloyu kaçırmayan Josephine Beauharnais, Napolyon ile de bir baloda karşılaştı ve Napolyon, Josephine’e ilk görüşte aşık oldu. Napolyon Bonapart’la da Barras’ın evinde tanıştı, 09 Mart 1796 tarihinde evlendiler.

Napolyon Bonapart kardeşi Louis Bonapart’ı 1802 yılında Josephine’in kızı Hortense de Beauharnais ile evlendirdi. Napolyon Bonapart Louis Bonapart’ı Hollanda kralı yaptıktan sonra 05 Temmuz 1806 & 09 Temmuz 1810 tarihleri arasında kızı Hortense de Hollanda Kraliçesi olmuştur.

Napolyon Bonapart tarafından 1806 yılında oğlu Eugene de Beauharnais Bavyera kralının kızı Augusta ile evlendirildi.

Napolyon Bonapart, 18 Mayıs 1804 tarihinde imparator ilan edildiği zaman, Josephine de kocasını önünde diz çöküp onu selamlamak istemişti. Napolyon Bonapart tacı önce kendi başına, sonra da karısının başına koyarak, onu da imparatoriçe ilan etti.

Napolyon Bonapart ile Josephine’nin çocukları olmadı. Napolyon, tahta bir erkek varis bırakmadan ölmek istemiyordu. En sonunda Josephine’den ayrılmaya karar verdi. Karı koca anlaşarak 1810 yılında ayrıldılar. Josephine, Paris yakınlarındaki malikanesine çekildi. Bir yıl sonra Napolyon, Avusturya İmparatoru I. Francis’in kızı Marie-Louise ile evlendi, bir oğlu oldu.

Josephine de Beauharnais, Fransız tarihinin en ilgi çekici kadınlarından biridir. Yaşadığı devirde, Paris modası onun elbiselerinden ilham alırdı. Josephine’in Napolyon’a yazdığı mektuplar da dünya tarihinin en ünlü aşk mektupları arasında yer alır. Napolyon’la Josephine’in aşkı tarihin en ünlü aşklarındandır. Josephine’in hayatı pek çok romana konu olmuştur.

Josephine de Beauharnais, Napolyon Bonapart’dan boşandıktan sonra Fransa’nın başkenti Paris yakınlarındaki Rueil-Malmaison’daki evinde ölene kadar yaşamını sürdürdü.

Josephine de Beauharnais, 29 Mayıs 1814 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris yakınlarındaki Rueil-Malmaison’daki evinde 51 yaşında ölmüştür.

Evlilikleri:

1. eşi: Alexandre de Beauharnais (e. 1779 & ö. 1794) Leuchtenberg Dükü Eugene adında oğlu ve Hortense adında kızı oldu.
2. eşi: Napolyon Bonapart (e. 1796 & b. 1810)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir