Doğum tarihi: 19 Şubat 1940
Ölüm tarihi: ?? ?? 2004
Kaç yaşında öldü: 64
Burcu: Balık
Meslek: Müzisyen
Doğum yeri: Samsun
Ölüm yeri: İstanbul

Uğurtan Günal, 19 Şubat 1940 tarihinde Samsun’da doğmuştur. İstanbul Belediyesi Konservatuvarında bas bölümünde ve İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi’nde okudu.

Uğurtan Günal, profesyonel müziğe Şevket Yücesaz Orkestrası’nda kontrbas çalarak başladı. İlhan Feyman Orkestrası ile 1958 yılında sahneye çıktı. Bir süre Doruk Onatkut, Süheyl Denizci, Yavuz Özışık orkestralarında çalıştıktan sonra, kendi orkestrasını kurdu ve İstanbul’un tanınmış birçok lokalinde yer aldı. 1960’lı yılların başlarında “Uğurtan Günal Orkestrası” ile kulüplerde müzik yaptı.

Uğurtan Günal, 1966 yılında Asu Maralman, Önder Bali, Ersan Erdura ile birlikte Boğaziçi Orkestrası eşliğinde çeşitli yerlerde dans müziği yaptı.

1967 yılında Doruk Onatkut Orkestrası’na girerek basgitar çalan Uğurtan Günal, bir yıl sonra ayrılıp kendi orkestrasıyla Asu Maralman’a eşlik etti. Orkestranın erkek solisti Orhan Şevki’dir.

Önceleri İstanbul’da Heybeliada’da daha sonra da Kınalıada’da oturdu. Bir süre sonra İngiltere’ye yerleşti

1970 yılında Kıbrıslı piyanist Arman Ratip’in İngiltere’de Columbia-EMI plak firması etiketiyle çıkardığı “Arman Ratip Trio-Introducing The Arman Ratip Trio” albümünde Doruk Onatkut Orkestrası, İlhan Feyman Orkestrası, Süheyl Denizci ve Yavuz Özışık orkestralarının bas gitaristi olan Uğurtan Günal’da çalışmıştır.

Uğurtan Günal, 1970’li yılların başlarında Londra’ya yerleşip üç İngiliz ve bir İtalyan müzisyenle kurduğu orkestrasıyla Türk lokallerinde çalıştı. 1990 yılına dek tek başına piyano çalıp şarkı da söyledi.

Motorsiklet eğitmeni olarak da çalışan Uğurtan Günal 2004 yılında İstanbul’da motosiklet kazasında 64 yaşında yaşamını yitirdi.

Kitapları:

Sevilen İspanyol Melodilerinden PERFIDIA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir