Doğum tarihi: 12 Mayıs 1930
Ölüm tarihi: 13 Mart 2014
Kaç yaşında öldü: 84
Burcu: Boğa
Meslek: Müzisyen
Doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Caz müzisyeni ve trompetçi İlhan Feyman, yanından hiç ayırmadığı trompeti ve caz alanında yaptığı müzik çalışmaları ile tanınıyordu.

İlhan Feyman, 12 Mayıs 1930 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. 6 erkek kardeştir. Altan adında abisi ve Erhan, Özer, Alper ile Orhan adlarında kardeşleri vardı. Konya Askeri Ortaokulundan mezun olduktan sonra Bursa Askeri Lisesi ardından geldiği Heybeliada Deniz Lisesinde trompet ile tanışan İlhan Feyman sahne çalışmalarına da başladı. Mezun olduktan bir süre sonra sivil hayatı seçti ve profesyonel müziğe başladı.

Daha sonra adını kalipso kralı olarak duyuran Metin Ersoy, tiyatromuzun ünlü ismi Nejat Uygur, Futbolun kralı Metin Oktay, Yeşilçam yapımlarının unutulmaz baba karakter oyuncusu Hulusi Kentmen ve ülkemizde Rock müziğin ilk temsilcilerinden olan Erkut Taçkın o dönemden İlhan Feyman’ın arkadaşlarıdır, Şevket Yücesaz da onun ilk sahne ustası olur.

İlhan Feyman, abisi albay Altan Feyman’ın kızı ünlü spiker Gülgün Feyman’ın (d. 1958) amcasıdır.

İlhan Feyman,1953 yılında Yaşar Güvenir Orkestrası’na katıldı. 1954 yılında Orhan Sezener ile 1955 yılında Şevket Yücesaz orkestralarında da çalışan İlhan Feyman, 1958 yılında İlhan Feyman ve Arkadaşları Müzik Grubu’nu kurdu. Orkestrası ile 1964 yılında katıldığı 2. Boğaziçi Müzik Festivali’nde Kundurama Kum Doldu şarkısıyla folk dalında ikinciliği kazandı.

1967 yılında İstanbul’daki ünlü ‘Kulüp 12’de Şevket Uğurluel ile birlikte çaldı. On yıldan fazla süren bu dönemde İlham Gencer, Sevinç Tevs gibi usta sanatçıların yanı sıra Ajda Pekkan, Gönül Turgut, Lamia, Ertan Anapa, Salim Dündar, Berkant Akgürgenbaşta olmak üzere birçok sanatçı ilk defa bu orkestra eşliğinde sahneye adım atar. Kulüp 12’nin ünlü sanatçılarından birisi de Öztürk Serengil’dir. Kendine has konuşması ve esprileri ile filmleri ve sahne çalışmalarında rekor seyirci sayısına ulaşan sanatçı, ‘Arkadaşımın Dalgasısın’ adlı plağı da İlhan Feyman Orkestrası eşliğinde doldurur. Müzeyyen Senar’ın kızı Feraye Işıl (d. 1947) bu kulüpte İlhan Feyman’ın teşvikiyle caz söylemeye başladı.

1968 yılında Neco (Tahir Nejat Özyılmazel) İlhan Feyman Orkestrasına katılarak ilk radyo emisyonunu 02 Şubat 1968 tarihinde gerçekleştirdi; ‘Neco’ adı ilk defa İlhan Feyman tarafından bu programda dile getirildi.

Zamanla okul haline gelen İlhan Feyman ve Arkadaşları orkestrası, birçok müzisyenin vitrine çıkmasına ön ayak oldu. Uzun süre sahnelerde kalan İlhan Feyman Orkestası’ndaki elemanlar daha sonra yerli hafif müzikte önemli yerlere geldi.

1965 yılında şarkıcı Gönül Turgut’u da sahneye ilk defa çıkaran İlhan Feyman idi.

1971 yılına gelindiğinde ise İlhan Feyman rotasını Ankara’ya çevirir. İstanbul ve Ankara’da gece hayatının önemli bir bölümüne imzasını atan İlhan Feyman başkent gece hayatına girer.

İlhan Feyman, 1970’li yıllarda kendi adına “Ankara Feyman Gece Kulübü” adlı bir gece kulübü açtı ve caza yöneldi ve orada Grup Lokomotif ile müzik çalışmalarını sürdürdü. Birçok mekânda trompetiyle solo çalışmalar yaparken, çeşitli oluşumlarda da yer aldı, çeşitli mekânlarda müzik yaptı. 1977 yılında Bergen’i solist olarak işe aldı ve Bergen bir yıl burada çalıştı.

2010 yılında, İlhan Feyman’ın 80. yaşgünü ve 60. sanat yılı anısına 1962 tarihli TRT İstanbul Radyosu canlı emisyon kaydı derlendi.

İlhan Feyman, 4 evlilik yaptı.

1. eşi: Nezahat Feyman. Levent Feyman (d. 1955) adında oğlu vardır.
2. eşi: Belkıs Hanım ile evlendi. Işın Feyman adında TRT’de seslendirme yönetmeni olan kızı vardır.
3. eşi: Çiğdem Hanım ile evlendi.
4. eşi: Rüya Feyman Hanım ile evlendi.

İlhan Feyman, Rüya Feyman ile evli idi. 1994 yılından beri eşi ile beraber Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşamıştır. Yaz aylarında Bodrum ve Göltürkbükü’nde sahnelere çıktı. Levent Feyman adında oğlu vardır.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve 2012 yılında yakalandığı akciğer rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldıktan sonra tedavi için İstanbul’a giden İlhan Feyman İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

İlhan Feyman, 13 Mart 2014 tarihinde İstanbul’da 84 yaşında ölmüştür. Bodrum’da düzenlenen törenin ardından yaşadığı Göltürkbükü beldesinde toprağa verildi.

İlhan Feyman adı şimdi Bodrum Türkbükü’nde bir sokakta yaşıyor.

45’lik Plakları:

– Gitana / Por Un Puno De Dollares – İlhan Feyman Orkestrası
– Ayın Üçüdür / Dile Benden Ne Dilersen – Muzaffer Akgün ve İlhan Feyman Orkestrası
– Bana Bunu Nasıl Yaptın / Al Beni de Yanına ALLAH’ım – Berna ve İlhan Feyman Orkestrası
– Cici Kız / Emmioğlu – Sevgi Sun ve İlhan Feyman Orkestrası
– Para İle Saadet Olmaz, Kanma Arkadaş – Juanito ve İlhan Feyman Orkestrası (Odeon, 45 rpm)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir