Doğum tarihi: M.Ö. 2690
Ölüm tarihi: M.Ö. 2610
Kaç yaşında öldü: 80
Meslek: Mimar, Rahip, Doktor, Vezir
Doğum yeri: Memfis, Antik Mısır
Ölüm yeri: Antik Mısır

İmhotep, Mısır’da inşa edilen ilk piramit olduğu sanılan; Zoser’in adına yapılmış olan piramidi yaptı. Yapımında çoğunlukla kerpiç tuğlalar kullanılan Basamak piramidinin ilk örneği olan Zoser Piramidi, firavunlara özel, seçkin mezar yapımının başlangıcı olmuştur.

İmhotep, M.Ö. 2690 yılı civarlarında Antik Mısır’da doğmuştur. Babası mimar Kanofer, annesi Kheredu-ankh’dır. İmhotep adı Adı “Sulh ve sükûndan gelen” anlamına gelmektedir. Antik Mısır’da yaşamış olan İmhotep, mimar, rahip, doktor ve vezirlik yapmıştır. İmhotep’in çok sayıda heykel ve heykelcikleri bulunsa da hayatı hakkındaki bilgiler çok azdır. Sade elbiseler giyen sıradan biri olarak gösteriliyordu.

Çağının en büyük dehalarından biri olan İmhotep, bilimsel bilgileri yenileyip zenginleştiren bazı hekimlik ve astronomi incelemelerinin yer aldığı “Ahlak Bilgileri” kitabını yazdı. İmhotep, engin tıbbî bilgisinin yanı sıra mimârî ve astrolojide de söz sahibi, yazarlık ve rahiplik yapan, çok yönlü bir alimdir. İmhotep, aynı zamanda kâtiplerin de başıdır. Yunan ve Mısırlı kâtipler, yazı yazdıklarında son damlayı İmhotep için dökerlerdi. Dehasından ötürü sonraki Mısır nesilleri tarafından tanrısallaştırılmıştır.

Amerikalı Mısırbilimci Edwin Smith’in bulduğu “Edwin Smith Papirüsü” olarak adlandırılan el yazmasındaki bigileri dünyanın en eski cerrahi dokümanı olarak İmhotep yazmıştır.

İmhotep’in ölümünün ardından bin yılda yazılmış olan tarihsel kayıtlarda, bir bilge şair, yargıç, mühendis, sihirbaz, yazar, astronom, astrolog ve özellikle de hekim olarak anılmıştır.
Sakkara’da bulunan Zoser heykelinin tabanında yazılanlara göre, İmhotep’e atfedilen onursal unvanlar, (Aşağı) Mısır Kralı’nın Veznedarı, (Yukarı) Mısır Kralı’ndan sonra ilki, Büyük Sarayın Yöneticisi, Herediter Lord, Heliopolis’teki Ra’nın Baş Rahibi, İnşaatçı Imhotep, heykeltıraş, taştan araçların yapımcısı idi. Ondan önce Firavun’un isminin yanına kimsenin adı yazılmamıştı.

Antik Mısır’ın üçüncü hanedanında bir firavun olan (Djoser) Zoser’in (d. yaklaşık M.Ö. 2650, ö. yaklaşık M.Ö. 2575) vezirliğini yaptı. İmhotep, Mısır’da inşa edilen ilk piramit olduğu sanılan; Zoser’in adına yapılmış olan piramidi yaptı. Yapımında çoğunlukla kerpiç tuğlalar kullanılan Basamak piramidinin ilk örneği olan Zoser Piramidi, firavunlara özel, seçkin mezar yapımının başlangıcı olmuştur.
Mısır’da iyi bir hekim de olan İmhotep, Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat’dan (M.Ö. 460 & 377) yüzyıllar önce modern tıbbı kullanmıştır. Hipokrat’tan yaklaşık ikibin yıl önce verem, diş ağrısı, kireçlenme gibi birçok hastalık için tedaviler geliştirerek tarihin ilk doktoru olmuştur. Mezarı hala bulunamayan İmhotep’in hastalarını tedavi ederken kullandığı oda bulunmuştur.

İmhotep’in Ronpetnofret adında bir eşi vardı.

İmhotep, MÖ 2610 yılında Antik Mısır’da 80 yaşında ölmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir