Doğum tarihi: ?? ?? 1970
Kaç yaşında: 54
Meslek: Şair, Doktor
Doğum yeri: Cezayir
Cezayirli kadın şair.

Taous Ait Mesghat, 1970 yılında Cezayir’de doğmuştur. Cezayir’de Fransız devlet televizyonu Antenne 2 adlı TV kanalını seyrederek, Fransız kültürü ile büyüdü. Daha sonra hayatının 21 yılını Ortadoğu’da geçirdi. Farklı insanlar, gelenekler, gastronomi, tarihler, kültürel miraslarla tanıştı. Suudi Arabistan’da 13 yıl çalıştı. Taous Ait Mesghat diş cerrahisi doktorudur.

Taous Ait Mesghat evlidir ve bir oğlu vardır.

Taous Ait Mesghat, çocukken ona Tanrı’dan korkması, yaratıcısının gazabından ve onun cehennemi cezasından kaçınmak için bazı şeyler yapması ve yapmaması öğretildi. Ayrıca kendisine, erdeminin koruyucuları olan babasından, erkek kardeşinden korkması, onları hayal kırıklığına uğratmamak ve düzeltilme riskinden kaçınmak için bir şeyler yapması ve yapmaması da öğretildi.

Daha sonra kendisine öğretmenlerinden korkması, onların suçlamalarından ve yaptırımlarından kaçınmak için bir şeyler yapması ve yapmaması öğretildi.

Ona tüm erkeklerden korkması, içgüdülerini uyandırmaktan ve saldırganlık riskinden kaçınmak için bir şeyler yapması ve yapmaması öğretildiği için. Daha sonra ona, iyi bir kadın olmak için kocasından korkması, kocasını memnun edecek şeyler yapması ve yapmaması, onun öfkesinden ve “meşru” cezasından kaçınması gerektiği öğretildi.

Böylece yaratıcısından, ailesinden, kocasından, söylentilerden duyulan korkunun tutsağı olarak yaşayacak; Tanrı’ya, erkeğe ve hayata saygı ve sevgiyi öğrenmek yerine, ölüm noktasına kadar terörize etmeyi öğrenen bir toplumda iyi bir kadın olmak, üzücü ve talihsizliktir. Tanrı büyüklüğüyle bir işkenceci değildir ve insan bir efendi değil, bir ortaktır.

Taous Ait Mesghat’ın bir şiiri:

Bacaklarımı açmak depremlere,
Saçlarımı açmak fırtınalara sebep oluyorsa…

Gerdanımdan küçük bir görüntü denizlerin yükselmesine,
Sesim toprağın kaymasına sebep oluyorsa…

Sütlü koca memelerimin görünümü kıtlığa ve sefalete neden oluyorsa,
Kollarımın açıklığı iklimi ısıtıyorsa…

Gülüşüm kainatın dengesini bozup,
İstikrarsızlık yaratıp tüm ahlaksız içgüdüleri uyandırıyorsa…

Tüm doğal felaketlerin ardında ben varsam,
O halde benden kork!
Çünkü İlahi güç ben, mutsuz ve ölümlü olan sensin!

Taous Ait Mesghat (Cezayir’li kadın şair)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir