Doğum tarihi: 08 Eylül 1979
Kaç yaşında: 45
Burcu: Başak
Meslek: Şarkıcı, Dizi, Sinema Oyuncusu
Doğum yeri: Doylestown, Pensilvanya, ABD

Pink, 08 Eylül 1979 tarihinde ABD’nin Pensilvanya eyaletinin Doylestown kentinde doğmuştur. Asıl adı Alecia Beth Moore’dur. Annesi Grace Lilleg Moore, babası Jim Moore’dur. Jason Moore adında bir kardeşi vardır. ”Pink” takma ismini arkadaşları tarafından Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) filmindeki Mr. Pink karakterine benzetildiği için kullanmaya başladı.

Küçükken babası Jim Moore’nun onu uyutmak için bestelediği ninniler Pink’in müziğe olan ilgisinin başlıca sebebi olurken yaşı ilerledikçe bu ninniler düetlere dönüştü ve lise yıllarında babasıyla birlikte ilk bestelerini yapmaya başladı. Yerel bir rap grubuyla sahneye çıktığında ise henüz 13 yaşındaydı

Oldukça sorunlu bir ergenlik geçiren Pink, annesi ve babasının boşanmasından sonra annesiyle kavga etmekten bunalarak henüz 14 yaşındayken evi terk etti. Böylece müzik hayatına ciddi şekilde devam etmesi gerektiğine karar verdi. Çocukluğunun büyük bir bölümü müzikle geçti. Babasının bu durumdaki etkisi sadece manevî değildi. Ona gitar derslerinde büyük katkı sağlayacak bilgiler vermiş; Janis Joplin, Shirley Murdock ve Donna Hathaway gibi isimleri örnek göstererek kızını küçük yaştan itibaren bir müzisyen olarak yetiştirmeye çalışmıştı.

14 yaşına geldiğinde ilk şarkısını yazan Pink, Philadelphia’daki Kulüp Fever’da sahne almaya başladı. her zaman programına dahil olduğu bu kulüpte, sıradan bir cuma akşamında MCA Kayıt Şirketi yetkililerinin dikkatini çekti. Fakat, yeteneğini ölçmek için Basic Instinct isimli bir grupla kısa süre birlikte çalıştırıldıkları Pink ile yola devam etmediler. Ancak bu geçici hayal kırıklığı, genç kızın moralini bozmadı. Çünkü o, herhangi bir topluluğa ait olduğunu düşünmüyordu.

Bir süre sonra LaFace Records adlı müzik şirketi ile birlikte Choice adlı bir R&B topluluğunda çalışmalara başladı. R&B’nin pop müzik olduğu tarza ilgi duyan Pink, kısa süre sonra L.A. Reid’e, yazdığı şarkıları gönderdi ve ilk kez solo çalışma yapmak üzere harekete geçmiş oldu. Reid, Pink’in çalışmalarından çok etkilenmişti. Reid sayesinde; Shekspeare, Babyface ve 112 gibi önemli isimlerle birlikte çalışarak besteler üretme şansına sahip oldu.

Pink, küçük yaşlarda başladığı müzik macerasına 2000 yılında, ilk stüdyo albümü “Can’t Take Me Home”u çıkarmıştır. Bu albüm R&B ve pop müziğin etkilerini taşımaktadır. Ancak gerçek çıkışını 2001 yılında yayımlanan “M!ssundaztood” albümüyle yapmıştır. Bu albümdeki “Get the Party Started”, “Don’t Let Me Get Me” ve “Just Like a Pill” gibi hit şarkılar, Pink’i uluslararası üne kavuşturmuş ve milyonlarca albüm satarak müzik dünyasında önemli bir yere sahip olmasını sağlamıştır.

2001 yılında tanıştığı motokros yarışçısı Carey Hart ile 07 Ocak 2006 tarihinde evlendi. Çift bir süre ayrı kalsa da ilişkileri devam etmektedir. 2011 yılında Willow Sage adını verdiği bir kızı oldu.

2001 yılında Pink, “Moulin Rouge” isimli sinema filmi için 70’lerin Patti LaBelle klasiği olan “Lady Marmalade” şarkısını Christina Aguilera, Mya ve Lil Kim gibi ünlü isimlerle birlikte seslendirdi. Tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de büyük ilgi gören düzenleme çalışması, video klibiyle de dikkat çekti. Pink’e, “MTV Yılın En İyi Videosu” ve “Yılın En İyi Film Videosu” ödüllerinin yanı sıra “En İyi Pop Birlikteliği” dalında Grammy’de kazandıran “Lady Marmalade”, şarkıcının müzik listelerinde bir numaraya yükselen ilk parçası olarak da bilinmektedir.

Pink, müziğinde çeşitliliği ve cesur sözleriyle tanınır. Şarkılarında aşk, kalıpların dışına çıkma, kadın gücü ve toplumsal konulara vurgu yapar. Enerjik sahne performansları, güçlü vokalleri ve etkileyici şarkı sözleriyle hayranlarının beğenisini kazanır.

Müzik kariyerinin yanı sıra, Pink aynı zamanda oyunculuk ve sosyal aktivizmle de ilgilenmiştir. Toplumsal meselelerde farkındalık yaratma ve hayır işleri için çeşitli organizasyonlara destek vermiştir. Aynı zamanda insan hakları, hayvan hakları ve çevre konularında aktif olarak çalışmıştır.

Pink, 2019 yılında 53. Country Müzik Ödülleri töreninde en az bir yıl müziğe ve sahnelere ara vereceğini açıkladı.

Albümleri:

2000 – Can’t Take Me Home
2001 – M!ssundaztood
2003 – Try This
2006 – I’m Not Dead
2008 – Funhouse
2012 – The Truth About Love
2017 – Beautiful Trauma
2019 – Hurts 2B Human
2023 – Trustfall

Filmleri ve Dizileri:

2000 – Ski to the Max
2002 – Rollerball
2003 – Charlie’nin Melekleri: Tam Gaz
2005 – Inked
2006 – Catacombs
2013 – Thanks for Sharing
2015 – Billy on the Street
2015 – Janis: Little Girl Blue
2016 – Popstar: Never Stop Never Stopping
2020 – Miss Americana
2020 – The Ellen Degeneres Show

Ödülleri:

Grammy:

1. En İyi Pop Şarkıcılar Birlikteliği (2002) “Lady Marmalade”
2. En iyi Pop Kadın Şarkcılar Performansı (2003) “Get the Party Started”
3. En İyi Pop Albüm (2003) M!ssundaztood
4. En İyi Rock Kadın Şarkıcı Performansı (2004) “Trouble”
5. En İyi Pop Şarkıcılar Birlikteliği (2004) “Feel Good Time”
6. En İyi Pop Kadın Şarkıcı Performansı (2007) “Stupid Girls”

MTV:

1. En İyi Yeni Sanatçı
2. Yılın En İyi Videosu (2001) “Lady Marmalade”
3. Yılın En İyi Film Videosu (2001) “Lady Marmalade”
4. Yılın En İyi Şarkısı (2008) “So What”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir