Doğum tarihi: ?? ?? 1968
Kaç yaşında: 55
Meslek: İş Adamı, Bakan
Doğum yeri: İstanbul

09 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandı. 03 Haziran 2023 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı olarak tekrar atandı.

Mehmet Nuri Ersoy, 1968 yılında İstanbul’da doğmuştur. Aslen Antalya’nın İbradı ilçesindendir. Murat Ersoy adında ikiz kardeşi vardır. İstanbul Alman Lisesinin ardından, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

Mehmet Nuri Ersoy, lise öğrenciliği yıllarında okul turları düzenleyerek turizm sektörüne adım attı.

Mehmet Nuri Ersoy, ikiz kardeşi Murat Ersoy’la birlikte 1991 yılında “Ersoy Turistik Servisleri” adlı turizm firması ETS Tur’u kurdu. Etstur’un Yönetim Kurulu Başkanıdır. Etstur’un ardından 2000 yılında kurduğu Voyage Otelleri, 2001’deki girişimi Didimtur, 2004 yılında Atlasjet olarak bilinen havayolu şirketi Atlas Global’ı, 2006’da açtığı Jetset ve ucuzabilet ile turizme pek çok marka kazandırdı. 2011’in Mayıs ayında hizmet vermeye başlayan oteli Maxx Royal Belek ve akabinde açılan Maxx Royal Kemer ile turizmdeki atılımlarını sürdürdü.

Aynı zamanda Akdeniz’in en iddialı golf sahalarından Montgomerie Maxx Royal’i bünyesinde bulunduran tesis, 2013 yılından bu yana dünyanın en prestijli turnuvalarından biri olan European Tour Turkish Airlines Open finallerine de üst üste 3 yıl boyunca ev sahipliği yaptı.

2012 yılında cruise sektörüne yatırım yaparak, Türkiye’nin tek cruise gemisi işletmecisi oldu. 2017’de online rezervasyon platformu odamax.com’u hayata geçirerek, dünyanın dört bir köşesinden 200 bine yakın tesis için rezervasyon hizmeti sağlamaya başladı. Ersoy kardeşler yıllar içerisinde ETS Tur’u Türkiye’nin en büyük turizm şirketlerinden biri haline getirdi.

İyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilen Mehmet Nuri Ersoy, Pervin Ersoy ile evlidir ve Mehmet Reşat ve Aslan Can adlarında iki çocuğu vardır.

09 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandı.

03 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde, Kültür ve Turizm Bakanı olarak Mehmet Nuri Ersoy tekrar getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir