Doğum tarihi: 27 Eylül 1959
Kaç yaşında: 64
Burcu: Terazi
Meslek: İş Adamı, Spor Yöneticisi, Basketbolcu
Doğum yeri: Adana

03 Aralık 2023 tarihinde yapılan Beşiktaş Spor Kulübü’nün Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu’nda Hasan Arat, kulübün 35’inci başkanı seçildi.

Hasan Arat, 27 Eylül 1959 tarihinde Adana’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesinden mezun olmuştur.

Basketbol kariyerine 1975 yılında Adana Demirspor’da başlayan Hasan Arat, 1975 yılında Fenerbahçe basketbol yıldız takımında, sonra 1977 & 1981 yılları arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde 5 yıl forma giydi. 1982 & 1983’te de Galatasaray’da oynayıp jübilesini yapmıştır.

Çok yönlü bir gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi olan Novo Invest’in ortağı ve yönetim kurulu başkanı olan Hasan Arat, aynı zamanda Londra ve İstanbul merkezli bağımsız bir Kurumsal Finansman ve M&A danışmanlık firması olan Dome Group’un kurucusu ve ortağı ve Türkiye’nin en büyük perakende grubu Beymen’in yönetim kurulu başkan yardımcısıdır.

Hasan Arat, 1996 yılında Ekonomist dergisi, Türkiye Milli Prodüktivite Merkezi ve Dünya Gazetesi tarafından ‘Yılın İşadamı’ ödülüne layık görüldü.

1998 & 2000 yılları arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde Süleyman Seba başkanlığındaki yönetim kurulunda ikinci başkanlık görevinde bulundu.

Onursal başkan Süleyman Seba’nın son döneminde başkan yardımcılığı görevini üstlenen Hasan Arat, 2000 ve 2002’deki kongrelerde başkanlığa aday oldu, ancak Serdar Bilgili’nin gerisinde kalarak başkanlığa seçilememişti.

2012 yılından itibaren Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nde (TMOK) çeşitli görevlerde bulunan Hasan Arat, 2012 & 2016 yılları arasında TMOK Yönetim Kurulu Üyeliği, 2016 & 2020 yılları arasında TMOK Başkan Vekilliği ve 2020 yılından itibaren TMOK Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Hasan Arat, İstanbul’un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapma teklifinin liderliğini yaptı. 2020 Adaylıklarının ardından Avrupa Olimpiyat Komiteleri İcra Komitesi üyeliğine seçildi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Pazarlama Komisyonu üyeliğine atandı. 2021 yılında yapılan seçimle, 50 ülkeden 41 temsilcinin oyunu alarak yönetim kurulu üyeliğine yeniden seçildi.

Hasan Arat, Simin Arat ile evlidir ve Ali adında bir oğlu ve Zeynep adında bir kızı vardır. Ailesi ile birlikte İstanbul’da yaşamaktadır.

2019 yılında Forbes Türkiye tarafından yayınlanan en zengin 100 Türk listesinde 1,1 milyar dolarlık servetiyle 38. sırada yer aldı.

BIDEV’in (Basketbol Dayanışma ve Eğitim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı da olan Hasan Arat, 04 Ağustos 2022 tarihinde NBA ve BIDEV, İstanbul’daki katılımcı 30 ilkokuldan 11-14 yaş arası erkek ve kız çocuklarına yönelik bir gençlik basketbol ligi olan Jr. NBA Türkiye Ligi’ni başlatmak için çok yıllı bir işbirliğine imza attıklarını duyurdu.

10 Ocak 2023 tarihinde Hasan Arat’a “sporun en iyi geleneklerinden biri olarak uluslararası ilişkilerin ve uluslar arası dostluğun güçlendirilmesine yaptığı olağanüstü katkılardan dolayı” “Altın Firavun Faresi” Özel Onur Madalyası verildi.

Ahmet Nur Çebi’nin yeniden aday olmadığı Beşiktaş’ın yeni başkanının belirleneceği Olağanüstü Seçimli Genel Kurul, BJK Emlakjet Spor Kompleksi’nde yapıldı. Başkanlık için yarışan Hasan Arat 7 bin 271 oy alırken, diğer aday Serdal Adalı 4 bin 557 oyda kaldı.

03 Aralık 2023 tarihinde yapılan Beşiktaş Spor Kulübü’nün Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu’nda Hasan Arat, kulübün 35’inci başkanı seçildi.

Başkanlık ve Üyelikleri:

– Beşiktaş Spor Kulübü’nün başkanı
– TGSD – Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanlığı.
– IAF – International Apparel Federation Yönetim Kurulu Başkanlığı
– BIDEV’in (Basketbol Dayanışma ve Eğitim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı
– UNWTO – Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü İş Konseyi Başkan Yardımcılığı.
– IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Marketing Komisyonu Üyesi.
– EOC (Avrupa Olimpiyat Komitesi) Yönetim Kurulu Üyesi
– World Athletics İcra Kurulu Üyesi.
– 1998-2000 yılları arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü 2. Başkanlığı.
– Beymen Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı,
– Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir