Doğum tarihi: 18 Ekim 1945
Kaç yaşında: 78
Burcu: Terazi
Meslek: Şovmen
Doğum yeri: Ereğli, Konya

Yıldo, Türkçe argoya “kafadan koparma” deyimini soktu.

Yıldo, 18 Ekim 1945 tarihinde Konya, Ereğli’de doğmuştur. Asıl adı Ahmet Yıldırım Benayyat’dır. Annesi Rukiye Hacer Hanım, babası Tunuslu Prens Mahmut Paşa’nın oğlu Osman İsmet Beyyat’dır. Gazeteci yazar Hasan Cemal teyzesinin çocuğudur. Ömer Reşit adında bir abisi, Alihan (d. 1983) adında bir oğlu vardır.

Tahsil hayatı babasının mesleği dolayısıyla birkaç şehirde geçti. Liseyi Ankara’da Cumhuriyet Lisesi’nde okudu. O yıllarda voleybola başladı. Ayrıca futbol da oynadığı için 1965 yılında Boluspor’a futbolcu olarak transfer olduğundan Bolu Lisesi’nden mezun oldu.

1962 yılında gençler Türkiye 400 metre engelli rekorunu kırarak adını duyurdu. 1965 yılında lisede voleybol oynarken Boluspor’a futbolcu olarak transfer oldu. 1967 yılında futbol oynarken tekrar voleybola dönen Yıldo, Galatasaray Spor Kulübü’nün voleybol takımında oynadı. “Yıldo” lakabı ilk defa arkadaşı millî voleybolcu Yavuz Işılay tarafından Galatasaray voleybol takımında oynarken takıldı. Daha sonra yeniden futbola döndü ve saha oyuncusu olarak sırasıyla Şekerspor, Galatasaray, İstanbulspor, Sarıyer, Şekerspor, Gaziantepspor takımlarında 1965 yılından sonra futbol oynadı.

1982 yılından sonra adı Marmara Üniversitesi diye anılan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde İktisat eğitimi alarak 1973 yılında mezun oldu.

Futbolu bıraktıktan sonra Türkiye’de yeni yeni gelişen plastik torba ticareti işine girdi.

1993 yılında davranışları ve kişiliğiyle dikkatleri üzerine çeken Yıldo, Star TV ile televizyon dünyasına girdi. Bu kanalda Süper Turnike yarışma programını sundu. Yıldo, daha sonra Star TV ve Kral TV’de gece programları yapmaya başladı. Böylece Türkiye ilk gece showmeniyle tanışmış oldu.

Türkçemize ‘KAFADAN KOPARMA’ kelimesini sokan ve bir devre adını veren Yıldo, yaptığı espri ve hareketlerle şu anki Showmenlere ve stand-up’çılara esin kaynağı oldu.

Yıldo aynı zamanda sinema filmlerinde ve çeşitli dizilerde de oyunculuk yaptı. Number One TV’de Ters Köşe adlı futbol programını ve Kanal T’de hafta içi her gece Bağlan Bana adlı programı sundu. Esra Ersoy ve Ceyda Ersoy kardeşlerle birlikte CINE 5’te Neşeli Günler adlı sabah programını sundu.

Yıldo birden fazla evlilik yaptı. İkinci evliliğinden Alihan (d. 1983) adlı bir oğlu vardır.

Filmleri ve Dizileri:

2011 – Bizim Yenge (Jüri) (TV Dizisi)
2007 – Kutsal Damacana (Konuk oyuncu) (Sinema Filmi)
2006 – Aynı Çatı Altında (TV Dizisi)
2005 – Kızma Birader (Muzaffer: Apartman sahibinin oğlu) (TV Dizisi)
2005 – Kapıları Açmak (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)
2004 – Cennet Mahallesi (Berkant) (TV Dizisi)
2004 – Biz Boşanıyoruz (Evlilik Danışmanı Yıldo) (TV Dizisi)
2000 – Hemşo (Bakkal) (Sinema Filmi)
2000 – Dansöz (Sinema Filmi)
2000 – Akasya Pasajı (O. Turan Boğa) (TV Dizisi)
1999 – Keloğlan (Padişah) (TV Filmi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir