Please Credit: Ralph Alswang 202-487-5025 ralph@ralphphoto.com www.ralphphoto.com

Doğum tarihi: 03 Haziran 1951
Kaç yaşında: 72
Burcu: İkizler
Meslek: Öğretmen
Doğum yeri: Hammonton, New Jersey, ABD

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlarından 46. Başkanı olan Joe Biden’in eşidir.

Jill Biden, 03 Haziran 1951 tarihinde Hammonton, New Jersey, ABD’de 5 kız kardeşin en büyüğü olarak doğmuştur. Asıl adı Jill Tracy Jacobs’dur. Babası İtalyan asıllı Donald Carl Jacobs, annesi, İngiliz ve İskoç asıllı Bonny Jean (Godfrey) Jacobs’dur. Jill Biden, Willow Grove, Pennsylvania’da büyüdü. Upper Moreland Lisesinden 1969 yılında mezun oldu. Pensilvanya eyaletinde Philadelphia şehrinin kuzeybatısında yer alan Radnor Township’de bulunan Villanova Üniversitesinden mezun olarak öğretmen oldu. Pennsylvania’da bulunan West Chester Üniversitesinde yüksek lisansını tamamladı.

2007 yılında Delaware Üniversitesinde eğitim dalında doktora yaptı. Washington DC’ye taşınmadan önce Delaware’de öğretmen olarak çalıştı. 1993 yılından 2008 yılına kadar Delaware Teknik ve Topluluk Koleji’nde İngilizce ve yazma eğitmeni olarak çalıştı.

Jill Biden, 1975 yılında kardeşi aracılığıyla Joe Biden ile tanıştı. Joe Biden o sırada senatördü. O sırada öğrenciliği devam eden Jill Biden, kendisinden 9 yaş büyük Joe Biden’ı ilk gördüğünde “Bin yıl geçse de bu iş olmaz diye düşündü”. Ancak çıkmaya başladıkları ilk gün çok iyi anlaştıklarını gördü. Joe Biden, ona tam 5 kez evlenme teklif etti. En sonuncusunu kabul etti ve 17 Haziran 1977 tarihinde New York’ta evlendiler. 08 Haziran 1981 tarihinde Ashley Biden adında bir kızları oldu.

Joe Biden’in 1972 yılında trafik kazasında ölen ilk eşinden olan Joseph Robinette “Beau” Biden III (d. 1969), R. Hunter Biden (d. 1970), adlarında iki oğluna da annelik yaptı. 30 Mayıs 2015 tarihinde Joseph Robinette “Beau” Biden III beyin kanserine yenilerek 46 yaşında öldü.

Mesleğine duyduğu sevgiyi “öğretmenlik benim işim değil hayatım” sözüyle anlatan Jill Biden, eşi Joe Biden’in Başkan Yardımcılığı görevini üstlendiğinde de o ingilizce öğretmenliğini sürdürdü. Eşi 2009-2017 yıllarında Barack Obama döneminde başkan yardımcılığı görevini yürütürken Jill Biden’da ikinci first lady lakabıyla anıldı. Bu dönemde eğitim, asker ailelerin desteklenmesi ve meme kanserinin önlenmesi konusunda çalışmalar yürüttü. Dönemin ‘First Lady’si Michelle Obama ile gazilerin ve ailelerinin eğitim programlarına ve istihdam kaynaklarına erişmesine yardım etmeyi içeren Güçleri Birleştirme Girişimini başlattı.

Jill Biden, 1993 yılında kurulan ve Delaware eyaletindeki okullara ve diğer gruplara ücretsiz meme sağlığı bilinçlendirme programları sunan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Biden Meme Sağlığı Girişimi’nin başkanıdır. Sonraki 15 yıl içinde organizasyon 7.000’den fazla liseli kıza meme sağlığı konusunda bilgi verdi.

2009 yılından itibaren Kuzey Virginia Üniversitesi’nde İngilizce profesörü olarak çalışan Jill Biden, ABD tarihinin maaşlı bir işte çalışan ilk ‘Second Lady’si oldu.

Jill Biden, 2012 yılında torunu Natalie’nin deneyimlerinden yola çıkarak “Don’t Forget, God Bless Our Troops: With Audio Recording” (Unutma, Tanrı Birliklerimizi Korusun) adlı bir çocuk kitabı yazdı.

03 Kasım 2020 tarihinde yapılan seçimlerde eşi Joe Biden’in seçilerek Amerika Birleşik Devletleri Başkanlarından 46. Başkanı olmasıyla Jill Biden de ‘First Lady’ oldu.

Evlilikleri:

1. eşi: Jill Biden, Şubat 1970 & Mayıs 1975 yılları arasında Amerikan futbolu oyuncusu olan Bill Stevenson ile evli idi.
2. eşi: 17 Haziran 1977 tarihinde Joe Biden ile New York’ta evlendi. Ashley Biden (d. 1981) adında bir kızı vardır.

Yazdığı Kitaplar:

2020 – Joey: The Story of Joe Biden
2019 – Where the Light Enters: Building a Family, Discovering Myself / Işığın Girdiği Yer: Bir Aile Kurmak, Kendimi Keşfetmek
2012 – Don’t Forget, God Bless Our Troops: With Audio Recording

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir