Doğum tarihi: ?? ?? 1973
Kaç yaşında: 50
Meslek: Şarkıcı
Doğum yeri: İstanbul

Gülseren Yıldırım 2005 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda TRT’nin kendisine verdiği “Rimi Rimi Ley” şarkısı ile Türkiye’yi temsil etti.

Gülseren Yıldırım, 1973 yılında İzmirli bir ailenin kızı olarak İstanbul’da doğmuştur. Babası İstanbul’da çok ünlü bir aşçıydı. Fransızlar babasını keşfedip Paris’e bir Türk lokantasına aşçı olarak çağırınca ailece, 1980 yılında Gülseren yedi yaşındayken İstanbul’dan Paris’e taşındı. Gülseren Yıldırım, müzik çalışmalarına ve enstrüman çalmaya Paris’te Konservatuar Hector Berlioz’da lirik şan eğitim alarak başladı. O yıllarda aynı zamanda Paris’te Türkoloji bölümünü okuyordu. Paris’de Institut National Des Langues Et Civilizations Orientales (Ulusal Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Enstitüsü) kısaca “Inalco”da okudu.

Bu yıllardan itibaren çeşitli müzik gruplarıyla çalıştı, pek çok konser ve turnelerde solist olarak yer alan Gülseren Yıldırım, 1997 & 1999 yılları arasında, caz ve dünya müziğinin sergilendiği Paris’teki kabare mekânı “les Trois Mailletz”de şarkı söyledi. Ayrıca Avrupa’daki birçok yerde şarkı söyledi.

Kendi beste çalışmaları dışında Türkçe, Fransızca, İspanyolca, Romence, Yugoslavca, İtalyanca, Arapça, Macarca, Portekizce, Ermenice, Yunanca gibi dillerde de şarkılar söyleyen Gülseren, Türkçe dışında Fransızca, İngilizce ve İspanyolcayı iyi derecede konuşmaktadır.

İlk solo albümünü 2001 yılında çıkardı ve albümü aynı yıl Nisan ayında Fransa’nın ünlü FNAC mağazaları tarafından “En iyi self-production” seçildi.

Gülseren Yıldırım, Nisan 2001’de ekrana gelen yönetmenliğini Meral Uslu’nun yaptığı, Hollanda yapımı televizyon filmi Roos and Rana’da da rol aldı. Filmin müziklerini müzisyen ve besteci olan eşi Luis ile beraber besteledi. Sanatçı filmde Türk pop müziği sanatçısı Sezen Aksu’yu canlandırdı. Aynı yıl Fransa’da kendi ürettiği bir albüm çıkardı.

Gülseren Yıldırım 2005 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda TRT’nin kendisine verdiği “Rimi Rimi Ley” şarkısı ile Türkiye’yi temsil etti. Ukrayna’nın başşehri Kiev’de yapılan yarışmada ancak 92 puan alarak 13. sırada yer alabildi.

Eurovision Şarkı Yarışması’ndan sonra İstanbul’a yerleşen sanatçı, burada müzik çalışmalarını devam ettirdi ve uluslararası turneleri buradan sürdürdü.

Kolombiya’lı eşi Luis Ernesto Gomez ile İstanbul’da kurdukları Kumbiya Turka grubu ile Türk müziğine Kolombiya esintilerini getirdi.

Nisan 2007’de ARB Music etiketiyle bir çocuk albümü de bulunan Gülseren Yıldırım’ın bunların dışında 5 farklı albüm çalışması daha bulunmaktadır.

Gülseren Yıldırım, 1998 yılında Kolombiya asıllı Fransız müzisyen Luis Ernesto Gomez ile Paris’de evlendi.

Gülseren Yıldırım, halen İstanbul’da yaşıyor çeşitli Fransız okullarında şan dersi eğitimleri vermeye devam ediyor.

Albümleri:

2000 – Gülseren
2007 – Turquie: Rondes, comptines et berceuses
2010 – Kumbiya Turka
2011 – Aşkın Fırtınası
2012 – Gitme Sevdam
2013 – La Descarga
2014 – Araklı Uşağı

Filmleri:

2002 – Ross ve Rana

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir