Doğum tarihi: ?? ?? 1981
Kaç yaşında: 42
Meslek: Bürokrat
Doğum yeri: Malatya

Erhan Çetinkaya, 28 Ocak 2022 tarihinden itibaren Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanıdır.

Erhan Çetinkaya, 1981 yılında Malatya’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı. 2004 yılında yüzde yüz burslu olarak okuduğu Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2004 & 2005 yılları arasında Ankara’da Cybersoft Enformasyon Teknolojileri’nde analist ve proje mühendisi olarak çalıştı.

2005 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda (BDDK) göreve başlayan Erhan Çetinkaya, 2012 yılına kadar Denetim ve Risk Yönetimi dairelerinde banka denetimi ve bankacılık mevzuatı konularında çalışmış daha sonra ABD’de Kuzey Karolina’a Durham şehirindeki Duke Üniversitesi The Fuqua School of Business’tan MBA (İşletme Yüksek Lisansı) diplomasını alarak 2014 yılında tekrar Ankara’daki BDDK’daki görevine döndü. 2015 yılında Risk Yönetimi Daire Başkanı olarak görev yaptı.

Erhan Çetinkaya, İsviçre’de yer alan Basel Committee on Banking Supervision bünyesindeki çalışma gruplarında Türkiye’yi temsil etti. CFA (Certified Financial Analyst), FRM (Financial Risk Manager) ve Sermaye Piyasası Kurulu İleri Düzey ve Türev Araçlar sertifikaları sahibi olup Eylül 2017’den Aralık 2019’a kadar Vakıf Katılım Bankası A.Ş.’de Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak de BDDK Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.

İstanbul Ticaret Üniversitesinden Bankacılık ve Finans alanında yine yüzde yüz burslu olarak Doktora derecesi aldı.

20 Aralık 2019 tarihinden itibaren BDDK Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Erhan Çetinkaya, 28 Ocak 2022 tarihli ve 31734 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile (TÜİK) Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı olarak atandı.

Erhan Çetinkaya, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner’in damadıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir