Doğum tarihi: ?? ?? 1973
Kaç yaşında: 50
Meslek: Siyasetçi
Doğum yeri: Ankara

İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi ve parti sözcüsüdür.

Buğra Kavuncu, 1973 yılında Ankara’da doğmuştur. Tam adı Saltuk Buğra Kavuncu’dur. Babası 20. Dönem Adana Milletvekili Orhan Kavuncu’dur. Amcası Burhan Kavuncu’dur. Dedesi ve büyükannesi Türkistan’dan Türkiye’ye göç etmiştir. Baba tarafından aslen Adana Ceyhanlıdır. İlkokula Kanada’da Edmenton İlkokulu’nda başlayan Buğra Kavuncu, Ankara Çizmeci İlkokulu’nda devam ederek mezun oldu. Ortaokulu ise Namık Kemal Ortaokulu’nda okumuştur. Lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamlayan Buğra Kavuncu, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünden 1996 yılında mezun olmuştur.

1996 yılında Selçuk Üniversitesi’nde tarım ekonomisi alanında asistan olarak çalışan Buğra Kavuncu, iş hayatına 1997 yılında Kazakistan’ın Almatı şehrinde Yapı Kimyasalları alanında girişimci olarak başladı. Buğra Kavuncu, profesyonel anlamda iş hayatına 2006 yılında BASF şirketinde başladı, şirket bünyesinde çeşitli pozisyonlarda görev aldı.

1997 & 2006 yılları arasında ortağı ve yönetici olduğu, Kazakistan, Almatı’da kurduğu USTA LLP isimli firmasını Orta Asya’da yapı kimyasalları alanında yaptığı yatırımlarla büyüten Buğra Kavuncu, 2006 & 2008 yılları arasında BASF Construction Chemicals Central Asia LLP’de, 2008 & 2010 yılları arasında ise BASF Central Asia’da Genel Müdür olarak çalıştı.

2010 & 2012 yılları arasında BASF Yapı Kimyasalları Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ülkeleri Pazar Yöneticisi olarak İsviçre’de görev alan Buğra Kavuncu, 2012 & 2014 yılları arasında BDT Ülkeleri Pazar Yöneticisi olarak görev yapmasının yanı sıra BASF Yapı Kimyasalları Türkiye Genel Müdürü olarak çalışmalarını sürdürdü.

Ocak 2016 itibarıyla BASF Türk Kimya CEO’su olarak atanan Buğra Kavuncu, 2006’da katıldığı BASF bünyesinde 10 yıl boyunca çeşitli ülkelerde üst düzey yönetici olarak görev yaparak satış, pazarlama ve yatırım alanında deneyim kazandı. 30 Mart 2018 tarihinde bu görevinden istifa ederek siyasete atıldı.

İleri derecede Rusça, Kazakça ve İngilizce bilen Buğra Kavuncu, 2018 yılında İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyeliğine seçilmiştir. İYİ Parti, İstanbul İl Başkanı da olan Buğra Kavuncu, Parti sözcüsü görevini de üstlendi.

Buğra Kavuncu, evlidir. 2 oğlu, 1 kızı vardır.

Basketbol, bisiklet, kayak ve yüzme sporlarıyla ilgilenen Buğra Kavuncu, Türk müziği, Türk tarihi ve özellikle Türkistan (Orta Asya) tarihiyle de yakından ilgileniyor.

Buğra Kavuncu, 15 Kasım 2022 tarihinde İyi Parti İstanbul İl Başkanlığı görevinden istifa etti. 12 Ocak 2023 tarihinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener imzasıyla seçim Kampanyasından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanlığı görevine getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir