Doğum tarihi: 08 Haziran 1999
Kaç yaşında: 24
Burcu: İkizler
Meslek: Sporcu
Doğum yeri: İstanbul

Mete Gazoz, Türk okçu. İstanbul Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü sporcusudur. 2021 yılında yapılan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda olimpiyat şampiyonu oldu.

Mete Gazoz, 08 Haziran 1999 tarihinde İstanbul’da Metin Gazoz, Meral Gazoz’un oğlu olarak doğmuştur. Babası, eski millî okçu Metin Gazoz, annesi İstanbul Okçuluk Kulübü başkanı Meral Gazoz’dur. Mete Gazoz, 2010 yılında okçuluğa başladı. Yüzme, basketbol, resim ve piyano ile ilgilenerek okçuluk ile ilgili becerilerini geliştirdi. İlk ve lise öğrenimini İhlas Koleji’nde tamamladı. Üniversite eğitimine İstanbul’da Nişantaşı Üniversitesi Spor Yönetimi bölümü öğrencisi olarak devam etmektedir.

Okçulukta ilk uluslararası başarısı, Çin’in Wuxi kentinde düzenlenen 2013 Dünya Gençlik Okçuluk Şampiyonası’nda Yıldızlar kategorisinde klasik erkek yay takımı ile gümüş madalya kazanmasıdır. Mete Gazoz, Bakü’de düzenlenen 2015 Avrupa Oyunları’nda Türkiye’yi temsil etti. Sıralama turunu 641 puanla 46. sırada tamamladı. İlk turda eşleştiği Ukraynalı rakibine kaybederek elendi.

İngiltere’de Nottingham’da düzenlenen 2016 Avrupa Okçuluk Şampiyonası’ndaki bireysel kategorisinde gümüş madalya kazandı. 17 yaşında iken 2016 Yaz Olimpiyatları’na katıldı. Türkiye kafilesindeki en genç sporcu oldu. Özellikle futbolcu Arda Turan’ın sosyal medya hesaplarından Mete Gazoz’la ilgili destek mesajları ile ülke çapında tanınan Gazoz, Rio Olimpiyatları’ndaki ilk karşılaşmasında Fransız rakibi Plihon’u 6-5 yenerek bir üst tura yükseldi. Son 32 turundaki ikinci maçta, 4 numaralı seri başı Hollandalı Van den Berg’e 3-7 yenilerek elendi.

Arjantin’de gerçekleşen 2017 Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda karışık takım klasik yay kategorisinde Yasemin Ecem Anagöz ile beraber dünya 3’üncüsü oldu. İspanya’nın Tarragona şehrindeki 2018 Akdeniz Oyunları’nda altın madalya kazandı.

2018 yılında Berlin’de düzenlenen Dünya Kupası’nın 4. ayağında 4 altın madalya kazandı. Dünya Okçuluk Federasyonu (WA) tarafından düzenlenen oylamada erkekler klasik yayda 2018’in en iyi sporcusu seçildi; ayrıca federasyon jürisi tarafından “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sporcusu” ilan edildi.

Romanya’nın Bükreş kentinde düzenlenen Avrupa Grand Prix 2019 yarışlarının sıralama turlarında klasik yay erkekler kategorisinde yarıştı ve sıralama turlarında 698 puanla 1. oldu. Bu puan ile Gençler Dünya ve Büyükler Avrupa Rekorunun sahibi oldu.

2019’da Forbes Dergisi’nin Türkiye için düzenlemiş olduğu “30 altı 30” programı çerçevesinde “30 altı 30” gençlik kulübüne seçildi.

Uluslararası spor kariyerine 2013 yılında başlayan Mete Gazoz, Temmuz 2021 itibariyle dünya sıralamasında 4. sıradadır. 2021 yılında yapılan Tokyo 2020 Olimpiyatlarında Erkekler Bireysel Okçuluk kategorisinde İtalyan rakibi Mauro Nespoli’yi 6-4 yenerek Türk okçuluk tarihinde ilk Olimpiyat altın madalyasının sahibi olmuştur.

Mete Gazoz’un şifreleri:

Gözlük mesajı: Okçuluk benim hayatımın bir parçası, evimin içinde dolaşır gibi, günlük işlerimi yapar gibi ok atmaya çıkarım” mesajı vermek için bulunan bir yöntem. Bu rahatlığı sahaya çıktığı anda rakiplerinin stres olmasını sağlıyor.

Gözlüğü: Performans gözlüğü değil, günlük gözlük kullanması kariyer ekibinin bilinçli bir seçimi.

Şapkası: Hocası Göktuğ Ergin’in 2008 Pekin Olimpiyatlarında taktığı şapka. Mete Gazoz’un uğuru

Saati: G-Schock marka saati, kariyer ekibinin hediyesi ve uğuru. Değeri 4 bin TL.

Sponsoru: Nike. Nike, markasının dünyada sponsor olduğu ilk okçu.

Malzemesi: Hoyt marka. Fiyatı ise yaklaşık 3 bin Euro

Profesyonelliği: Mete Gazoz, 2017’den bu yana Possible ile çalışıyor. Ekip Mete’nin ailesine ulaşıyor ve el ele Mete’yi olimpiyat şampiyonluğuna götüren süreci başlatıyorlar. İlk toplantıya ailesiyle antrenörü Göktuğ Ergin de katılıyor. Ekip, Göktuğ hocaya bir sunum yapıyor ve o günden sonra birlikte ilerliyorlar.

Nabız: Rakibinin nabzı (Yarış anında) 160-165. Mete’nin nabzı 125-145. Bunun için nefes tekniği ve yüksek nabız antrenmanı yapıyor.

Eğitimi: Nişantaşı Üniversitesi Spor Yönetimi bölümü öğrencisi.

Sevinç hareketi: Her galibiyetten sonra yaptığı hareket de ekibiyle birlikte bulduğu bir hareket. Anlamı: “Galibiyeti tuttum ve kopardım”

Konsantrasyon: Mete’nin dikkat eksikliği var. Bu yüzden atış dışında Mete’yi gülerken, şakalaşırken görürüz. Kısa süre konsantre olabiliyor ve onu da atış anına denk getirmesi gerekiyor.

Antrenörü: Göktuğ Ergin eski bir milli okçu ve 13 yaşından bu yana Mete ile çalışıyor. Dünyada ‘Yılın Antrenörü’ seçilen Ergin ekibiyle beraber okçuluğun gelişmesinin arkasındaki en büyük isim. Sporcuların kişisel gelişimi noktasında da katkılar sağlıyor

Ekibi: 5 kişilik kariyer yönetim ekibi var. Bütün planlamasını bu ekip yönetiyor. Yasemin Ecem Anagöz’de aynı ekiple çalışıyor.

Ailesi: Mete’nin babası ve annesi okçu. Babası federasyon yöneticisi. Mete 3 yaşından itibaren okçuluğun içinde. Omuzları için yüzmeye gitti. Koordinasyon için basketbol oynadı, dikkat yeteneği için resim, göz, el koordinasyonu için piyano eğitimi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir