Doğum tarihi: ?? ?? 1979
Kaç yaşında: 44
Meslek: Bürokrat, Akademisyen, Yazar
Doğum yeri: Ankara

Kübra Güran Yiğitbaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı iken, 18 Mayıs 2022’de Afyonkarahisar valisi olarak atanmıştır.

Kübra Güran Yiğitbaşı, 1979 yılında Ankara’da doğmuştur. İmam hatip lisesinden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde tamamladı. Ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi, Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisansını “Baba Yoksunluğunun Çocuk Üzerindeki Etkisi” üzerine gerçekleştirdiği çalışmasıyla tamamladı. 2012 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde “İkna Edici İletişim Sürecinde Siyasal Mesaj Tasarımı” adlı teziyle doktorasını bitirdi. Ardından aynı fakültede yardımcı doçent ve doçent olarak
çalıştı.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde Araştırma Görevlisi, Doktor Öğretim Üyesi ve Doçent olarak görev yapmıştır. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde; Araştırmacı Gazetecilik, Medya ve Sivil Toplum, Çocuk Yayıncılığı, Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, İletişim Etiği, Medya ve Çocuk gibi dersler vermiştir. Üniversite bünyesinde Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu üyeliği, Anabilim Dalı Başkanlığı, Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü gibi idari görevlerde bulunmuştur.

Kübra Güran Yiğitbaşı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde akademisyen olarak çalıştığı sırada 08 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a, katıldığı bir canlı yayında söz alarak “özgürleştirici adımları” için teşekkür etti.

Kübra Güran Yiğitbaşı, 05 Ağustos 2021 & 12 Mayıs 2022 tarihleri arasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Kübra Güran Yiğitbaşı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun ile birlikte TÜRGEV’in “Vakıf Meclisi”nde görev aldı. Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu üyesi, Çocuk İçin İçerik Derneği (ÇİÇEK) Akademik Kurul üyesidir.

 

2016 yılında 15 Temmuz Darbe Girişimi ‘nden dört ay sonra, darbeye direnenleri konu alan, Direnen Kalplerin Hikayesi adında bir belgesel çekti. belgeseli Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilmiş, TRT belgeselde yayınlanmıştır. 2018 yılında ise “Çocuk Yayınları ve Dışa Açılım” ile “Siyasal Dilin Satır Arası” başlıklı iki kitap çıkardı

Kübra Güran Yiğitbaşı, 2019 yılında Basın İlan Kurumu Genel Kurul temsilcisi olarak atandı. 05 Ağustos 2021 tarihinde, Bakan Derya Yanık’ın döneminde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda bakan yardımcısı görevine atandı.

Kübra Güran Yiğitbaşı, 18 Mayıs 2022 tarihinde Afyonkarahisar Valisi olarak atandı.

Kübra Güran Yiğitbaşı, ortopedi doktoru Burhan Selim Yiğitbaşı ile evlidir. 3 çocuğu vardır.

Kübra Güran Yiğitbaşı, ayrıca eşi doktor Burhan Selim Yiğitbaşı ile birlikte sağlık alanında faaliyet gösteren “Medor Ortopedi ve Sağlık Ürünleri”, “Lale İletişim ve Sağlık Hizmetleri” adında iki özel şirketin hissedarları arasındadır.

Kitapları:

2018 – Çocuk Yayınları ve Dışa Açılım
2018 – Siyasal Dilin Satır Arası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir