Doğum tarihi: 05 Aralık 1946
Kaç yaşında: 77
Burcu: Yay
Meslek: Opera Sanatçısı
Doğum yeri: Sants, Barselona, İspanya

Jose Carreras, 05 Aralık 1946 tarihinde Sants, Barselona, İspanya’da Antònia Coll i Saigi ve Josep Carreras i Soler’in üç çocuğunun en küçüğü olarak doğmuştur. Asıl adı Josep Maria Carreras i Coll’dır.

1951 yılında ailece daha iyi bir yaşam arayışıyla Arjantin’e göç ettiler. Ancak bir yıl sonra İspanya’da Sants’a döndüler. Jose Carreras, 6 yaşında iken, İtalyan opera tenörü Enrico Caruso’nun hayatının anlatıldığı “The Great Caruso” filmini seyrettikten sonra operaya yoğunlaştı. Dedesi Salvador Coll’un teşvikiyle ailesi onun müzik dersleri için para buldu. İlk başta çocukluk arkadaşlarından birinin annesi Magda Prunera ile piyano ve şan eğitimi aldı ve sekiz yaşında Barselona Belediye Konservatuarı’nda müzik dersleri almaya başladı. Müzik dersleri alırken liseyi Montserrat Enstitüsü’nde okudu. Conservatori Superior de Música del Liceu’da okudu. ‘Yedek’ bir kariyere ihtiyacı olduğunu hisseden babasının ve erkek kardeşinin tavsiyesini takiben, kimya okumak için Barselona Üniversitesi’ne girdi, ancak iki yıl sonra üniversiteden şarkı söylemeye konsantre olmak için ayrıldı.

Jose Carreras, henüz sekiz yaşındayken, İspanyol Ulusal Radyosunda, piyanoda Magda Prunera eşliğinde “La donna è mobile” şarkısını söyleyerek halka açık ilk performansını verdi. 03 Ocak 1958 tarihinde, onbir yaşında iken Barcelona’nın büyük opera binası Gran Teatre Del Liceu’da mesleğe adım attı. Abisi Carlos Caballé de 1990’ların ortalarına kadar Jose Carreras’ın menajeriydi.

1970’te Nabucco ve Lucrezia Borgia ile yaptığı çalışmalarla ses getiren ve 1971 yılında Parma’nın en prestijli yarışmalarından Voci Verdiane’yi kazandı.

İlk kez İtalya’da sahne alarak müzik kariyerinde hızla ilerleyen Carreras, bu performansın ardından New York, San Francisco, Londra başta olmak üzere pek çok şehirde ünlü sopranolarla sahne alarak kısa sürede tanınırlık kazandı.

Jose Carreras’a 1987 yılında lösemi teşhisi kondu ve bir sene kemik iliği nakli tedavisi gördü. 1988 yılında iyileşmesinin ardından José Carreras Lösemi Vakfını kurdu.

1990’da, Roma’daki Dünya Kupası’nın açılışında beğenilen Placido Domingo ve Luciano Pavarotti ile birlikte Üç Tenör performansını yaptı. 1990’da başlayıp 2003’e kadar devam eden bir dizi toplu konserleri devam etti. Jose Carreras, bu konserlerde yaklaşık 2 milyon seyirciye ulaştı.

Tenor opera sanatçısı Jose Carreras, özellikle yaptığı performanslarıyla tanınıyor operaları arasında Gaetano Donizetti, Giuseppe Verdi ve Giacomo Puccini’nin eserleri vardır.

1974 yılında Jose Carreras, Amerika’da Dallas Operası’nda Leyla Gencer ile birlikte karşılıklı Lucresse ve Gennaro rollerinde opera sahnesine çıktı.

15 Ekim 1992 tarihinde Mersin Devlet Opera ve Balesi açılışı için organizatör Ahmet San’ın gayretleri ile gerçekleşen konserde aryalar söyledi.

Jose Carreras, 25 Mart 2009 tarihinde İstanbul’da konser verdi. 2017 yılında Final World Tour kapsamındaki jübile konserini İstanbul’da vererek İstanbullu opera severlere anlamlı bir veda gerçekleştirdi.

Evlilikleri:

1. eşi: Mercedes Pérez (e. 1971 & 1992). Albert Carreras (d. 1972) ve Julia Carreras (d. 1978) adlarında iki çocuğu vardır.
2. eşi: Jutta Jäger (e. 2006 & 2011)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir