Doğum tarihi: 27 Mart 1959
Kaç yaşında: 64
Burcu: Koç
Meslek: Şarkıcı, Dizi, Sinema Oyuncusu
Doğum yeri: Eskişehir

Burhan Şeşen, MÜYORBİR Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Burhan Şeşen, 27 Mart 1959 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur. İlkokulun birinci sınıfını Diyarbakır’da okudu. Askeri pilot olan babası Turhan Şeşen’in Ankara’ya atanması nedeniyle ilk ve ortaokulu Ankara Bahçelievler ilk ve ortaokulu’nda okuyup bitirdi. Liseye Ankara Cumhuriyet Lisesi’nde başladı. İstanbul’da devam etti. Yine başarısız bir eğitim dönemi geçirince bu ruh haliyle müziğe biraz daha sıkı sarıldı. İlk aşk, ilk şarkılarını ortaya çıkardı.

Müzisyen şarkıcı İlhan Şeşen (d. 1948) amcasıdır ve Gökhan Şeşen (d. 1956) ise abisidir.

Burhan Şeşen, babasının müzik merakı ve annesinin güzel sesi sayesinde müzikle küçük yaşlarda tanıştı. Cem Karaca, Barış Manço, Neşe Karaböcek, Hakkı Bulut, Selda Bağcan, Fikret Kızılok dinleyerek büyüdü. Ortaokul sıralarında Pink Floyd, Cat Stevens (Yusuf İslam) ve Bülent Ortaçgil ile tanıştı; onların müzikleriyle hayatı değişti.

Burhan Şeşen’in babası Turhan Şeşen askeri pilotluktan ayrıldıktan sonra THY’ye geçince Ankara’dan İstanbul Bakırköy’e taşındılar. Pendik Lisesi’ndeki kısa bir dönemden sonra sporculuğunun da katkısıyla 50. Yıl Yeşilköy Lisesi’ne kabul edildi. 1976 yılında liseden mezun oldu.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema ve TV bölümünü kazandı; orada bir yıl okuduktan sonra Vatan Mühendislik Makina Bölümünü kazanıp İstanbul’a döndü.

Burhan Şeşen, o zamanki Ses Dergisi’nin açtığı müzik yarışmalarında da başarılı oldu.

Abisi Gökhan Şeşen, ODTÜ’de okumayı bırakıp İstanbul’a geldiğinde ilk grupları BCG’yi kurdular. Grupta Gökhan ve Burhan, Bülent Ergüder, Cengiz Sezmiş ve Hakan Balçık vardı. Sonra Ayşe Tütüncü’nün ön ayak olmasıyla Boğaziçi Üniversitesi’nde ilk konserlerini verdiler.

Burhan Şeşen bu arada Ses Dergisi ve Hayat dergisinde foto muhabirliği yapmaktaydı ve haftalık müzik eleştirileri yazıyordu.

Burhan Şeşen, 1982 yılında amcası İlhan Şeşen ve abisi Gökhan Şeşen ile beraber Grup Gündoğarken müzik grubunun kuruluşunda ver aldı. 1994 yılında İlhan Şeşen gruptan ayrıldı. Enson 2000 yılında bir araya geldiler ve İstanbul Atina İstanbul albümünü yaptılar.

1983 yılında ilk kez Hodri Meydan Kültür Merkezi’nde Grup Gündoğarken olarak sahneye çıktıklarında, o konseri izleyen Levent Kırca; gruba “Kadıncıklar” isimli oyunun müziklerini hazırlattı. Oyunda hem şarkılarını icra ediyor hem de ufak tefek roller canlandırıyorlardı.

Ülfet, Nilgün, Işıl isimli üç hayranı evde onların müzikleri ile doldurdukları bir kaseti Bodrum Mavi’nin sahibi Haluk’a dinletince beğenmesi üzerine o sene bütün yaz Mavi’de çaldılar. Kendi şarkıları dışında Zülfü Livaneli’nin şarkılarını da yorumladılar. Şarkılarının bu değişik yorumunu beğenen Zülfü Livaneli grubu Günay Tuncel’e önerince o’da Ece Bar’ın sahibi Ece Aksoy’a önerir. Patroniçe Ece onay verince 1985 senesini Ece Bar’da geçirler.

1985 yılında grup olarak Ferhan Şensoy ve Hümeyra ile birlikte “İçinden Tramvay Geçen Şarkı” isimli müzikli oyunda yer aldılar. “Grup Gündoğarken” ayrıca ülkemizi Malezya ve Mısır’da da temsil etti.

1986 yılında ilk albümleri Bir Yaz Daha Bitiyor’u kaydeden grup daha sonra sırasıyla Yaz Bulutları (1988), Bir Günlük Aşk (1990), Ankara’dan Abim Geldi (1993), 1998’de “Mest Of Gündoğarken”, 1999’da “Gündoğarken 1999” ve İstanbul-Atina-İstanbul (2000) albümlerini müzikseverlerle buluşturdu.

1988 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemeleri’nde “Resimler” isimli besteleriyle finale kadar gelebilmiş ancak dereceye giremediler.

Burhan Şeşen 1990 Yılında Söz mü Babacığım? adlı şarkıyla Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması ve Festivali’ne de katıldı.

Burhan Şeşen, grup çalışmaları yanı sıra 1996 yılında “Bir Düş Gördüm” isimli solo albümünü çıkardı.

Burhan Şeşen, iki sene radyoculuk; çeşitli reklam, tanıtım, dizi film müzikleri ve önce TV8’de sonra TRT’de beş sene kesintisiz devam eden “Yorumsuz” adlı müzik programı ile özdeşleşen televizyonculuk yaptı. Ayrıca yine Güneş Gazetesi’nde haftalık müzik yazıları çıktı.

Burhan Şeşen, 2004’te “Bütün Çocuklarım” isimli dizi filmde rol aldı.

Burhan Şeşen’in müzisyen oğlu Serhan Şeşen 2008 yılında 26 yaşında Yüksek ateş ve boğaz iltihabı şikâyetiyle gittiği Özel Sema Hastanesi’nde yanlış teşhis sonucu komaya girdiği ve sevk edildiği Alman Hastanesi’nde yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşatılmaya çalışılmış ancak müdahalelere rağmen önce beyin ölümü gerçekleşmiş, sonra da kalbi durmuştu.

2014 yılında yapılan Müzik Yorumcuları Meslek Birliği’nin (MÜYORBİR) Olağan Genel Kurulu seçimlerinde Burhan Şeşen, ilk defa Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir.

27 Mart 2019 tarihinde yapılan Müzik Yorumcuları Meslek Birliği’nin (MÜYORBİR) 10. Olağan Genel Kurulu seçimlerinde Burhan Şeşen, Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir.

Burhan Şeşen, 29 Eylül 2021 tarihinde yapılan Müzik Yorumcuları Meslek Birliği’nin (MÜYORBİR) 11. Olağan Genel Kurulu seçimlerinde tekrar Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir.

Evlilikleri:

1. eşi: Nükhet Şeşen ile evlendi. 1994 yılında boşandı. Serhan Şeşen (d. 1982 & ö. 2008) adında oğlu vardı.
2. eşi: 1995 yılında Dilara Egeli ile evlendi, boşandı. Dilhan Şeşen (d. 1998) adında kızı vardır.
3. eşi: 2018 yılında Kuzguncuk Sanat’ın kurucusu Gizem Duman ile evlendi.

Filmleri ve Dizileri:

2011 – Kalbim Seni Seçti (Şafak) (TV Dizisi)
2009 – Adını Sen Koy (Can’ın Babası) (Sinema Filmi)
2004 – Bütün Çocuklarım (TV Dizisi)
1995 – Reyting Hamdi (TV Dizisi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir