Doğum tarihi: ?? ?? 1962
Kaç yaşında: 61
Meslek: Şarkıcı
Doğum yeri: Ankara

Bora Ebeoğlu uzun yıllardır Oya Bora ikilisi olarak müzik severler tarafından tanınan isimdir. Oya-Bora, Oya Küçümen ve Bora Ebeoğlu çiftinden oluşan müzik grubudur. Grup Denk adıyla müzik piyasasına girmişlerdir.

Bora Ebeoğlu, 1962 yılında Ankara’da doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Bora Ebeoğlu, ilk büyük başarıyı Oya Küçümen ile birlikte Grup Denk adıyla 1987 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda seslendirdikleri “Tasvir-i Şikayet” adlı şarkıyla elde etmişlerdir. Bu şarkı yarışmada 5. olup Çiğdem Talu Özel Ödülü’nü kazanmış ve kısa zamanda popüler olmuşlardır.

1987 yılında ilk albümleri “Seninle Beraberim /Akvaryum” Erdal Kasetçilik’ten piyasaya çıkmıştır.

1987 yılında Oya Bora ikilisi Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde Melih Kibar’ın bestesi Paydos ile katılmışlardır ve yarışmada 2. olmuşlardır.

1988 yılında Oya Bora ikilisi Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde Turhan Yükseler’in bestesi “Onikiden” ile katılmışlardır ve yarışmada 2. olmuşlardır. Aynı yıl Uluslararası Çeşme Şarkı Yarışması’na “Onikiden”in İngilizce versiyonu “Target Twelve” ile katıldılar.

1989 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde Turhan Yükseler’in “Aşk-ı Memnu” adlı bestesiyle yarışmışlar ancak dereceye girememişlerdir.

1989 yılı Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda Bora Ebeoğlu’nun bestesi “Aldırma”yı ise Oya Küçümen, solo olarak seslendirdi.

1990 yılında son defa katıldıkları Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde Bora Ebeoğlu’nun sözlerini yazdığı Turhan Yükseler’in bestesi “Serseri Aşık”ı Oya Küçümen solo olarak seslendirmiş ancak 4 yıl üst üste katıldıkları yarışmada Avrupa Finali’ne gitme hakkını elde edemediler.

1990 yılında Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda Bora Ebeoğlu’nun bestesi “Nerdesin” ile 3.lük ödülü olan “Bronz Güvercin”i kazanmışlardır.

1992 yazında çıkardıkları “Seni Bana Yazmışlar” adlı albümde ilk kez Grup Denk yerine “Oya-Bora” adını kullanmışlardır. Bu albümden “Seni Bana Yazmışlar”, “Ara Beni” ve Goran Bregoviç’in Çingeneler Zamanı film müziğine Türkçe söz yazarak seslendirdikleri “Sevmek Zamanı” adlı şarkılarıyla en popüler dönemlerine ulaşmışlardır.

Bora Ebeoğlu, Oya Küçümen ile birlikte toplam 6 albüm çıkardı.

Geçmişten günümüze söyledikleri şarkıların ve albüm çalışmalarını yanı sıra birçok dizi ve filminde müziklerini hazırlamışlardır. En son İlişki Durumu Karışık isimli dizinin müziğini de yine eşi ile birlikte Bora Ebeoğlu yapmıştır.

Bora Ebeoğlu, 1984 yılından bu yana birlikte olduğu Oya Küçümen ile 2003 yılında evlendi.

Bora Ebeoğlu’nun müzik çalışmalarını gerçekleştirdiği diziler, Sıcak Saatler, Ah Bir Zengin Olsam, Avcı, İyi Aile Robotu, Hırçın Menekşe, Ağa Kızı, Cennet Mahallesi, Oyun Bitti, San Mecburum, Akasya Durağı, Görgüsüzler, Aşk Bir Hayal, Kalp Ağrısı, Seni Bana Yazmışlar, Düşman Kardeşler, Aşktan Kaçılmaz, İlişki Durumu Karışık ve İkisini de Sevdim.

1983 yılında Kuruntu Ailesi isimli dizide oyuncu olarak yer alan Bora Ebeoğlu, Asteriks Olimpiyatlarda ve Sevimli Tekneler sinema filmlerinde seslendirme yapmıştır. 2008 yılında vizyona giren Issız Adam sinema filminde ise 45lik Barın Solisti olarak yer almıştır.

Ayrıca Kabuslar Evi, Bir Kış Masalı, Gece Gelen Arkadaşlar, Onlara Dokunmak, Seni Beklerken, Uyur Gezerler ve Kızıl Elma dizi ve sinema filmlerinde vokal ve müzik ekibi olarak yer almıştır.

Albümleri:

1987 – Seninle Beraberim / Akvaryum
1990 – Tiryaki
1993 – Seni Bana Yazmışlar
1994 – Saraylı
1997 – Aşk, İhanet, Vs.
2014 – Aşk Güzel Şeydir & Adı Aşk Olsun

Oya Küçümen Kimdir?

One thought on “Bora Ebeoğlu Kimdir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir