Doğum tarihi: ?? ?? 1967
Kaç yaşında: 56
Meslek: Mühendis, İş Adamı
Doğum yeri: Erzincan

Mehmet Emre Özcanlı, 1967 yılında Erzincan’da doğmuştur. Babası Kerim Özcanlı’dır. 1985 yılında başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Mühendisliği’nden 1989 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Deprem Mühendisliği’nde 1999 yılında tamamladı.

Mehmet Emre Özcanlı, özellikle, 1992 Erzincan depreminden sonra deprem hasarlarını azaltma yöntemlerini araştırmaya başladı. 1999 Kocaeli depremi sonrasında binlerce insanımızın hayatını kaybetmesi üzerine hemen hemen her gün deprem olan Japonya’da bu işi nasıl yapıyorlar diye merak edip Japonya’ya bir seyahat gerçekleştirip deprem yalıtım teknolojisini yerinde inceledi.

Mehmet Emre Özcanlı, Erzincan doğumlu olması ve ailesinin 1939 Erzincan depreminden itibaren bu konuda muzdarip olması ve 1999 Kocaeli depremi kendisi üzerinde çok etki bıraktığından insan hayatını kurtaran ve hatta konfor sağlayan bir teknoloji olan deprem yalıtım teknolojisi üzerine ciddi olarak eğildi ve bilgi topladı.

Yapı ve Deprem Mühendisi Mehmet Emre Özcanlı, 1993 yılında babası Kerim Özcanlı ile kurdukları Emke İnşaat’ta çalışmaya başladı. Ocak 1993 ayından beri EMKE Sismik İzolasyon ve Deprem Yalıtım Sistemi San. Ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürüdür.

1999 depreminin ardından deprem teknolojilerinde ileri iki ülke Japonya ve Yeni Zelanda’da eğitimler aldı. Emke, Yeni Zelandalı Robinson Seismic Ltd. (RSL), ABD’li Dynamic Isolation Systems Inc. (DIS) firmasının Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor. Ayrıca. Türkiye’de Teknolojik İzolatör Sistemleri A.Ş. (TİS) tarafından üretilmeye başlayan Double Friction Pendulum İzolatörleri’nin satış ve uygulamasını gerçekleştiriyor.

2006 yılında kurulan Deprem İzolasyon Derneği’nin (DİD) kurucu üyesi ve Kasım 2019 tarihinden beridir de Başkanlığını yürütmektedir. 2007’de İstanbul’da gerçekleşen ASSISi Dünya Deprem Yalıtım konferansında Organizasyon Sekreteri olarak görev yaptı. Şimdiye kadar yaklaşık toplam 16.000 adet kurşun çekirdekli kauçuk izolatör, sürtünme esaslı sarkaç yüzeyli izolatör, viskoz damper, kayıcı mesneti Türkiye’deki devlet hastaneleri, data merkezleri, otoyollar, vb. temin etti ve bizzat montajlarını yaptı.

Montajın çok önemli olduğunu sahada farketmesinden sonra temin ettiği her ürünü montajını bizzat kendi ekibiyle yapmaya başladı ve böylece devam etmektedir.

Deprem izolatörü ve sismik viskoz damper temin ettiği projelerden bazıları, Gebze İzmir Otoyolu Gebze-Orhangazi Viyadükleri, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Güçlendirme Projesi, Kuzey Marmara Otoyolu, Bursa Şehir Hastanesi, Manisa Şehir hastanesi, Çorum Devlet Hastanesi, Turkcell Data Merkezi (İzmir, Gebze), Mecidiyekoy Viyadüğü Güçlendirme Projesi, Erzincan Devlet Hastanesi, İTÜ Data Merkezi, Sabiha Gökçen Havalimanı My Technic Hangar.

Mehmet Emre Özcanlı, evlidir ve Kerim Efe Özcanlı (d. 1997) adında oğlu vardır.

Mehmet Emre Özcanlı’nın oğlu, ailenin üçüncü kuşak temsilcisi Kerim Efe, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra İtalya’daki ünlü Pavia Üniversitesi’nde deprem mühendisliği üzerine master yaptı. Kerim Efe, hali hazırda ABD’li dev DIS’de proje müdürü olarak görev yapıyor. Emke Sismik İzolasyon Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emre Özcanlı, “Ailece yapı sağlığı ve güvenliği konusunda uzmanlaştık” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir