Doğum tarihi: 01 Ağustos 1955
Kaç yaşında: 68
Burcu: Aslan
Meslek: Müzisyen, Eğitim Tasarımcısı / Eğitmen
Doğum yeri: İstanbul

Yahudi asıllı Türk müzisyen ve eğitimcidir.

İzi Eli, 01 Ağustos 1955 tarihinde İstanbul Kuledibi’nde doğmuştur. İlkokul ve ortaokul yıllarından sonra lisede gitarla tanıştı. İspanyol gitarcı Moreno Barokas’dan birkaç aylık pratik gitar eğitimi aldıktan sonra birkaç yıl tek başına gitara devam etti. Arada amatör sahne deneyimleri geçirdi. Üniversitede (İTÜ) İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nü kazandıktan sonra akademik bir eğitim ihtiyacı hissetti.

İzi Eli, üniversite yıllarında Antonio Dumeziç’ten 4 sene jazz gitar eğitimi almakla yetinmez, ardından ünlü gitarist Neşet Ruacan’ın jazz harmonisi ve improvisation eğitimi aldı.

İzi Eli, üniversite öğrenimine devam etiği sıralarda çeşitli plaklar doldurdu ve çeşitli şarkıcılara eşlik etti. Üniversiteden mezun olunca 4 sene Makina Mühendisi olarak çalıştı.

90’lı yıllarda çeşitli rock gruplarıyla sahne alan İzi Eli, 1994’te klasik hard rock grubu olan Nautilus’u kurdu. Hard rock grubu Nautilus; Makalatiya (Vokal-Klavye), İzi Eli (Gitar), Nezih Onur (Bas), İdris Tübcil (Davul)’den oluşmakta idi ve kurulduğu yıl çeşitli Rock barlarda ve üniversite konserlerinde sahne almaya başladı.

1999 yılında klavye’ye Barış Göker, davula Alexander Saşa, bas gitara ise Rauf Ülgün geçti. Daha sonra Rauf Ülgün’ün ayrılmasıyla Tolga Soyhan grupta uzun bir süre basçı olarak yer aldı. Grubun bu kadrosu 1999 & 2002 yılları arası Caravan, Kemancı Rock Bar, Shaft, Alman Bira Evi, Line, Yaga ve Mojo Bar’da sahne aldı. Ayrıca Sabancı Üniversitesinde çeşitli konserler verdiler. 2002 yılında çeşitli nedenlerden dolayı grup dağıldı. 7 yıl sonra davulda Volkan Emişoğlu, basda Zafer Atalay’ın katılımıyla grup tekrar faaliyete geçti ve 4 şarkıdan oluşan ilk albümleri “Haydi Söyle…”yi 2011 yılında çıkarttılar.

Aynı zamanda üst düzey bir müzik eğitimcisi olan İzi Eli, birçok profesyonel gitarist yetiştirdi. Halen Nautilus grubuyla çalışmalar yapmaktadır. Haftada bir Beyoğlu Balıkpazarı’nda nostaljik konser mekanı Caravan Rock Cafe’de Nautilus topluluğu ile sahne alıyor.

Albümleri:

1997 – Bizim Sevdamız (Nurdan İpek)
2004 – Vakti Geldi (Nurdan İpek)
2000 – Su Düşleri (Murat Çelik)
2004 – Las Puertas (Los Paşaros Sefaradis)
2005 – Un Kavritiko (Estreyikas d’estambol)
2008 – Dağlar (Opuz)
2011 – Haydi Söyle (Nautilus)
2012 – Senden Yanayım (Opuz)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir