Doğum tarihi: ?? ?? 1958
Kaç yaşında: 65
Meslek: Siyasetçi
Doğum yeri: Malatya

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı

Selahattin Gürkan, 1958 yılında Malatya’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Malatya’da tamamladı. Bolu Eğitim Enstitüsünden 1978 yılında mezun oldu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümünden 1994 yılında mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bölümünden ise 1996 yılında mezun oldu.

Selahattin Gürkan, askerlik görevini yaptıktan sonra 1979 & 1989 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Daha sonra 1989 & 1995 yılları arasında Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü görevinde bulundu.

Selahattin Gürkan, 1995 & 2001 yılları arasında MEB İlköğretim Müfettişi, 2001 ila 2003 yılları arasında Malatya İŞ- KUR İl Müdürü olarak görev yaptı.

İnönü Üniversitesi, Yerel Yönetimler Bölümü’nde Misafir Öğretim Üyesi olarak dersler veren Selahattin Gürkan farklı üniversitelerin düzenlediği Göç, Sosyal Entegrasyon, Turizm gibi konularda panel, konferans gibi farklı akademik toplantılara konuşmacı olarak katılmaktadır.

Selahattin Gürkan, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan Türkiye yerel seçimlerinde Bağımsız aday olarak Malatya, Battalgazi Belediye Başkanlığını kazandı.

2008 yılından itibaren İnönü Üniversitesi, Yerel Yönetimler Bölümü Misafir Öğretim Üyeliği yaptı.

2009 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’ne geçerek 29 Mart 2009 tarihinde yapılan Türkiye yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı olarak Malatya, Battalgazi Belediye Başkanlığını ikinci kez kazandı.

Nisan 2011 ayından itibaren Tarihi Kentler Birliği, Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığı görevini üstlendi.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan Türkiye yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı olarak Malatya, Battalgazi Belediye Başkanlığını üçüncü kez kazandı.

Selahattin Gürkan, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında Yöneticilik, Spor Kulübü Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2010 yılından itibaren Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesidir.

Selahattin Gürkan, Ulusal ve Uluslararası kurum ve kuruluşlardan taltif edilen çok sayıda ödül ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Yılın Belediye Başkanı Ödülü’ne ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür.

Selahattin Gürkan, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde AK Parti, Malatya Büyükşehir belediye başkan adayı oldu. Selahattin Gürkan, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde AK Parti, adayı olarak %68.47 oy oranı ile seçilerek Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Bulunduğu Siyasi Partiler:

2009 – Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir