Doğum tarihi: ?? ?? 1976
Kaç yaşında: 47
Meslek: Gazeteci, Siyasetçi, Milletvekili
Doğum yeri: Hofgeismar, Almanya

Ali Öztunç, 1976 yılında Hofgeismar, Almanya’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde tamamladı. Elbistan Mükrimin Halil Lisesi’nin ardından, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nünden mezun oldu.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisiyken, 1996 yılında gazetecilik mesleğine başladı. 1999 yılında sarı basın kartı sahibi oldu.

Ali Öztunç, 6 yıl Kanal D Ankara Haber Merkezinde; gece, adliye, savunma, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı muhabirliği yaptı. Daha sonra 2 yıl Show TV Haber Merkezinde benzer görevler yürüten Öztunç, 2 yıl da KanalTürk Televizyonunda Haber Müdürlüğü yaptı, Vatan Gazetesinde ise Parlamento Muhabiri olarak çalıştı. Habertürk Gazetesinde parlamento ve CHP Muhabiri olarak görev yapan Ali Öztunç, 2011 yılında CHP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki Basın Danışmanlığı görevini devraldı.

2011 & 2013 yılları arasında TBMM CHP Grubu Basın Müşavirliği yapan Ali Öztunç, 14 Mayıs 2013 tarihinde 6 yıllığına Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyeliğine seçildi, görev süresinin bitimine 4 yıl kala 2015 yılında istifa ederek 01 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde CHP Kahramanmaraş 1. sıra milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.

Savaş muhabiri olarak bulunduğu Afganistan ve Irak’ta yaşananları anlatan 2004 yılında yazdığı ‘’En Son Umutlar Ölür’’ ve 2017 yılında yazdığı Aşık Mahzuni Şerif’in hayatını anlatan “Devr-i Mahzuni” isimli 2 kitabı vardır.

Ali Öztunç, 1999 yılında, ‘’Susurluk Seçimde’’ haberi ile Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından ‘’Yılın Gazetecisi’’ seçildi. Çok sayıda uluslararası ve ulusal toplantılarda konuşmacı oldu. Çeşitli gazeteci dernekleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından da ödüllendirildi.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin 27. Dönem milletvekili seçimlerinde CHP Kahramanmaraş 1. sıra milletvekili adayı oldu ve milletvekili seçildi.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde de CHP’den Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Ali Öztunç, 2016 yılında 35. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayında Parti Meclisi üyesi seçildi. 2018 yılında ve 2020 yılına yapılan 36. ve 37. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayında da Parti Meclisi üyesi seçildi.

Ali Öztunç, Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısıdır.

İngilizce ve az düzeyde Almanca bilen Ali Öztunç, Buket Görgülü Öztunç ile evlidir. Bir oğlu vardır.

Ödülleri:

1999 – Çağdaş Gazeteciler Derneği ‘’Yılın Gazetecisi’’ ödülü, (‘’Susurluk Seçimde’’ haberi ile)

Partisi:

Cumhuriyet Halk Partisi

Kitapları:

2017 – Devr-i Mahzuni
2004 – En Son Umutlar Ölür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir