Doğum tarihi: 02 Ağustos 1939
Ölüm tarihi: 30 Ağustos 2015
Kaç yaşında öldü: 76
Burcu: Aslan
Meslek: Yönetmen, Senarist
Doğum yeri: Ohio, ABD
Ölüm yeri: Los Angeles, California, ABD

“Elm Sokağında Kabus” ve “Çığlık” gibi korku filmleriyle tanınmış ABD’li yönetmen ve senarist.

Wes Craven, 02 Ağustos 1939’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde dünyaya geldi. Wheaton Üniversitesi’nde yazarlık ve psikoloji okuduktan sonra John Hopkins Üniversitesi’nde yazarlık seminerlerine katıldı ve bu üniversiteden master yaparak mezun oldu. Sinema sektöründe ilk işine New York’da ses teknisyenliği yaparak başladı.

Bu dönemde daha sonra karısı olacak Bonnie Broecker ile tanıştı. Wes Craven’nin yönetmenliğe ilk adımı 1971 yılında Sean Cunningham’la beraber “Together” filmiyle başladı. Ardından ilk filmi “The Last House on The Left”i 1972 yılında tamamladı. Yönetmen daha ilk filmi ile tarzını belli etmiş ve korku sinemasının değişmez isimlerinden biri olacağını göstermişti. Filmin yakaladığı başarının ardından 1977 yılında “Hills Have Eyes” adlı filmi çekti. Bu film ile Sitges Film Festivali’nde eleştirmenlerin beğenisini topladı.

Yönetmenin asıl çıkış yapması 1984 yılında “Fredy Krueger” ismi ile bütünleşen serinin ilk filmi “A Nightmare on Elm Street” (Elm Sokağında Kabuslar) ile oldu. Johnny Depp de bu filmdeki rolüyle daha sonra çıkış yapacaktı. Serinin diğer 7 filminden sadece 2’sinin yönetmenliği yaptı.

Bu başarısının ardından 1985 yılında “Hills Have Eyes” serisinin ikincisini yönetti. Korku sinemasının en popüler olduğu bu dönemde artık kalsikler arasında yerini almış “The Serpent And The Rainbow” adlı filmi çekti. 1995 yılında başrolünde Eddie Murphy’nin yer aldığı “Vampire in Brooklyn”nin yönetmenliğini yaptı.

1996 yılında ilki çekilen ve Wes Craven adı ile bütünleşen “Screem” serisinin ilk filmini çekti. Gişede inanılmaz bir hasılat yapan filmin 1997 ve 2000 yılında çekilen devam filmlerinde de aynı yönetmen ile çalışıldı. Wes Crevan, en son 2006 yılında 20 yönetmenin ortak çalışması olan ve Paris’i anlatan “I Love You Paris” adlı çalışmada yer aldı.

Bir süredir beyin kanseri ile mücadele eden ünlü yönetmen 30 Ağustos 2015 tarihinden 76 yaşında hayatını kaybetti.

Filmleri ve Dizileri:

1988 – The Serpent and the Rainbow (Sinema Filmi)
1984 – A Nightmare on Elm Street (Sinema Filmi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir