Doğum tarihi: ?? ?? 1196
Ölüm tarihi: ?? ?? 1205
Kaç yaşında öldü: 9
Meslek: Devlet Başkanı
Doğum yeri: Konya
Ölüm yeri: Konya

9. Anadolu Selçuklu Devleti sultanıdır. 1204 & 1205 yılları arasında hüküm sürmüştür.

III. Kılıç Arslan, 1196 yılında doğmuştur. Tam adı III. İzzeddin Kılıç Arslan’dır. Babası Rükneddîn Süleyman Şah’dır.

Babası Rükneddîn Süleyman Şah, yeni bir Gürcistan seferine giderken yolda hastalanarak Konya & Malatya arasında 06 Temmuz 1204 tarihinde öldü. Yerine buluğ çağında olan 8 yaşındaki oğlu III. Kılıç Arslan (d. 1196 & ö. 1205) 9.ncu Anadolu Selçuklu Sultanı olarak 1204 yılında başa geçti. 8 ay kadar başta kaldıktan sonra amcası I. Gıyaseddin Keyhüsrev’e 1205 yılında Sultanlığı vermek zorunda kaldı.

Babası tarafından tahttan indirilmiş olan amcası I. Gıyaseddin Keyhüsrev, Rükneddîn Süleyman Şah öldüğü sırada İstanbul’da bulunuyordu. I. Gıyaseddin Keyhüsrev Rükneddîn Süleyman Şah’ın ölüm haberini alınca Anadolu’ya geldi; Türkmenlerin desteğiyle başşehir Konya’yı Ocak 1205 ayında kuşatarak III. Kılıç Arslan’ı tahttan inmeye zorladı; sonunda Konyalılar yeğeni III. Kılıç Arslan’a kötülük yapmaması şartıyla şehri teslim ettiler Mart 1205 ayında bir menşurla Kılıcarslan’ı Tokat’a tayin etti, fakat III. Kılıç Arslan daha Tokat’a gitmeden kararını değiştirip yakınlarıyla birlikte bir süre Konya yakınlarında bulunan Gevele Kalesi’nde ikamet etmesini emretti. III. Kılıç Arslan orada 1205 yılında öldü.

III. Kılıç Arslan’ın kısa süren hükümdarlığı döneminde Isparta şehri ve çevresi fethedilmiştir. Hatta 1204 yılında İstanbul’un haçlılar tarafından işgal edilmesi ile Laskaris tarafından, İznik’te kurulan yeni Bizans devleti, Selçuklulara bağımlı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir