Doğum tarihi: 21 Haziran 1883
Ölüm tarihi: 20 Aralık 1958
Kaç yaşında öldü: 75
Burcu: Yengeç
Meslek: Yazar, Öğretmen
Doğum yeri: Çernavka Köyü, Saratov Guberniyası, Rusya
Ölüm yeri: Moskova, Rusya

Rus sosyalist gerçekçi bir yazar Fyodor Gladkov “Çimento” romanıyla tanınmıştır.

Fyodor Gladkov, 21 Haziran 1883 tarihinde Rusya’da Saratov kasabasının Çernavka köyünde yoksul bir köylü ailesinde doğmuştur. Tam adı Fyodor Vasilyevich Gladkov’dur. Dokuz yaşına gelinceye kadar çocukluğu köyde geçti. 9 yaşından sonra yaşlı ve çok dindar bir adamdan okuma yazma öğrendi. Volga ve Hazar Denizi kıyılarında, balıkçıların arasında yaşadı. Bir süre de Kafkasyalı çiftçilerin arasında yaşadı.

Okumaya, öğrenmeye büyük merakı olan Fyodor Gladkov, bütün klasikleri okudu. Giriş sınavını kazandığı halde Gimnazyum’a parası yok diye almadılar. Önce bir eczanede kısa bir süre çıraklık yaptı ardından bir matbaaya işçi olarak girdi. 6 ay sonra oradan da ayrıldığında 17 yaşında idi. Annesi ve babası işsizlik yüzünden geçim sıkıntısı çekiyorlardı, Fyodor Gladkov da işsiz kalınca gıdasızlıktan ağır bir hastalığa yakalandı, iki ay hastanede yattı. Çıktığı zaman babasını kalpazanlıktan hapse tıkmışlardı. Sonra babasını kürek cezasına mahkûm ederek Sibirya’ya gönderdiler.

Tıpkı babası gibi o da yakında Sibirya’ya sürgün gerçeğiyle karşılaşacaktı ama öncesinde hayatına Rusya’nın dört bir yanında filizlenip güçlenmeye başlayan devrimci hareketler girdi.

Fyodor Gladkov, 1904 yılında 21 yaşında Marksist (Marksizm) bir gruba katıldı ve ilk önce SR’lar olarak da bilinen Sosyal Devrimci Parti’yle ilişki kurmuş, onlarla birlikte Irkutsk’ta propaganda faaliyetleri yürütmüştür. 1905 yılında Tiflis’e gitti ve orada devrimci faaliyetlere katıldı.

Fyodor Gladkov’un Bolşeviklerle tanışıp onların propaganda faaliyetlerine katılması ise 1906’da gerçekleşmiş. 1906 yılında Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi adına propaganda çalışmalarına başladı ve o Kasım ayında tutuklandı ve sürgün cezasına çarptırıldı. Dört yıl süreyle Irkutsk eyaletinin Manzurka köyüne sürgüne gönderildi. Sürgün cezası bittikten sonra Novorossiysk’e taşındı. Pavlovskaya’daki bir ilkokula öğretmen olarak atandı.

1918 baharında, 1917’deki Ekim Devriminden sonra okulları yeniden düzenlemek için Novorossiisk’e döndü, ancak aynı yılın Ağustos ayında Beyazlar (monarşist yanlısı güçler) köyü ele geçirdiğinde saklanmak zorunda kaldı. Beyazların kovulduğu 1920 yılında, Gladkov kasabanın eğitim sorumlusu olarak atandı.

Fyodor Gladkov Krasnoye chernomorye gazetesinin editörü olmadan önce Kızıl Ordu’da da görev yaptı. 1921 yılında Moskova’ya taşınan Fyodor Gladkov, burada bir fabrika okulunun müdürü olarak atandı, ardından Novy mir (Yeni Dünya) dergisinin sekreteri olarak atandı.

Fyodor Gladkov, Gladkov, Rusya Proleter Yazarlar Birliği (RAPP) ile polemik yapan The Smithy yazarlar grubunun bir üyesiydi. Edebiyatta devrimi tasvir etmenin bir savunucusu olmasına rağmen, RAPP ve MAPP (Moskova Proleter Yazarlar Birliği) gibi grupların tartışmalarını yürüttükleri üslup ve özellikle RAPP dışı yazarlara verilen “üzerinde çalışma” konusunda endişeliydi.

1921 yılında “bir entelektüel ve Menşevik olarak” Komünist Parti’den ihraç edildi, ancak Çimento’nun yayınlanmasının ardından görevine iade edildi.

1941 yılında Izvestia ve Pravda gazetelerinin özel muhabiri olan Fyodor Gladkov, Sverdlovsk’tan haber yaparak savaş zamanı endüstriyel konularında uzmanlaştı. 2. Dünya Savaşından sonra Moskova’daki Gorki Edebiyat Enstitüsü’nün müdürü oldu.

Fyodor Gladkov, 20 Aralık 1958 tarihinde Moskova, Rusya’da 75 yaşında ölmüştür.

Fyodor Gladkov’un 1925 yılında yazdığı “Çimento” adlı kitabı Türkiye’de “Fabrika” adıyla da yayınlanmıştır. Çimento, emekçi sınıfı konu alan ilk romanlardan biridir ve kişilerarası yeni ilişkilerin doğuşunu müjdeler. Gladkov’un bu büyük eseri, ününden hiçbir şey yitirmeden günümüze kadar gelmiştir.

Kitapları:

1900 – Işığa Doğru
1900 – İşten Sonra
1901 – Maksuitka
1903 – Ağır Çalışmadan Önce
1904 – Savaşa Çıktılar
1905 – Muayene
1905 – Üçü Bir Kulübede
1908 – Dışlanmışlar
1917 – Uçurum (diğer adıyla Tek Oğul)
1921 – Bahar Çekimleri
1922 – Ateşli Küheylan
1925 – Çimento
1926 – Eski Gizli Hapishane
1927 – Kafadan Bacaklılar
1932 & 1938 – Enerji (aka Güç)
1941 – Huş Korusu
1943 – Yanmış Ruh
1944 – Yemin
1949 – Çocukluğumun Hikayesi
1950 – Kanun Kaçakları
1954 – Kötü Günler
1958 – Huzursuz Gençlik (tamamlanmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir