Doğum tarihi: 28 Mart 1931
Ölüm tarihi: 13 Ekim 1999
Kaç yaşında öldü: 68
Burcu: Koç
Meslek: Gazeteci, Yazar, Senarist
Doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Mahmut Tali Öngören, TRT’nin ilk TV Program Dairesi Başkanıdır.

Mahmut Tali Öngören, 28 Mart 1931 tarihinde İstanbul]’da doğmuştur. Annesi Belkız Öngören idi. 1951 yılında İstanbul Robert Kolej’den mezun oldu. 1955 yılında ABD’de Columbia Üniversitesi’nin Radyo-TV Yayıncılığı Bölümü’nden mezun oldu. Mahmut Tali Öngören, şair ve çevirmen Talat Sait Halman’ın teyzesi oğludur.

Mahmut Tali Öngören, 1959 yılında TRT’de görev alarak Ankara Radyosunda program yapmaya başladı ve 1959 yılında radyo müdürü oldu.

1972 & 1980 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulunda öğretim üyeliği yaptı. 12 Eylül Darbesi döneminde eğitim görevine son verildi. Uzun süre hakkını almak için yargıya başvurdu, iki kere mahkeme kararıyla görevine geri döndü. 1989 yılında emekliye ayrıldı.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Mahmut Tali Öngören, TRT televizyonunun kurulmasına öncülük etmiş olup, birçok ilke imza atmıştır. TRT Radyoları ve Basın – Yayın Yüksek Okulları’nda çalıştı.

31 Ocak 1968 tarihinde TRT’nin Türkiye’de ilk deneme televizyon yayını Ankara’da bulunan Mithatpaşa Stüdyosu’nda TV müdürü Mahmut Tali Öngören’in açılış konuşmasıyla başladı.

Mahmut Tali Öngören, 1973 yılında Türkiye’de ilk Sinematek’i ve 1988 yılında Ankara Uluslararası Film Festivali’ni kurmuş, İnsan Hakları Derneği, Dayanışma Yayınevi, İnsan Hakları Vakfı ve TİHAK (Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı)’nın Kurucu Üyeleri arasında yer almış (TİHAK’da ilk Geçici Yönetim Kurulu üyesi iken ölmüştür), senaryo ve köşe yazarlığı yapmış, 1990’lı yılların ortalarından itibaren, Türkiye ve Almanya arasında kültürel diyaloğa yönelik sayısız projeye destek vererek, InterFilm Festivali’nin başarıya ulaşmasında katkı sunmuştur.

Ayrıca Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanlığı görevinde de bulunan Mahmut Tali Öngören, Radyo – TV – Sinema üzerine çeşitli araştırma ve inceleme yazıları ile, Cumhuriyet gazetesi ve Milliyet gazetesi kültür – sanat eklerinde köşe yazıları yazdı, 12 kitabı yayımlandı. Atatürk’le birlikte Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkan İbrahim Tali Öngören’in yeğeni olan Mahmut Tali Öngören, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nın da kurucusuydu. Gazeteci ve yazar Metin Aksoy, Öngören için “Tek başına orkestra” deyimini kullanmaktadır.

Mahmut Tali Öngören, 13 Ekim 1999 tarihinde İstanbul’da 68 yaşında ölmüştür.

Mahmut Tali Öngören anısına, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunlarının oluşturduğu “İletişimliler Vakfı”nca “Öngören Bursları” verilmekte, İnterforum tarafından “Öngören – Demokrasi ve İnsan Hakları Ödülü” dağıtılmaktadır.

Kitapları:

1972 – Televizyona Açılan Pencere
1973 – TV Piyes Yazarlığı
1976 – Senaryo Yazma Tekniği
1982 – Sinemada Kadın ve Cinsellik Sömürüsü
1983 – Ayıptır Söylemesi TRT’nin İçinden
1985 – Sinema Diye Diye
1988 – Senaryo ve Yapım İkinci Kitap
1985 – Senaryo ve Yapım Birinci Kitap
1990 – Yarının Radyo ve Televizyon Düzeni Özgür, Özerk ve Çoğulcu Bir Alternatif
1993 – Yapım Tekniği
1993 – Senaryo ve Yapım Üçüncü Kitap
1994 – Bu Ne Şiddet!

Film Senaryosu:

1979 – Bereketli Topraklar Üzerinde
1979 – Demiryol

Yönetmenliğini Yaptığı Belgesel Filmler:

1977 – Ecevit Belgeseli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir