Doğum tarihi: 02 Aralık 1859
Ölüm tarihi: 29 Mart 1891
Kaç yaşında öldü: 32
Burcu: Yay
Meslek: Ressam
Doğum yeri: Paris, Fransa
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Georges Seurat, Fransız akademik resim geleneğine bağlı Ard İzlenimci ve Noktacı ressam olarak tanınmıştır.

Georges Seurat, 02 Aralık 1859 tarihinde Paris, Fransa’da ekonomik durumu yerinde olan dindar bir ailenin çocuğu olarak Paris’te doğmuştur. Tam adı Georges-Pierre Seurat’dır. Babası La Villet’te bir polisti. Georges Seurat, öğrencilik yıllarının başlangıcında resme ilgi duymuş ve ilk derslerini; Justin Lequien adında Roma Ödülü’nde ikincilik kazanmış bir heykeltıraşın yönetimindeki belediye resim okuluna devam ederek almıştır.

Breton sahilindeki bir yıllık askerlik hizmetinden sonra, Paris’e döndü. 1870’lerin sonlarından itibaren renk algısı ve kromatik ile ilgili mevcut bilimsel teorilere ilgi duydu. 1881’de Michel-Eugène Chevreul’dan Uyum İlkeleri ve Renklerin Kontrastı konusunda eğitim aldı. Ayrıca bu konudaki Charles Blank, Thomas Couture, Ogden N Rood ve David Sutter’ın makalelerini inceledi.

Georges Seurat, resim kuramını renklerin bölünmesine ve optik karışıma dayandıran yeni izlenimciliğin kurucularından olup yedi yıl içinde olağanüstü yapıtlar ortaya koymayı başardı. Kurumsal ve plastik araştırmalara büyük ilgi duyan Seurat, 1876‘dan başlayarak Michel-Eugène Chevreul‘un bulduğu renklerin eş zamanlı karşıtlığı yasalarını ve Eugene Delacroix’in kuramlarını inceledi.

Georges Seurat, 1883 Salon sergisinde bir portre çalışması sergilendi. Ancak, 1884 yılında Salon tarafından reddedilince, Henri-Edmond Cross, Maximilian Luce, Odilon Redon ve Paul Signac ile birlikte Salon des Indépendants’ı kurdu. Henri-Edmond Cross ve Paul Signac ile Georges Seurat, Pointilism terim ve akımını geliştirdiler. 1884 yılında Odilon Redon, Paul Signac, Henri- Edmond Cross ile ilk Bağımsızlar Salonu’nda sergi açtı.

1885 yılında Grandcamp’a giderek çeşitli deniz manzaraları üretti. 1886 yılında Honfleur’da çalıştı. Çoğu figürsüz olan bu manzaralarda, noktalama tekniği kullanarak ışık ve atmosfer etkilerini olağanüstü bir duyarlılıkla yansıtmıştır.

Georges Seurat yönteminde, yan yana yerleştirilen renklerin izleyicinin gözünde karışması ve doğal ışığın kalitesine yakın olması amaçladı. 1886’da matematikçi ve bilim adamı Charles Henry ile bir araya geldi. Estetik ve bilim arasındaki bağlantılarla ilgili düşüncelerinde Henry, Seurat’ın renk ve mekanı mantıksal olarak kontrol etme arzusunu ve daha sonra metodik, bilimsel kompozisyonu bulma çabalarını etkiledi.

1885 kışını La Grande Jatte adasında ve yazın Normandiya’daki Grandcamp’ta çalışarak geçirdi. Sayısız küçük esere ek olarak, Seurat, 1886’da Sekizinci Empresyonizm Sergisinde ilk kez sergilenen ve en güçlüsü “Grand Jatte Adasında Bir Pazar Günü Öğleden Sonra” olarak bilinen yedi büyük resim oluşturdu. Sanatının beklenmedikliği ve anlayışındaki yenilik Belçika şairi Émile Verhaeren’ı heyecanlandırdı. Eleştirmen Félix Fénéon, Serat’ın yöntemini avangard bir incelemede övdü. Bu eser daha sonra ünlü galerici Durand-Ruel tarafından Paris ve New York’ta sergilendi.
Georges Seurat’ın, “Grand Jatte Adasında Bir Pazar Günü Öğleden Sonra”, 1884 & 1986, tuval üzerine yağlıboya, 207,6×308 cm, Chicago Sanat Enstitüsü.

1887 yılında Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulu’na (École Nationale Supérieure Des Beaux-Arts de Paris) girdi.

1888 yazında Port-en Bessin’e giderek deniz manzaraları üretti. Kanal kıyılarında ve manzarada açık havada çalıştı ve konu seçiminde Empresyonizmi takip etti. 1880’lerin sonunda, konularını Paris burjuva yaşamı, sirk ve kabarelerin sahnelerini içerecek şekilde genişletti.
Georges Seurat’ın The Circus adlı tablosu – 1891 orijinali Paris’de Louvre Müzesinde bulunmaktadır.

Georges Seurat, stüdyosunda birlikte yaşadığı sevgilisi Madeleine Knoblock’dan 16 February 1890’da doğan kendi ismini yer değiştirerek verdiği; Pierre-Georges Seurat adı verdiği oğlu doğdu.
Georges Seurat, 1890 yılında arkadaşı ressam Paul Signac’ın bir portresini yaptı.

1890 yazında manzara resimleri yapmak için Dunkerque yakınlarındaki Gravelines’e gitti. 1890 & 1891 kışını ölümüne kadar tamamlayamadığı son resmi Sirk üzerinde geçirdi.

Difteri hastalığına yakalanan Georges Seurat, hastalanmasından kısa bir süre sonra 29 Mart 1891 tarihinde Paris, Fransa’da 32 yaşında ölmüştür. Ebeveynlerinin isteği üzerine, Seurat’ın stüdyosunun içeriği sınıflandırıldı ve Madeleine Knobloch ve Seurat’ın takipçileri arasında dağıtıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir