Doğum tarihi: 12 Nisan 1947
Ölüm tarihi: 01 Ekim 2013
Kaç yaşında öldü: 66
Burcu: Koç
Meslek: Yazar
Doğum yeri: Baltimore, Maryland, ABD
Ölüm yeri: Johns Hopkins Hastanesi, Baltimore, Maryland, ABD

Yazarlık kariyerine başlamadan önce bir süreliğine sigortacılık yapan Tom Clancy, ilk önemli romanı The Hunt for Red October’ı (Kızıl Ekim) 1984 senesinde piyasaya sürdü.

Tom Clancy, 12 Nisan 1947 tarihinde Baltimore, Maryland, ABD’de doğmuştur. Tam adı Thomas Leo Clancy Jr’dır. Babasının adı Thomas Clancy, annesinin adı Catherine Clancy idi. 1965 yılında Loyola Blakefield Katolik Lisesinden mezun olduktan sonra Loyola College’da İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde okumaya başladı ve edebiyat eğitimini 1969 yılında tamamladı.

Tom Clancy, bir ara ABD ordusuna yazılmak ve profesyonel olarak askerlik yapmak istemiştir. Ancak gözlerinin bozuk olmasını bahane eden ABD ordusu, Tom Clancy’in teklifini geri çevirmiştir.

Yazarlık kariyerine başlamadan önce bir süreliğine Hartford, Connecticut’ta sigortacılık yapan Tom Clancy, 1973’te, eşinin büyükbabası tarafından kurulan Owings, Maryland merkezli küçük bir sigorta acentesi olan OF Bowen Agency’ye katıldı. 1980’de karısının büyükannesinden sigorta acentesini satın aldı ve boş zamanlarında romanlar yazdı. Sigorta acentesinde çalışırken, ilk romanı Kızıl Ekim’i (1984) yazdı.

İlk önemli romanı The Hunt for Red October’ı (Kızıl Ekim) 1984 senesinde piyasaya sürdü. Soğuk Savaş dönemi ve sonrasında yazdığı askerî, siyâsî ve polisiye macera romanları ile ünlendi.

1984 yılında yazdığı The Hunt for Red October (Kızıl Ekim) adlı romanındaki başkahramanı Jack Ryan’ın ilk macerasıdır. Bir Sovyet nükleer denizaltısının ABD’ye iltica etmesini konu alan roman, 1990 yılında aynı isimle sinemaya uyarlanmış, filmde Ryan’ı Alec Baldwin, Sovyet denizaltısının kaptanı Marko Ramius’u ise Sean Connery canlandırmıştır. Roman, Türkçeye de tercüme edildi.

1993 yılında bir grup yatırımcı ile ortaklık kurarak Baltimore Orioles beyzbol takımını satın aldı. Amerika Ulusal Beyzbol Ligi’nde mücadele eden Baltimore Orioles kulübünün hissedârı olan Tom Clancy, aynı zamanda takımın halkla ilişkiler yöneticiliğini de yürütmekteydi.

Tom Clancy, 26 Haziran 1999 tarihinde 32 yaşındaki (kendisinden 21 yaş küçük) Alexandra Marie Llewellyn ile evlendi. Alexandra Marie Llewellyn sonra ABD Dışişleri Bakanlığı yapan Colin Powell’ın kuzeniydi.

11 Eylül 2001 saldırıları sonrasında başta NBC olmak üzere pek çok televizyon kanalında görüşlerine başvurulan Clancy, pek çok insan için şaşırtıcı bir şekilde saldırıların İslam dini ile bağdaştırılmaması gerektiğini savunmuş ve olaylardan başta CIA olmak üzere istihbarat örgütlerinin yetki ve kaynaklarını sınırlayan ABD politikalarını sorumlu tutmuştur. Daha sonraki dönemde de sık sık George W. Bush ve özellikle de eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’e yönelik eleştirilerde bulunmuştur.

Yapıtlarında ABD’ye düşman ülkeler olarak genellikle Sovyetler Birliği (Rusya), Çin, Hindistan, Japonya ve İran’a yer veren Clancy, buna karşılık İngiltere, Pakistan ve Suudi Arabistan’ı ABD’nin yakın ve sadık müttefikleri olarak betimlemiştir.

Toplamda 28 kitap yazdı, çoğu kurgu ama aynı zamanda askeri temalı kurgusal olmayan kitaplar. Clancy, New York Times En Çok Satanlar Listesi’ne 17 kitap yerleştirdi ve bunların çoğu 1 numaraya ulaştı. Yapıtları 100 milyon kopya satışa ulaştı ve onu tarihin tüm zamanlarının en popüler yazarlarından biri yaptı.

Tom Clancy, kendi yazdığı romanlar haricinde benzer konulu bir dizi romana danışmanlık yapmış ve bu romanların kendi ismi altında yayımlanmasına onay vermiştir.

Tom Clancy, kendi başına bir medya sektörü haline geldi. Adını ve fikirlerini video oyunlarına ödünç vermeyi başardı ve video oyun şirketi Red Storm Entertainment, 2000 yılında 45 milyon dolara satın alındı. Clancy markalı video oyunları 76 milyon adetlik satış yaptı. Clancy’nin eserlerinden uyarlanan filmler gişede 786,5 milyon dolar kazandı.

5 yıl öncesinde krizi geçirip ve baypas ameliyatı olan Tom Clancy, 01 Ekim 2013 tarihinde Baltimore, Maryland, ABD’de 66 yaşında kalp yetmezliğinden ölmüştür.

Evlilikleri:

1. eşi: hemşire Wanda Thomas (e. 1969 & 1999), Thomas Clancy III, Kathleen Clancy, Michelle Bandy, Christine Blocksidge adlarında çocukları vardı.
2. eşi: gazeteci Alexandra Marie Llewellyn (e. 1999 & 2013), Alexis Jacqueline Page Clancy adında bir kızı oldu.

Kitapları:

1984 – The Hunt for Red October (Kızıl Ekim)
1986 – Red Storm Rising (Kızıl Fırtına)
1987 – Patriot Games (Tehlikeli Oyunlar)
1988 – Cardinal of the Kremlin (Kremlin’in Şeytanı )
1989 – Clear and Present Danger (Beyaz Tehlike)
1991 – The Sum of All Fears (Savaşın Bedeli)
1993 – Without Remorse (Pişmanlık Olmadan)
1994 – Debt of Honor (Onur Borcu)
1996 – Executive Orders (Kesin Emirler)
1996 – SSN: Strategies of Submarine Warfare (Nükleer Denizaltı: Denizaltı Savaşı Taktikleri)
1998 – Rainbow Six (Gökkuşağı Altı)
2000 – The Bear and the Dragon (Ayı ve Ejderha)
2002 – Red Rabbit (Kızıl Tavşan)
2003 – The Teeth of the Tiger (Kaplanın Dişleri)

Tom Clancy’nin danışmanlığını yaptığı kitap serileri:

Op-Center Serisi: Çeşitli CIA operasyonlarını konu alan bu seri, Jeff Rovin tarafından yazılmıştır. 12 kitaptan oluşmaktadır.

NetForce Serisi: Steve Perry ve Larry Segriff tarafından yazılan bu seri, 10 kitaptan oluşmaktadır. Bilgisayar korsanları, elektronik savaş ve istihbarat konularına ağırlık vermektedir.

PowerPlays Serisi: Jerome Preisler tarafından yazılan sekiz kitaptan oluşan bu seri, endüstriyel casusluk ve çokuluslu firmalar üzerine odaklıdır.

Splinter Cell Serisi: Raymond Benson tarafından David Michaels müstear ismiyle yazılan dört kitaptan oluşan bu seri, ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı’na (NSA) bağlı gizli bir karşı istihbarat örgütü olan Third Echelon bünyesinde görev yapan deneyimli ajan Sam Fisher’ın maceralarını konu almaktadır. Aynı adlı bir bilgisayar oyunu serisine de ilham kaynağı olan seri, gizli operasyonlar, teknolojik savaş ve kitle imha silahları konularına ağırlık vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir